Strona główna / Artykuły partnerów / Dopasuj biuro do twoich potrzeb

Dopasuj biuro do twoich potrzeb

Zaparzamy kawę, włączamy komputer i działamy – tak wygląda praca w biurze w większości firm. Niestety często zapominamy o komforcie i zdrowiu, które niewłaściwa postawa przy biurku może szybko popsuć. Jak temu zaradzić?

Słowem kluczowym jest tutaj ergonomia, czyli dostosowanie mebli, urządzeń i organizacji pracy do możliwości, ale również ograniczeń człowieka. Stanowisko pracy należy zaplanować odpowiednio do wykonywanych zadań, zakresu obowiązków czy nawet pory dnia. W przeciwnym wypadku konsekwencje dla naszego zdrowia mogą być bardzo poważne.

Możliwe zagrożenia w pracy przy komputerze

 Spędzanie całego dnia przy biurku bez konieczności ruszania się dokądkolwiek, aby wykonać obowiązki, brzmi dość zachęcająco. Jednak przebywanie dłuższy czas w tej samej, na dodatek niekorzystnej dla naszego zdrowia pozycji może nam bardzo szybko zaszkodzić. Zaczyna się od dolegliwości pojedynczych części ciała, które są poddane obciążeniu lub długotrwale usztywnione. Bardzo szybko pojawi się ból karku i szyi, ponieważ głowa jest pochylona w nienaturalny sposób. Zgarbiona sylwetka, o którą nietrudno, kiedy siedzimy na zbyt wysokim krześle, przyczyni się do bólu barków. Wreszcie ucierpi cały kręgosłup, a najbardziej odcinek lędźwiowy. Ból może pojawić się także w rękach – przyczyną tego są usztywnione od trzymania w jednej pozycji łokcie oraz nadwyrężone przez operowanie myszą nadgarstki. Tymczasem badanie Ergotest 2018 pokazuje, że w 83% przypadków nasze nadgarstki ułożone są nieprawidłowo. A na razie dotarliśmy tylko do zwykłego bólu! Niewłaściwa postawa przy pracy może skutkować zapaleniem stawów, zapaleniem pochewek ścięgnistych czy zwyrodnieniem stawów kręgosłupa. W miejsce poczucia zesztywnienia pojawia się uciążliwy i przewlekły ból stawów, wymagający przyjmowania leków oraz zabiegów fizjoterapeutycznych.

Jak pracować przy monitorze?

Przede wszystkim powinniśmy dysponować własnym miejscem pracy. Biurka służące jednocześnie wielu pracownikom z pewnością nie są zbyt komfortowe dla wszystkich użytkowników. Statystki jednoznacznie pokazują, że zaledwie jedno stanowisko pracy na sto jest w pełni ergonomiczne. Co więcej, ponad połowa nie spełnia wymogów ergonomii. Te wyniki, opracowane w ramach badań Ergotest, wskazują również na to, że pracownikom w ogóle brakuje przestrzeni, nie wspominając o wygodzie poruszania się. A przecież różnimy się między sobą wzrostem, mamy inną postawę, a zatem potrzebujemy innych ustawień, aby praca przy komputerze nie była uciążliwa.

Zacznijmy od krzesła, które powinno gwarantować swobodę ruchu. Ergonomiczne fotele, oferowane przykładowe przez AJ Produkty, są wyposażone w regulację siedziska, w skali 40–50 cm od podłogi. Ważne jest, by móc dostosować również wysokość oparcia oraz pochylenia. Możliwość oparcia głowy wydaje się banalna, jednak zwłaszcza wysokie osoby zaoszczędzą dzięki temu sporo pracy swojemu kręgosłupowi oraz mięśniom. Ergonomiczne krzesło biurowe powinno być również odpowiednio wyprofilowane. Płyta siedziska musi podpierać odcinek udowy nóg, a oparcie – sięgać do wygięcia kręgosłupa. Ulgę rękom przyniosą natomiast podłokietniki.

Sam komputer, a w szczególności monitor, należy ustawić odpowiednio względem wysokości wzroku. Zalecana odległość od oczu to 40–75 cm, a kąt obserwacji powinien wynosić między 20o a 50o w dół od linii wzroku. Spełniając te kryteria, znacznie odciążymy ciało, a po zakończeniu pracy unikniemy poczucia nagłego zmęczenia. Sam monitor powinien wydzielać niezbyt dużą ilość promieniowania, by w dłuższej perspektywie nie zepsuł nam wzroku.

Zmiany na lepsze

 Na szczęście zainteresowanie przedsiębiorców ergonomią oraz warunkami pracy stale rośnie. Według Państwowego Instytutu Badawczego, jeszcze w 2007 roku w badaniach nad ergonomią wzięło udział 7 tys. respondentów. Obecnie interesuje się nimi ponad 18 tys. respondentów, co dowodzi pozytywnej tendencji wzrostowej. Zdecydowanie łatwiej też skompletować wszelkie niezbędne meble oraz elementy wyposażenia. Salony z wyposażeniem dla firm, takie jak AJ Produkty, dysponują całą gamą ergonomicznych foteli oraz biurek, które łatwo przystosować do potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>