Strona główna / Sponsorowane / Do czego służy księga wieczysta?

Do czego służy księga wieczysta?

Księga wieczysta jest dokumentem niezwykle ważnym. Zawiera informacje pozwalające ustalić stan prawny nieruchomości.

Co znajduje się w księdze wieczystej
Księga wieczysta jest rejestrem, obrazującym stan prawny nieruchomości. Zawiera informacje umieszczone w czterech działach. Dotyczą one kolejno – samej nieruchomości, właściciela, służebności i innych roszczeń, jakie wobec nieruchomości mogą mieć osoby trzecie. W ostatnim dziale znajdują się wpisy dotyczące hipoteki. To właśnie długi i obciążenia są niezwykle ważne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy nieruchomości. Zanim bowiem porwiemy się na zakup, warto wiedzieć, czy nie będziemy mieli do spłacenia pokaźnej kwoty, albo też, czy dana nieruchomość nie jest obciążona służebnością. Konsekwencja może być taka, że na przykład nasz przyszły sąsiad będzie, korzystając z prawa przejazdu, faktycznie chciał przejeżdżać przez naszą nową działkę, celem dostania się do swojej posesji. Może być to uciążliwe.

Sprawdzenie księgi wieczystej
Księga wieczysta służy więc do tego, żeby móc ustalić stan prawny nieruchomości. Jest bowiem konstrukcja prawna, zgodnie z którą, to co zapisane jest w treści księgi poczytuje się za zgodne ze stanem rzeczywistym. W związku z tym, księga wieczysta służy na przykład do tego, aby rozwiać wątpliwości związane z tytułem własności domu czy działki. Dlatego też tak ważne jest, aby w przypadku sprzedaży nieruchomości jak najszybciej uzgodnić stan w księdze z realiami. Księgi są jawne, wobec czego, dostęp do nich ma każdy. Warto jednak wiedzieć, że czym innym jest dostęp do księgi, a czym innym wgląd w jej akta. Żeby dokonać tej drugiej czynności, wymagany jest interes prawny. Ma go na przykład właściciel. Nawet jeśli nie jest wpisany w księdze, a posiada tytuł własności – może się nim posłużyć. A nawet, powinien jak najszybciej po dokonaniu zakupu dokonać niezbędnych zmian.

Źródłem wiedzy o księgach wieczystych jest portal Ksiegi-wieczyste.org. Na stronie znajduje się wiele ciekawych artykułów, uwzględniających zagadnienia, które są najczęściej poszukiwane w związku z księgami wieczystymi. Warto się z nimi zapoznać.

Foto: Fotolia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.