Strona główna / Artykuły partnerów / Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie?

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie?

Kiedy potrzebujemy ubezpieczenia na życie, zaczynamy szukać w internecie korzystnej oferty. Okazuje się, że w preferowanej cenie jedno towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje mniej, inne więcej. W dodatku łatwo się pogubić w dodatkach i klauzulach. Mamy jednak na to sposób.

Dzisiejszy rynek ubezpieczeniowy jest różnorodny. Czym zatem kierować się przy wyborze polisy na życie, by nie zainwestować swoich pieniędzy źle i czerpać jak najwięcej korzyści w przyszłości? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą podjąć słuszną decyzję.

Gdzie warto szukać polisy na życie?

Z całą pewnością warto korzystać z takich stron, które poświęcone są ogólnej tematyce ubezpieczeń. Oznacza to, że niekoniecznie dobrym źródłem będzie strona internetowa konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dobrym wyborem może być zatem polisa na życie online z rankingubezpieczennazycie.pl, ponieważ na stronie znajdziemy wiele cennych informacji, jak i wskazówek czym kierować się przy zakupie.

Bardzo przydatny może być również dla wielu osób kalkulator ubezpieczeń na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl, który ułatwi obliczenie składki miesięcznej czy nie do końca zrozumiałego oprocentowania ubezpieczenia.

Strony poświęcone wielu towarzystwom ubezpieczeniowym, jak chociażby ranking ubezpieczeń, pozwalają dowiedzieć się o wielu firmach oraz produktach, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Dzisiejszy rynek ubezpieczeniowy jest naprawdę szeroki, a w Polsce od lat działa wiele zagranicznych firm ubezpieczeniowych, które oferują światowe standardy w atrakcyjnej cenie. Jeśli poświęcimy chwilę na poszukanie dobrej oferty, jak również porównaniu kilku podobnych ofert – możemy być pewni, że znajdziemy coś, co będzie w pełni odpowiadać naszym potrzebom.

Dobra polisa na życie – to znaczy jaka?

Na początku warto zastanowić się czym dla nas będzie dobra polisa na życie. Jakość ma znaczenie, ale dla każdego z nas może oznaczać zupełnie coś innego. Dla kogoś ważne może być jedynie wysokie odszkodowanie, dla kogoś innego z kolei wsparcie w sytuacji poważnego zachorowania. Czego innego potrzebuje osoba samotna, przechodząca na emeryturę, a osoba posiadająca małe dzieci i kredyt hipoteczny.

Co należy zatem wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia, by wybrać dobrze:

  • wiek ubezpieczonego – ochrona w najlepszych polisach trwa aż do 75. roku życia,
  • zakres ochrony – im więcej dodatków, tym lepiej;
  • ubezpieczenie innych – na jednej polisie może być nawet 10 ubezpieczonych,
  • wysokość składki – na jej wysokość wpływa ryzyko zachorowania, sposób spędzania wolnego czasu; charakter wykonywanej pracy,
  • suma ubezpieczenia – wysokość odszkodowania.

Z całą pewnością uwzględnić musimy wiek, w jakim przystępujemy do ubezpieczenia. Im wyższy – tym ubezpieczyciel może zaproponować wyższą cenę polisy. To rodzaj zabezpieczenia dla firmy ubezpieczeniowej na wypadek wystąpienia chorób lub zgonu – im starsi jesteśmy, tym większe ryzyko.

Jeśli np. chcemy zakupić polisę na życie, ale myślimy, że z taką inwestycją warto zaczekać jeszcze rok lub dwa lata, aż dzieci skończą studia – nie jest to rozsądne podejście. Cena ubezpieczenia będzie dla nas wyższa, a zakres ochrony z każdym rokiem może się zmniejszać. Nie warto zatem odkładać zakupu ubezpieczenia na później.

Zakres ochrony może generować dodatkowe koszty, jednak warto dobrze się nad nim zastanowić. Możemy postawić na maksymalną ochronę – jednak dla większości z nas będzie ona zbędna. Osoby, które nie podróżują zbyt często lub nie uprawiają kontuzjogennych sportów – pewne ryzyko mogą spokojnie wykluczyć.

To, kogo chcemy objąć ochrona z naszej polisy – również jest istotne. Może okazać się, że zależy nam na ochronie nie tylko dla naszych dzieci, lecz również dla teściów czy samotnej, starszej siostry. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup polisy rodzinnej, która uwzględni indywidualne potrzeby każdego członka rodziny.

Przy wyborze ubezpieczenia ważne jest również to, byśmy zastanowili się nad własnym zdrowiem oraz zdrowiem naszych krewnych. Jeśli nasze zdrowie nam nie dokucza, a sami dbamy o zdrową dietę i odpowiednia ilość ruchu – nie zmieni to faktu, że ryzyko raka istnieje, jeśli większość naszych krewnych chorowało na konkretny rodzaj raka. Wiele chorób dziedziczymy, warto wziąć to pod uwagę.

Równie ważny jest sposób spędzania wolnego czasu – część z nas w wolnej chwili wsiada w samochód i z rodziną wybiera się za miasto, do lasu. Ryzyko kontuzji wówczas nie jest duże, za to ryzyko wypadku samochodowego jest znacznie większe. Z kolei osoba uprawiająca w wolnym czasie jazdę konną, kolarstwo czy sztuki walki narażona będzie na złamania, urazy czy wstrząśnienie mózgu. Wówczas warto zastanowić się nad konkretnym rozszerzeniem ochrony.

Jeśli dojeżdżamy do pracy i sporą część dnia spędzamy w samochodzie lub stojąc w korkach – ryzyko wypadków, jak i zachorowań zwiększa się. Dobra polisa na życie powinna chronić nas od takich możliwości.

Suma ubezpieczenia jest niezwykle ważna – to na jej podstawie obliczany jest procent odszkodowania, jaki otrzymamy w sytuacji objętej ochroną. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe odszkodowanie. Jednak należy mierzyć siły na zamiary – jeśli zdecydujemy się na zbyt drogą polisę, po jakimś czasie może stać się ona uciążliwym wydatkiem, z którego zrezygnujemy z niekorzyścią dla nas samych.

Ważne jest również to, jakiej pomocy będziemy oczekiwać w trudnych sytuacjach. Dla kogoś najlepszym rozwiązaniem będzie szybka wypłaca odszkodowania, a z resztą problemów poradzi sobie sam lub z pomocą bliskich. Są jednak osoby, samotne lub mieszkające z dala od dużego miasta, którym przydatny może się okazać transport medyczny, dowóz leków zaleconych przez lekarza czy pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji. Polisy na życie mają dzisiaj naprawdę wiele do zaoferowania w tym zakresie. Jeśli jednak wsparcie jest zbędne – warto poszukać polisy o mniejszym jej zakresie, by zbytnio nie przepłacać.

Warto również przeanalizować zobowiązania finansowe – to czy mamy kredyt na samochód, firmę czy dom ma ogromne znaczenie dla nas oraz naszych bliskich. Nagła śmierć lub choroba może spowodować niezdolność do wykonywania pracy, a co za tym idzie – dodatkowe problemy związane z finansami. W takich sytuacjach warto, by polisa była wsparciem – odszkodowanie z tytułu choroby czy wypadku samochodowego pozwoli utrzymać dotychczasowy poziom życia po opłaceniu zobowiązań finansowych, jakie posiadamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>