Strona główna / Sponsorowane / Dlaczego znajomość grupy krwi jest ważna?

Dlaczego znajomość grupy krwi jest ważna?

Coraz częściej w społeczeństwie spotykamy się z akcjami „potrzebna krew” i to dla ludzi w różnym wieku i różnej sytuacji zdrowotnej. Od nagłych wypadków, po choroby przewlekłe, zapotrzebowanie jest coraz większe. Całe szczęście odzew jest bardzo pozytywny i mamy wielu honorowych krwiodawców.

Coraz częściej w społeczeństwie spotykamy się z akcjami „potrzebna krew” i to dla ludzi w różnym wieku i różnej sytuacji zdrowotnej. Od nagłych wypadków, po choroby przewlekłe, zapotrzebowanie jest coraz większe. Całe szczęście odzew jest bardzo pozytywny i mamy wielu honorowych krwiodawców. Oni bezbłędnie potrafią wyrecytować swoją grupę krwi i ilość oddanych litrów. Ale czy osobie, która nie oddaje krwi w jakiś sposób znajomość swojej grupy krwi może pomóc? Odpowiedź oczywiście jest twierdząca. Ta wiedza ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia. Dzięki znajomości grupy można bezpiecznie wykonać transfuzję krwi, jeśli dojdzie do jej utraty w wyniku wypadku, zabiegu operacyjnego, czy jednostki chorobowej. Już w szkole podstawowej podręczniki biologii w łatwy i przystępny sposób tłumaczą, jakie mamy rodzaje grup krwi. Możemy też zasięgnąć rady u pracowników laboratoriów serologicznych, czy u pracowników centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, albo po prostu w pracowników służby zdrowia. Zadając im pytanie: Co się dzieje, jeśli zdecydujemy się poznać swoją grupę krwi?

Od kuchni.

Droga do oznaczenia grupy krwi zaczyna się w gabinecie zabiegowym, gdzie pielęgniarka używając zestawu próżniowego pobiera krew, najcześciej z żyły łokciowej.Wystarczy tylko 5-10ml. Do badania nie trzeba być na czczo, nie ma też konieczności przeprowadzania żadnych badań poprzedzających. Jeżeli jest planowania transfuzja, poza grupą krwi oznacza się też próbę krzyżową. Należy wtedy pobrać dwie probówki krwi o objętości 5-10ml z dwóch niezależnych wkłuć, w odstępie czasowym. Jest to bardzo ważne, gdyż próby krzyżowej nie można przeprowadzić na probówce, którą wykorzystano do badania grupy krwi. Jest to dodatkowe zabezpieczenia dla osoby, która ma być poddana transfuzji.

Wynik grupy krwi pacjent otrzymuje w formie opisowej, z dokładnym danymi, na specjalnym druku, z pieczątką laboratorium i podpisami osób, które grupe wykonały i sprawdziły. Jeśli osoba jest honowowym dawcą posiada spacjalną legitymację, natomiast w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa można uzyskać krewkartę, jeśli tam zostało wykonane badanie grupy krwi.

Podróż probówki

Nasza rola przy oznaczeniu grupy krwi kończy się w momencie, kiedy otrzymujemy gazik przyłożony do miejsca po igle z informacją, żeby przez pięć minut uciskać, bo może być krwiak, a probówka z krwią rozpoczyna podróż do laboratorium, gdzie przejdzie procedurę oznaczania grupy krwi.Laboroatorium po otrzymaniu probówki uruchamia procedurę oznaczenia grupy krwi. Metodą popularną w ostatnim czasie jest metoda mikrokolumnowa. Jest ona prostsza w wykonaniu i bardziej obiektywna od metod klasycznych.

Charakteryzuje się małą liczbą reakcji nieswoistych, dzięki czemu znacznie rzadziej zachodzi potrzeba wysyłania próbek do sprawdzenia przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wraz z systemem dostępne są wszystkie zawiesiny i roztwory potrzebne do wykonania badania: wzorcowe krwinki, roztwór do zawieszania krwinek. Zalet tej techniki jest wiele. Przede wszystkim wykonanie badania jest proste.

Są to cztery kroki

  1. Zakropienie krwinek i surowicy.
  2. Inkubacja
  3. Wirowanie
  4. Odczyt wyników.

Poza tym wszystkie roztwory są gotowe do użycia, wszystkie surowice i odczynniki zawarte są w miniprobówkach, aglutynacja zostaje uwięziona w żelu, dzięki czemu wynik jest widoczny od razu po odwirowaniu. Oprócz tego do wykonania badania potrzeba mniejszej ilości krwinek i surowicy, co jest szczególnie ważne w badaniu dzieci i noworodków. Jeszcze jedną ważną rzecza jest to, że mikrometoda jest czulsza niz metody klasyczne.

Należy zwrócić również uwagę na zastosowanie testów mikrokolumnowych przed przetoczeniem krwi, ponieważ przyspieszają one znacznie skrzyżowanie krwi od biorcy dla pacjenta, co zwiększa bezpieczeństwo transfuzji, a także ułatwiają wykrycie przeciwciał odpornościowych i eliminuje większość reakcji nieswoistych, zwłaszcza rulonizację, czyli zlepianie się erytrocytów w skupiska przypominające rulony. Reakcje serologiczne oraz wyniki badań są uwidaczniane na ekranie monitora.

Aparatura umożliwia również archiwizowanie danych, dzięki czemu zawsze można do nich wrócić i wykonać ponowne wydruki, albo po prostu sprawdzić. Jak widać podróż probówki jest rociągnięta w czasie, a współczesne metody to takie pendolino, dzięki któremu po drodze eliminowane są przestoje, czas podróży od momentu pobrania krwi do uzyskania wyniku jest znacznie skrócony, co jest bardzo ważne, szczególnie przy transfuzjach krwi, bo jak wiemy to działania ratujące życie i zdrowie.

Motocykle 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.