Strona główna / Sponsorowane / Fitness – 24 godziny pracy nad wymarzoną sylwetką

Fitness – 24 godziny pracy nad wymarzoną sylwetką

Aktywność fizyczna jest istotnym czynnikiem pozwalającym pozostawać w dobrym zdrowiu. WHO zaleca, aby na ćwiczenia poświęcać średnio 20 minut każdego dnia. Niemniej jednak, samo trenowanie nie jest wystarczające do prowadzenia zdrowego trybu życia. Poza nim konieczne jest również zachowanie odpowiedniej diety, właściwego stylu życia oraz umiejętność odpoczywania. Dopiero te wszystkie elementy pozwolą cieszyć się zdrowiem. Poza tym mogą one okazać się pomocne podczas walki o wymarzoną sylwetkę (zarówno w przypadku osób chcących schudnąć jak i tych, które marzą o „zdrowym” przytyciu).

Składniki sukcesu

Wbrew powszechnej opinii, jeżeli chce się zmienić swój wygląd, to nie wystarczy tylko i wyłącznie ćwiczyć. Konieczne są również odpowiednia dieta i regularny odpoczynek. Dlaczego? Organizm jest przyzwyczajony do konkretnego stylu życia. Metabolizm dostosowuje się do częstotliwości oraz jakości posiłków. Co więcej, jego funkcjonowanie jest powiązane z tym ile i jak się odpoczywa. Logicznym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z podstawowych reguł działania świata, jest to, że do pracy potrzebna jest energia. Oznacza to, że nasz organizm potrzebuje odpowiedniego paliwa. Tym paliwem jest jedzenie oraz sen i relaks.

Bardzo znane jest powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Zawiera ono w sobie dużo prawdy. Jedzenie wysokoprzetworzonych produktów sprawia, że dostarcza się swojemu organizmowi składników odżywczych w nieprawidłowych ilościach. Niektórych może być za dużo, innych za mało. Może to prowadzić do niedoborów witamin, makroskładników lub do ich nadmiaru. Dla przykładu, spożywanie słonych przekąsek w dużych ilościach sprawia, że nasz organizm dostaje bardzo dużo sodu. Jego nadmiar może prowadzić do hipernatremii. To z kolei może stanowić przyczynę nadciśnienia tętniczego lub doprowadzić do zaburzeń pracy serca. Z drugiej strony, niedobór sodu może prowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone na hiponatremię są osoby wykonujące duży wysiłek fizyczny. Dzieje się tak, ponieważ wraz z potem z organizmu wydalany jest sód. Najprościej rzecz ujmując, jest to skutek odwodnienia. Innym ważnym pierwiastkiem jest magnez, który oddziałuje na układ nerwowy i pomaga w walce ze stresem. Objawami jego niedoborów są problemy z koncentracją, zmęczenie nawet po wielogodzinnym śnie, nagłe skurcze mięśni czy zawroty i bóle głowy.

Nie śpisz – nie chudniesz

Drugim elementem, pozwalającym na efektywną zmianę wyglądu, jest sen. Podczas snu organizm regeneruje się. W łóżku powinno się spędzić minimum 7 do 9 godzin. W celu zapewnienia sobie odpowiednich warunków do spania, trzeba zadbać o zaciemnienie sypialni, a na minimum 3 godziny przed snem nie pić napojów zawierających kofeinę. Należy także zrezygnować z oglądania telewizji i szperania w Internecie, a to z powodu niebieskiego światła emitowanego przez ekrany smartfonów i komputerów, które utrudniają wydzielanie się melatoniny niezbędnej do zaśnięcia. Sen jest istotny ze względu na fakt, że pozwala na psychiczną i fizyczną regenerację. Właśnie wtedy, gdy się śpi, naprawiają się mikro uszkodzenia w mięśniach, dzięki czemu nasza muskulatura staje się większa i silniejsza.

Jak widać, sam trening nie jest jedynym składnikiem wymarzonej sylwetki. Równie istotne są odpowiednie odżywianie oraz czas na wypoczynek i sen. Można zadać pytanie: co jest ważne podczas uprawniania fitness? 24-godzinna praca nad własnymi nawykami!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem City Fit: cityfit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.