Strona główna / Artykuły partnerów / Co to jest rekalkulacja składki OC?

Co to jest rekalkulacja składki OC?

Nabyłeś używane auto z ważnym ubezpieczeniem? Dostałeś od ubezpieczyciela pismo z informacją o konieczności przeprowadzenia rekalkulacji składki? Sprawdź, na czym to polega i dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić z tego tytułu.

Polacy chętnie kupują pojazdy z drugiej ręki. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość nabycia tańszego samochodu w bogatszej wersji wyposażenia, ale również nabycie ubezpieczonego już auta. Faktycznie z wykupionej polisy może korzystać nabywca pojazdu, aczkolwiek towarzystwo ubezpieczeniowe może wystąpić o tzw. rekalkulację składki.

Na czym polega rekalkulacja składki OC?

Istotą rekalkulacji składki OC jest ponowne wyliczenie ceny ubezpieczenia – w związku z indywidualnym ryzykiem ubezpieczeniowym. Może się bowiem okazać, że nowy właściciel jest niedoświadczonym i młodym kierowcą itp.

Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje więc ponownego wyliczenia składki, uwzględniając między innymi takie czynniki jak:

  • wiek kierowcy,
  • doświadczenie kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • przyznane zniżki za bezszkodową jazdę.

Po rekalkulacji może się okazać, że wysokość składki:

  • pozostaje na dotychczasowym poziomie,
  • zwiększa się,
  • zmniejsza się.

Na tym etapie nowy właściciel może zdecydować, co dalej z polisą. Warto mieć świadomość, że nie zawsze trzeba godzić się na warunki zaproponowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Umowę OC możesz wypowiedzieć

Jeżeli wysokość składki po rekalkulacji jest za wysoka, wówczas możesz wypowiedzieć umowę OC. Koniecznością jest złożenie pisemnego wniosku, który będzie zawierał między innymi takie informacje jak:

  • numer polisy OC,
  • dane właściciela auta,
  • dane samochodu.

Wniosek należy podpisać i dostarczyć do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypowiadasz umowę? Musisz mieć nowe OC

Wypowiedzenie umowy OC nie może doprowadzić do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej. Dlatego musisz niezwłocznie wykupić nową polisę w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeśli nie chcesz przepłacać, warto skorzystać z serwisu http://porownywarka-ubezpieczen.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz, wpisując konkretne informacje na temat właściciela auta oraz samego pojazdu. Dzięki temu otrzymasz dane zwrotne – wysokość składek OC proponowaną przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Porównując oferty, zaoszczędzisz nawet do 50%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>