Strona główna / Artykuły partnerów / Co grozi ci, jeśli nie spłacisz pożyczki w terminie?

Co grozi ci, jeśli nie spłacisz pożyczki w terminie?

Problemy ze spłatą pożyczki mogą przytrafić się każdemu. W takich momentach najgorszym co możesz zrobić jest unikanie odpowiedzialności.

Wiesz, jak pożyczać odpowiedzialnie. Masz regularne i dość duże dochody, którymi potrafisz rozsądnie dysponować. Zarówno dla banków, jak i firm pożyczkowych jesteś idealnym klientem. Nigdy nie spóźniasz się ze spłatą i problemy przeciętnego dłużnika są ci zupełnie obce. To wszystko nie oznacza jednak, że ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia cię nie dotyczy.

Wystarczy bowiem, że zaciągniesz o jedną pożyczkę za dużo, by suma wszystkich, opłacanych każdego miesiąca, rat przekroczyła możliwości twojego budżetu. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja chwilówek. Nie warto z nią zwlekać. Tym bardziej, że konsekwencje niespłaconej pożyczki mogą być naprawdę poważne.

Płacisz więcej

W pierwszej kolejności odczujesz wzrost kosztów pożyczki. Zgodnie z umową, firma naliczy dodatkowe odsetki, które będą rosły każdego dnia. W niektórych firmach są one bardzo wysokie, szybko sprawiając, że kwota do oddania się podwaja. To jednak ostatni moment na działanie i uniknięcie dalszych konsekwencji – nie powinieneś więc unikać spłaty takiej pożyczki.

Jeśli zaciągnąłeś ją na preferencyjnych warunkach (chodzi przede wszystkim o coraz popularniejsze darmowe chwilówki dla klientów korzystających pierwszy raz z usług danej firmy – twojapierwszachwilowka.pl), musisz też liczyć się z tym, że w razie opóźnienia utracisz wszystkie zniżki. Niemal wszystkie firmy zastrzegają w umowie, że w takim przypadku koszty z zerowych stają się naprawdę wysokie.

Wpis do rejestrów

Kolejny krok, jaki najpewniej podejmie firma to wypowiedzenie umowy i rozpoczęcie procedury windykacyjnej. W zdecydowanej większości przypadków będzie towarzyszył temu wpis do jednego lub kilku rejestrów dłużników. Może to być BIK (od kilku lat z tą instytucją współpracują nie tylko banki, ale też firmy pożyczkowe), a także któraś z innych działających w Polsce baz:

  • KRD (Krajowy Rejestr Dłużników)
  • BIG (Biuro Informacji Gospodarczej)
  • ERIF

Widniejąc w bazie którejś z tych instytucji, musisz liczyć się z tym, że następne firmy odmówią ci udzielenia pożyczki. Trudniej będzie ci też podpisać umowy abonamentowe, wynająć mieszkanie lub robić zakupy ratalne.

Procedura windykacyjna

Jak jednak wygląda procedura windykacji zobowiązań przez firmy pożyczkowe? Wszystko zaczyna się od złożenia wniosku do sądu. Zwykle jest to sąd elektroniczny, który pozwala szybko uzyskać tytuł wykonawczy. Ten jest niezbędny do tego, by twoją sprawą mógł zająć się komornik sądowy. Jeśli do tej pory dobrowolnie nie spłacisz długu, komornik wyegzekwuje pieniądze z różnych elementów twojego majątku.

W tym celu może zająć twój rachunek bankowy lub wynagrodzenie (każdego miesiąca będzie to maksymalnie pół pensji), a także należące do ciebie ruchomości i nieruchomości. Interwencja komornika nie tylko jest bardzo nieprzyjemna, ale też generuje dodatkowe koszty. Jeśli więc z różnych względów nie udało ci się spłacić pożyczki w terminie, zrób wszystko, by nie dopuścić do rozpoczęcia procedury windykacyjnej i egzekucji komorniczej.