Strona główna / Artykuły partnerów / Jak przekonać nastolatka do aktywności fizycznej?

Jak przekonać nastolatka do aktywności fizycznej?

Czas spędzony na stronach internetowych, spotkania ze znajomymi, granie, pisanie z kolegami i imprezy – tak wygląda życie nastolatków w obecnych czasach. Niestety nie wielu z nich jest aktywna fizycznie i raczej prowadzą oni siedzący tryb życia. W polskich szkołach wiele się słyszy na temat zwolnień z zajęć z aktywności fizycznej. Niestety młodzież coraz częściej rezygnuje z aktywności fizycznej, a to sprawia, że problem z otyłością i nadwagą w tej grupie wiekowej zaczyna być większy. Jak to zmienić? Czy jest sposób na to, by zachęcić młodzież do uprawiania sportu i zadbania o swoje zdrowie? Oto kilka naszych pomysłów.

(Zobacz naszą recenzję – https://chudzianka.pl/moja-opinia-o-green-barley-plus/)

U dzieci wraz z wiekiem zmniejsza się zainteresowanie aktywnością fizyczną, a u nastolatków spędzenie kilku godzin tygodniowo na zajęciach z aktywności fizycznej, jest udręką. Zdecydowanie wolą oni spędzić czas na graniu na komputerze i pisaniu z przyjaciółmi na telefonie. W obecnych czasach życie młodzieży wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Jeśli każdego dnia widzisz, że twoja córka lub syn spędza więcej czasu na siedzeniu przed telewizorem i komputerem, a nie chętnie podchodzi do pomysłu przejścia się na spacer, czy wzięcia udziału w zajęciach WF-u, to może być dla ciebie powód do niepokoju. Przez takie zachowanie może dojść do rozwoju groźnej choroby u rozwijającego się dziecka, a także do zwiększenia masy jego ciała, co prowadzić będzie do otyłości. Czas więc rozpocząć działania, które zachęcą twojego nastolatka do ruszania się i zadbania o swoje zdrowie. To może nie być proste zadanie, ponieważ nastolatkowe często w tym wieku przechodzą fazę buntu i nie będą chcieli z tobą współpracować. Jednak nie można się poddawać. To właśnie osoby dorosłe powinny zacząć przekonywać dzieci co zdrowego odżywiania i do zwiększenia natężenia aktywności fizycznej w codziennym życiu. Jest to ważne, ponieważ pomaga zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój emocjonalny i fizyczny nastolatków.

Pamiętajcie, że sport to zdrowie

Jeśli nie macie czasu w tygodniu, to poświęćcie więcej czasu na przekonanie nastolatka do aktywności fizycznej w weekend. Najlepiej jeśli w wolne dni spędzicie czas z dzieckiem na spacerach, czy miejscach do rozwoju sportowego. Jeśli udajecie się na zakupy, koniecznie znajdźcie czas na wejście do sklepu sportowego, to idealne miejsce na rozpoczęcie rozmowy na temat sportu. Możesz wtedy zapytać dziecko, czy nie chciałoby się zapisać na jakieś zajęcia sportowe. Dodatkowo przy takiej rozmowie możesz dowiedzieć się, dlaczego twoje dziecko tak bardzo unika aktywności fizycznej.


Pamiętaj, by podczas tej rozmowy zapytać się o samopoczucie dziecka, o to, jak zachowują się i co mówią na temat sportu jego znajomi w szkole oraz jakie oni mają pasje. Może to właśnie znajomi sprawiają, że twoje dziecko jest przykute do ekranu komputera przez całe dnie.


Nie zaczynaj jednak od razu mobilizować i zachęcać dziecka do sportu. Warto, zamiast tego zacząć rozmowę na temat tego, jakie pozytywne skutki ma uprawianie sportu. Dzięki niemu ludzie żyją dłużej, ponieważ ich organizm pracuje znacznie sprawniej, więc nie są oni tak bardzo narażeni na choroby i infekcje. Dodatkowo sport korzystnie wpływa na wygląd sylwetki. Pomaga on wyszczuplić nogi i pośladki. Takie plusy zadziałają na podświadomość nastolatka, ponieważ w tym wieku wśród rówieśników szczególnie liczy się wygląd. Staraj się podczas takich rozmów dowiedzieć się, jakie są upodobania twojego dziecka. Jeśli lubi grać w piłkę, możesz je zapisać na zajęcia dodatkowe, gdzie z innymi rówieśnikami będzie grać w piłkę nożną lub innego rodzaju. Jeżeli na zajęciach z aktywności fizycznej dobrze idzie mu bieganie, możecie razem zacząć biegać na małe dystanse na początek, a potem możesz zachęcić swoje dziecko do udziału w maratonie. Pobudzanie pasji do sportu u dziecka jest bardzo ważne. Szczególnie istotne jest również to, by nastolatek zdawał sobie sprawę ile dobrego może dać uprawianie sportu. Dla niego kopanie w piłkę, czy pływanie na basenie może nie mieć sensu, ale jeśli zobaczy w tym cel, to zacznie mieć do tego większe zainteresowanie.


Konieczne jest więc podawanie dziecku, jakie są plusy sportu. Zamiast mówić, że trzeba ćwiczyć na zajęciach WF-u, ponieważ z tego przedmiotu też można mieć zagrożenie, lepiej jest powiedzieć dziecku, że od dzisiaj będziecie razem biegać, jeździć na rowerze, czy pływać na basenie. Postaw dziecko przed faktem dokonanym i zobacz jak na to zareaguje. Na początku może się nie zgadzać i buntować, ale po pewnym czasie sport sprawi, że twój nastolatek będzie doceniał aktywność fizyczną. Zacznijcie od małych kroków. Róbcie to na co macie ochotę i z czym czujecie się dobrze. Nie róbcie czegoś ponad swoje możliwości. Jest to bardzo ważne, ponieważ nachalne i szybkie działanie może zniechęcić dziecko, a przecież nie o to chodzi.
Lepiej na początek zacząć od spacerów, a potem robić kolejne kroki, by dziecko stało się aktywne i uprawiało sport z przyjemnością i pasją, a nie z poczucia obowiązku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>