Strona główna / Artykuły partnerów / Ekogroszek – ceny a jakość

Ekogroszek – ceny a jakość

Wszyscy chcemy oszczędzać i wydawać jak najmniej na rzeczy, które trzeba kupić… by mieć fundusze na rzeczy, które chcemy kupić! Nie da się ukryć, że ogrzewanie to jeden z najdroższych wydatków, na które przychodzi nam wydawać pieniądze w ciągu roku. Warto zastanowić się, ile pieniędzy chcemy na to przeznaczyć i co robić, by wydana kwota nie była zbyt duża. Czy tani ekogroszek to gwarancja, że zapłacimy najmniej za ogrzewanie? Nie zawsze!

Wysoka efektywność

Za to, jak bardzo efektywny będzie ekogroszek, odpowiada jego energetyczność (inaczej zwana wartością opałową lub kalorycznością), która określa, jak dużo energii jest się w stanie uzyskać w wyniku spalenia określonej jednostki wagi opału. W tym znaczeniu energia oznacza ciepło, które może dostarczyć proces spalania się węgla. Kaloryczność określa się za pomocą jednostki megadżuli na kilogram (MJ/kg). Warto zaznaczyć, że ekogroszek dobrej jakości powinien charakteryzować się energetycznością znacznie przewyższającą wartość 20 MJ/kg.

Właśnie ze względu na energetyczność, kupowanie taniego groszku jedynie ze względu na cenę może być nietrafionym wyborem! Jeśli kaloryczność będzie zbyt niska, będziemy musieli wykorzystać bardzo dużo opału, by ogrzać dom. Finalnie może się okazać, że zakup takiego opału może wyjść nas drożej niż zakup bardziej energetycznego ekogroszku w wyższej cenie.

Zawartość opału

Niezbyt pochlebną praktyką niektórych właścicieli składów węgla jest dorzucanie do opału tańszych materiałów, które są mniej (lub nie są w ogóle) palne, lecz przy odpowiednim przygotowaniu niczym się od niego nie różnią. To jest ich sposobem na zwiększenie swoich zarobków przy sprzedaży np. ekogroszku w o wiele niższej cenie. Także z tego względu nie powinno się ufać zbyt taniemu ekogroszkowi.

Warto więc, zanim zdecydujemy się na zakup węgla, dokładnie obejrzeć opał. Może się okazać, że w ekogroszku nie znajduje się koks czy żwir, które nie dość, że znacznie zmniejszają energetyczność takiej mieszanki, to przy tym na dłuższą metę mogą uszkodzić piec.

Dobry ekogroszek kupisz m.in. na wegielsztygar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.