Strona główna / Artykuły partnerów / Jak powinna wyglądać kontrola dostępu w firmie ?

Jak powinna wyglądać kontrola dostępu w firmie ?

Kontrola dostępu ma za zadanie uniemożliwić wejście niepowołanym osobom do stref zabezpieczonych oraz korzystania z różnych usług. Wyróżniamy fizyczną i elektroniczną kontrolę dostępu. Ta pierwsza to po prostu pracownicy ochrony a druga to systemy zabezpieczeń. W dzisiejszych czasach coraz częściej wykorzystywana jest technologia czyli elektroniczna kontrola dostępu.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się elektroniczną kontrolę dostępu? Stosuje się ją powszechnie w miejscach publicznych takich jak placówki administracyjne, szkoły, korporacje czy większe firmy. Często tego typu systemy ochrony spotykane są na lotniskach. Służą tam one głównie do ochrony magazynów lub biur. Z kontrolą dostępu spotkać się też można także w komunikacji miejskiej.

Żeby zapobiec wtargnięciu niepowołanych osób do budynków lub pomieszczeń stosuje się w tym celu systemy kontroli dostępu. Dzięki nim jest możliwość skutecznego zapobiegania wszelkiego rodzaju niebezpiecznym sytuacjom. Można na przykład uchronić firmę przed włamaniami, napadami lub kradzieżami sprzętu. Zdarzają się sytuacje, w których takie systemy mogą zawieźć, ale pomimo tego warto zabezpieczyć budynek przed możliwymi zagrożeniami.

Istnieją różne stopnie zabezpieczeń systemów kontroli dostępu. Są one indywidualnie dostosowane do potrzeb klientów. Najczęściej używane to kody numeryczne PIN. Są one proste w obsłudze, ale mają niski stopień zabezpieczenia. Wykorzystuje się je głównie do ochrony domów czy bloków mieszkalnych. Często spotykane są na klatkach schodowych lub furtkach wejściowych.

Systemy o większym stopniu zabezpieczenia wymagają zastosowania karty lub breloka. Za pomocą użycia tych przedmiotów możliwe jest dostanie się na zabezpieczony teren. Z systemów kontroli dostępu często korzystamy na co dzień na przykład używając kart zbliżeniowych czy magnetycznych.

Systemy kontroli dostępu, które posiadają najwyższy stopień zabezpieczeń są bardzo ciężkie do podrobienia. Wykorzystuje się w nich ludzkie cechy biometryczne. W tego rodzaju systemach korzysta się z takich rozwiązań jakimi są między innymi odciski palców czy tęczówki oczu. Używa się ich głównie do zabezpieczania komputerów lub telefonów komórkowych.

W dzisiejszym świecie coraz częściej spotykamy się na co dzień z systemami kontroli dostępu. Wykorzystuje się je prawie w każdym większym biurze, firmie czy nawet w budynkach mieszkalnych. Taki rodzaj zabezpieczeń nie zawsze może okazać się niezawodny. Przestępcy stosują różnego rodzaju techniki po to, aby oszukać systemy chroniące. W mediach często słyszymy o tego typu przestępstwach. Polega to na robieniu kopii kart płatniczych czy magnetycznych w celu możliwości dokonywania transakcji na koncie bankowym ofiary. Metody przestępców na oszustwa systemów zabezpieczających są różne. Są oni nawet zdolni do tego, aby śledzić osobę upoważnioną do wejścia w strefę zamkniętą. Na miejscu dzięki przytrzymaniu drzwi bez problemu mogą dostać się do chronionego obiektu. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji powinno się odpowiednio szkolić personel firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>