Strona główna / Artykuły partnerów / Dlaczego warto mieć swoją księgową?

Dlaczego warto mieć swoją księgową?

W dobie coraz bardziej popularnych programów do fakturowania online wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. O ile jednak wystawianie faktur rzeczywiście nie powinno nikomu sprawiać większych problemów, o tyle rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a przede wszystkim z Urzędem Skarbowym wymagają szerszej wiedzy i umiejętności. 

  1. Biuro rachunkowe oferuje dużo szerszą pomoc księgową, aniżeli programy do fakturowania online.

  2. Księgowe nie tylko wprowadzają faktur, lecz także rozliczają firmę z US.

  3. Ważnym zadaniem biura rachunkowego mogą być obowiązki związane ze rozliczaniem pracowników.

Biuro rachunkowe a programy online

Programy online rzeczywiście potrafią ułatwiać życie przedsiębiorcy. Szczególnie, jeśli wystawia on niewielką liczbę zbiorczych faktur na koniec miesiąca, prowadzenie tej części rozliczeń może być bardzo proste. Programy online oferują gotowe szablony, możliwość wczytywania danych kontrahentów jedynie po numerze NIP, zbiorcze zestawienia ułatwiające rozeznanie się w sytuacji finansowej firmy. Programy online nie rozliczają jednak z US. Automat nie będzie w stanie ocenić, którą z faktur można uznać za kosztową, a której nie. Program online nie podpowie także, jak zaksięgować odpowiednie wydatki. To wszystko może zrobić tylko osoba, która dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu księgowości i rachunkowości. Warto więc rozważyć, czy biuro rachunkowe nie jest jednak bardziej przyjaznym dla firmy rozwiązaniem. Tym bardziej, że tego typu usługi coraz bardziej dopasowują się do potrzeb klienta. Biuro rachunkowe z okolic Słupcy gwarantuje odbiór dokumentów od klienta na terenie całego powiatu. Większość firm godzi się również na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną, a także przesyłką kurierską. Oczywiście oprócz księgowości zewnętrznej, cały czas istnieje także możliwość prowadzenia księgowości z siedzibie firmy.

Obowiązki kadrowe

Rozważając możliwość nawiązania współpracy z biurem rachunkowym, warto pamiętać, że w ofercie tego typu firm jest również pomoc z zakresu kadr. Biuro rachunkowe może sporządzić umowę o pracę, umowę cywilnoprawną. W zakres obowiązków biura może wejść również sporządzanie listy płac oraz odliczanie zaliczek na podatek dochodowy. Nie bez znaczenia dla przedsiębiorcy może być także zwolnienie z konieczności sporządzania deklaracji do ZUS. Również ten obowiązek można przekierować na biuro rachunkowe. W ten sposób przedsiębiorca uwalnia się właściwie od obowiązków księgowo-kadrowych, co pozwala mu zająć się tym, co najważniejsze, a więc prowadzeniem biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>