Strona główna / Artykuły partnerów / Co warto wiedzieć o koszeniu trawy?

Co warto wiedzieć o koszeniu trawy?

Koszenie trawnika to jeden z podstawowych zabiegów ogrodowych. Do jego poprawnego wykonania niezbędne są wiedza, kiedy i jak kosić trawę, a także przygotowanie odpowiedniego sprzętu. Za podstawowy sprzęt z pewnością należy uznać kosiarkę, grabie i taczki ogrodowe, jednak to nie wszystko, co okazuje się przydatne przy wspomnianym zabiegu pielęgnacyjnym.

Sprzęt do koszenia trawy

Dzisiaj niemal każdy kosi trawnik kosiarką automatyczną. W sprzedaży jest obecnie mnóstwo modeli różniących się mocą i ceną. Ponadto, kosiarki rozróżnia się również ze względu na napęd. Tym samym, do wyboru są urządzenia:

  • elektryczne
  • spalinowe

Sposób użytkowanie każdej z wymienionych kosiarek jest w gruncie rzeczy bardzo podobny. Jednakże kosiarki elektryczne zyskują dziś nieco większą popularność, gdyż mniej zanieczyszczają środowisko. Ponadto, ze względu na brak spalin, ich użytkowanie jest bardziej komfortowe. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać kosiarkę wysokiej jakości, która się nie zacina i nie psuje po kilku tygodniach użytkowania.

Kolejne przydatne narzędzie ogrodowe to z pewnością kosa, często niezbędna, aby przyciąć trudno dostępne fragmenty trawnika. W podobnym celu korzysta się również z nożyc. Do wyrywania chwastów i oczyszczania trawnika wykorzystuje się natomiast motykę i łopatę. Ponadto, aby zachować porządek, potrzebne będą grabie i taczki ogrodowe.

Kiedy kosić trawnik?

Wskazania do tego, kiedy trawnik powinien zostać skoszony, są do pewnego stopnia subiektywne. Decyzja zależy bowiem od zastosowania trawnika, to znaczy czy pełni on funkcję ozdobną i może być nieco dłuższy, czy też ważniejsza jest jego funkcjonalność. Warto zauważyć, że w przypadku każdego gatunku trawy istnieją pewne ogólne sugestie, do jakiej długości powinno się ścinać źdźbła.

Ponadto, należy również pamiętać, że konieczne jest wykonanie krótkiego koszenia początkiem wiosny. Ma to na celu zapewnienie optymalnego wzrostu trawy w kolejnych miesiącach. Ponadto, również późną jesienią należy skrócić trawnik do długości ok. 4 cm, aby długie źdźbła nie zgniły pod warstwą śniegu. Jednak trawa nie powinna być również krótsza niż 4 cm, jeżeli ma ochronić korzenie przed zmrożeniem.

Niezawodny sprzęt do koszenia

Sprzęt wykorzystywany do koszenia trawy powinien być niezawodny. Bardzo niekomfortowe jest korzystanie z wyginających się grabi czy też zacinającej się kosiarki. Taczki ogrodowe w TwojPasaz.pl są na tyle mocne aby znosić nawet znaczne obciążenie. Pragnąc nabycia wysokiej klasy sprzętu, warto odwiedzić stronę internetową tego sklepu. Dostępny jest tam szeroki asortyment sprzętu niezbędnego do różnorodnych prac ogrodowych, nie tylko do koszenia trawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>