Strona główna / Artykuły partnerów / Jak często zmieniać pościel? Pranie i wietrzenie pościeli

Jak często zmieniać pościel? Pranie i wietrzenie pościeli

Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz – mawiają nasze babcie. W tej ludowej mądrości jest więcej prawdy niż nam się wydaje. Zdrowy, spokojny sen ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. A żeby zdrowo i dobrze się wysypiać, musimy zadbać o komfortowe warunki w swojej sypialni. Jednym z czynników, który ma wpływ na jakość naszego snu i zdrowie, jest utrzymanie właściwej higieny pościeli. Ma to ogromne znaczenie dla naszego zdrowia zwłaszcza, gdy jesteśmy alergikami lub źle reagujemy na pył i roztocza. Szczególną troskę w tym względzie powinni wykazać rodzice niemowlaków, których układy odpornościowe nie są jeszcze na tyle silne, by radzić sobie z bakteriami.

Jak często zmieniać pościel?

Pościel najlepiej zmieniać raz na dwa tygodnie. Ludzie, którzy posiadają małe dzieci lub są wrażliwi na działanie kurzu zmieniają ją co tydzień. Czasem, w okresie zimowym, można robić to raz w miesiącu, ale nie rzadziej. Dużo zależy od tego w jakim stroju śpimy. Im większa część ciała pozostaje w kontakcie z pościelą, tym częściej powinniśmy ją zmieniać. Wynika to z tego, iż w nocy zrzucamy z siebie naskórek oraz wydzielamy naturalne oleje takie jak sebum. Jest to rodzaj łoju skórnego, który jest pożywką dla roztoczy. Szczególnie warto zadbać o poduszkę, gdyż w jej przypadku dochodzi do kontaktu roztoczy z włosami, a także twarzą. Najbardziej szkodliwe dla człowieka są odchody roztoczy. To one są największymi alergenami. Poduszki i kołdry nie stykają się bezpośrednio z ciałem, zatem możemy prać je raz na kwartał. To w zupełności wystarczy, aby zadbać o swoje zdrowie. Natomiast koce powinny być prane przynajmniej raz w miesiącu. Nawet wtedy, gdy nie korzystamy z nich zbyt często, ulegają one zabrudzeniom i gromadzą kurz. Używamy ich z reguły do przykrycia wieczorami czy jak siedzimy na tarasie, balkonie, więc należy dbać o to, aby nie straciły swojej świeżości.

W jaki sposób prać pościel?

Pierwsza zasada to postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli przewidział on temperaturę prania oraz wirowanie, to stosując się do wskazówek zamieszczonych na metce bądź opakowaniu, zwiększamy żywotność naszej pościeli. Zazwyczaj sugerowana temperatura prania wynosi 30 lub 40 stopni. Pościel wykonana z bawełny powinna być jedynie delikatnie odwirowywana. Gwarancją pięknego zapachu naszych tkanin będzie nie tylko użycie odpowiedniego płynu, ale także wczesne wyjęcie ich z bębna pralki. Jest to prosty sposób na to, aby zachować pościel świeżą przez dłuższy czas. Przed praniem należy wszystkie poszewki przewlec na lewą stronę, a guziki lub zamki pozapinać. Dzięki temu barwy pościeli nie wyblakną, a pranie nie poplącze się w bębnie. Koniecznie posegreguj komplety pościeli. Białe, jasne oraz czarne pierz każde z osobna, a kolorowe razem.

Czy każdą pościel można prać w pralce?

Pościele uszyte z większości tkanin możemy bez obaw włożyć do pralki. Są jednak rzeczy, które nie powinny być prane w pralce bębnowej. Zalicza się do nich kołdry i poduszki puchowe lub te z naturalnego pierza. Lepiej, aby zrobili to za nas fachowcy. Jeśli jednak chcemy dokonać tego sami, powinniśmy jedynie namoczyć pierze, szybko wyjąć z wody i wysuszyć. Niewłaściwy sposób prania może spowodować, iż pierz się połamie i straci charakterystyczne dla siebie właściwości.

Wietrzenie 

Równie ważne jak pranie pościeli jest także jej wietrzenie. Zwłaszcza w  okresie letnim, zaleca się wietrzenie pościeli na zewnątrz. Jeśli masz taką możliwość, rób to także wiosną i jesienią. W przypadku kolorowych poszewek, uważaj na promienie słoneczne. Ich działanie może spowodować utratę koloru. Białą pościel możesz bez obaw wystawić na balkon czy taras.

Suszenie

Niektóre materiały możemy wysuszyć w suszarce bębnowej, o ile producent oznaczył to odpowiednio na metce. Jeśli nie, pozostaje suszenie na powietrzu. Warto wybrać miejsce, które nie jest zawilgocone. Wtedy proces ten przebiegnie szybciej, a pranie nie będzie podatne na bakterie i alergeny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>