Strona główna / Artykuły partnerów / Czy nadal warto zakładać biznes w UK?

Czy nadal warto zakładać biznes w UK?

Na rynkach panuje niepewność. Polityczna zawierucha wokół Brexitu sprawia, że trudno nie zadawać sobie pytania – czy otwieranie firmy w UK ma nadal sens? Tu prawdopodobnie nie ma prostej odpowiedzi. Istnieją jednak powody, dla których zdecydowanie warto się nad tym zastanowić.

Brexitowe wątpliwości

Brexit wprowadził mnóstwo zamieszania, a niezdecydowanie londyńskich władz jeszcze tylko pogłębia problem. Na dwa miesiące przed zadeklarowaną datą opuszczenia Unii Europejskiej wciąż nie wiadomo, na jakich zasadach ma się odbyć rozwód ze Wspólnotą. Nikt nie chce twardego Brexitu, ale nie można tego wykluczyć. To budzi uzasadnione obawy wśród przedsiębiorców. Chaos prawny może być wystarczającym argumentem na nie.

Istnieje też obawa, że Wielka Brytania po Brexicie będzie bardziej izolacjonistyczna i restrykcyjna. Utrudnienia w handlu, zahamowanie przepływu osób, usług, kapitału i towarów, wysokie cła, kwestie podatkowe, problemy w wydawaniu wiz, prawa stałego pobytu czy podstawowych dokumentów to wszystko czynniki, które w ogromnym stopniu mogą utrudnić założenie firmy w Wielkiej Brytanii. Dla potencjalnego przedsiębiorcy w UK istnieje wiele zagrożeń, którym będzie musiał stawić czoła – brexitowa niepewność nie sprzyja optymistom.

Potencjał, który równoważy ryzyko

Wspomniany chaos prawny to jednak równie duża okazja, co i ryzyko. Wielka Brytania będzie potrzebowała produktów, które do zaoferowania mają jej europejscy partnerzy. Przykładem może być sytuacja Polski, której eksport do UK w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrósł trzykrotnie. Londyn tak łatwo nie może zrezygnować z takiej wymiany handlowej. Związki Wielkiej Brytanii z europejskimi rynkami są zbyt silne, aby kraj ten mógł zupełnie z nich zrezygnować. Już to rodzi szanse dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą próbować skorzystać z okazji, dostarczając na Wyspy produkty dobrej jakości w konkurencyjnych cenach. Także wszelkiego rodzaju pomoc prawna dla firm i pośrednictwo w handlu to obszary, które mogą okazać się świetną biznesową okazją. Brexitu można się obawiać, ale przede wszystkim należy się na niego przygotować.

Dodać zresztą należy, że dla polskich firm – których jest w UK ponad sześćdziesiąt tysięcy – wyspy to znakomite miejsce na rozwój biznesu – i to już tylko z tego względu, że polonia jest tam największą mniejszością narodową. Polskie firmy skierowane do polskiego klienta mają szansę na sukces – w UK według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego żyje ponad milion Polaków. I co równie ważne, nie przestraszyli się oni Brexitu, traktując UK jako swoją drugą ojczyznę. Trudno się zresztą dziwić, biorąc pod uwagę przyjazny system podatkowy, przejrzyste regulacje, wszelkiego rodzaju ulgi i benefity, a także rozsądne prawo i prostotę załatwiania spraw urzędniczych. A przecież z usług polskich firm i produktów przez nie sprzedawanych nie musi korzystać jedynie polonia – obywatele innych nacji oraz rdzenni Brytyjczycy też doceniają naszych przedsiębiorców.

Jaki biznes założyć?

Dowodów na to w samym UK można znaleźć wiele – od firm remontowo-budowlanych, przez producentów AGD, po firmy usługowe oraz polskie sklepy i restauracje z polską kuchnią. Dobrym przykładem może być choćby firma FIX-SAT oferująca instalację alarmów w Londynie. Oprócz instalacji alarmów i domofonów specjalizuje się ona w sprzedaży zestawów telewizji cyfrowej, wymianie dekoderów i montażu sprzętu audio-video. Jej oferta obejmuje także projektowanie i zakładanie instalacji elektrycznej, jak i kompleksowe opracowywanie systemów telewizji przemysłowej.

Oferta FIX-SAT jest szeroka, a firma ta znalazła swoją własną niszę, w której może sprawnie operować. Ma na tyle atrakcyjną ofertę, że skorzystać z niej może zarówno polonia, jak i klienci innych narodowości. Zakładając biznes w UK warto poszukać własnej niszy. I niezależnie od tego, czy będzie to naprawa samochodów, opieka pielęgniarska, projektowanie stron internetowych, usługi remontowe czy firma zajmująca się sprzątaniem pomieszczeń, to upór, konsekwencja, precyzyjnie określony target i profesjonalne podejście do klienta oraz odrobina szczęścia powinny zagwarantować przedsiębiorstwu sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>