Strona główna / Artykuły partnerów / Czym jest gramatura papieru i jaką powinniśmy wybrać, gdy myślimy o ładnych ulotkach?

Czym jest gramatura papieru i jaką powinniśmy wybrać, gdy myślimy o ładnych ulotkach?

Druk ulotek to ważna kwestia dotycząca marketingowego rozwoju naszej firmy. Nie zawsze bowiem uda się dotrzeć do każdego za pośrednictwem internetu, a marketing bezpośredni oraz zasada dawania czegoś jest wciąż wyjątkowo istotny. Przy wybieraniu odpowiednich produktów warto zwrócić uwagę na gramaturę papieru, na którym mamy zamiar drukować ulotki. Czym tak właściwie jest?

Czym jest gramatura?

Na gramaturę papieru składa się jej waga. Brzmi to dość enigmatycznie, dlatego warto się nad tym zagadnieniem pochylić. Gramaturą papieru nazywamy ciężar metra kwadratowego arkusza papieru. Wśród klasycznych gramatur warto wymienić choćby 115 g/m2, 130 g/m2 czy 170 g/m2. W ostateczności z gramatury wynika grubość papieru oraz to, jak będzie zachowywał się w druku.

Jaki papier do ulotek?

Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą gramatury, musimy zastanowić się jaki rodzaj papieru wybrać. W przypadku ulotek najczęściej oglądamy papier kredowy. Jest to papier, którego powłoka jest charakterystycznie śliska, a wszystko jest wynikiem powlekania mieszaniną białego pigmentu oraz kleju. Dzięki temu możemy cieszyć się papierem, już na początku, nieco grubszym. Możemy wybrać papier w połysku oraz w macie. Jeśli chodzi o zalety, są one zbliżone. Połysk sprawia, że ulotka bardziej się błyszczy i bardziej odbija promienie świetlne. Z kolei mat rozprasza je w sposób delikatny, mniej się błyszczy i sprawia wrażenie większej elegancji oraz stonowania na ulotce.

Wróćmy do gramatury

Jeśli wiemy już jaki papier chcemy i czym jest gramatura, możemy zacząć zastanawiać się nad jej doborem. Wszystko oczywiście zależy od przeznaczenia. Możemy bowiem zdecydować się na ulotki błyszczące, klasycznie rozdawane na ulicach, które będą musiały charakteryzować się mniejszą chłonnością. Ich grubość zależeć będzie od przyjemności czytania. Wybór gramatury 115 g/m2 może okazać się zatem zbyt zachowawczy, zwłaszcza, jeśli będą to ulotki w nieco większym formacie. Ważne jest także to, by przy druku dwustronnym – a taki w ulotkach występuje najczęściej – treści nie przenikały się wzajemnie. Dlatego najczęściej wybiera się ulotki o gramaturze 130 g/m2. Jeśli jednak chcemy eleganckie, matowe rozwiązanie ulotki w nieco wyższym stylu, możemy zdecydować się na gramaturę 170 g/m2. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane przy ulotkach składanych.

Nietypowe formy gramatur

Jeśli decydujemy się na stworzenie ulotki zupełnie odbiegającej od standardowej wielkości A6 czy A5 to możemy zdecydować się na gramaturę w przedziale 250 – 300 g/m2. Są one używane przy szczególnych formach oraz przy produkcji ulotek w formie pocztówek. Doskonale nadają się do dodatkowych uszlachetnień, delikatnego tłoczenia czy punktowego lakierowania.

Wybór gramatury papieru na ulotki jest podyktowany tym, do czego stosujemy ulotki na co dzień. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie ulotki mamy w planach, by zastosować najlepsze rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>