Strona główna / Artykuły partnerów / Jak przygotować się na urlop w Egipcie?

Jak przygotować się na urlop w Egipcie?

Kraj Faraonów przyciąga cudownym krajobrazem i licznymi zabytkami z czasów starożytnych. Egipt niezmiennie uchodzi za jeden z popularniejszych kierunków turystycznych. O czym trzeba pamiętać, decydując się na wyjazd do tego miejsca?

Wybierz odpowiedni termin

Choć obszar charakteryzuje się różnorodnością i zachwyca o każdej porze roku, warto zastanowić się nad porą urlopu. Należy pamiętać, że w lipcu i sierpniu panują najwyższe temperatury, które przekraczają 30 st. C. Jeśli więc nie przepadasz za upałami, rozważ wypoczynek w sezonach wiosenno-jesiennych.  Wówczas słupki rtęci wskazują ponad 20 st. C. To idealne warunki na wodne kąpiele, opalanie oraz zwiedzanie pięknych zabytków. Do zalet podróży w tym okresie zalicza się również mniejsza liczba turystów w porównaniu do miesięcy wakacyjnych. Wiele osób decyduje się też na wycieczkę w grudniu lub styczniu. W takim wypadku należy jednak zabrać ze sobą ciepły sweter, gdyż wieczory mogą być chłodne i wietrzne.

Zastanów się nad lokalizacją

Przy wyborze odpowiedniej oferty zwróć uwagę na rodzaj kurortu. Gdy nastawiasz się nad aktywnym zwiedzaniem, polecamy odpoczynek w Sharm. Miejsce wyróżnia się rozbudowanym zapleczem hotelowym. W okolicy znajdują się ośrodki wypoczynkowe o wysokim standardzie. Lokalizacja stanowi doskonałą bazę do podziwiania zabytków. Osobom, którym szczególnie zależy na oglądaniu podwodnego świata, z pewnością spodobają się okolice Marsa Alam oraz Szarm-El-Szejk. Słyną one z efektownych i rzadkich okazów raf koralowych. Jeśli marzysz o odpoczynku na łonie natury, wybierz się do Dahab. Teren przyciąga czystymi i piaszczystymi plażami. Z kolei doskonałe warunki do kite i windsurfingu znajdziesz w El Gounie, Soma Bay i Hurghadzie. W Egipcie jest więc w czym wybierać, jeśli chodzi o atrakcyjne lokalizacje.

Zaplanuj dodatkowe atrakcje

Kraj Faraonów cechuje się mnogością zabytków. Nie sposób poznać wszystkich atrakcji w ciągu jednego turnusu, dlatego z wyprzedzeniem zastanów się nad dodatkowymi wycieczkami. Propozycje można znaleźć na stronach znanych biur podróży, np. Coral Travel Poland. Większość turystów obowiązkowo udaje się do Gizy, aby zobaczyć monumentalne piramidy, gigantycznego Sfinksa. Na uwagę zasługują Teby Zachodnie, a także znajdujące się w pobliżu: Kolosy Memnona, Dolina Królów lub Świątynia Hatszepsut. Można skusić się też na dalsze wycieczki, np. do Jerozolimy i w Góry Synaj. Do ciekawych opcji zalicza się Albatros Jungle Aqua Park w Hurghadzie z ponad 30 różnymi zjeżdżalniami dopasowanymi do potrzeb dzieci i dorosłych. Do chętnie odwiedzanych miejsc należy też delfinarium. Wiele osób planuje również całodniowe wyprawy łodzią z przeszklonym dnem. Wymieniając miejscowe atrakcje turystyczne, nie sposób zapomnieć o Moto Safari, czyli przejażdżkach jeepami po bezkresnych egipskich pustyniach oraz spotkaniu z żyjącymi tam beduinami.

Bądź przygotowany do podróży

Choć większość spraw związanych z zakwaterowaniem i dojazdem zapewnia biuro turystyczne, musisz pamiętać o paszporcie. Sprawdź, do kiedy możesz z niego korzystać. Dokument musi być ważny przez co najmniej pół roku od momentu wyjazdu. Dodatkowo zamień euro oraz dolary. Musisz być świadomy, że w kulturze arabskiej napiwki są czymś zupełnie normalnym. Wręcza się je pracownikom obsługi, kierowcom, kelnerom. Dobrze więc mieć w zanadrzu drobne pieniądze.

Przejrzyj przewodniki na temat Egiptu

Zanim wsiądziesz do samolotu, dowiedz się więcej na temat swojego celu podróży. Dzięki temu lepiej poznasz kulturę i łatwiej będzie Ci zrozumieć zachowania lokalnej społeczności. Miejscowi są bardzo towarzyscy, szybko nawiązują kontakty. Z przewodników pozyskasz także wiele informacji na temat kuchni. Zamiast próbować popularnych w Polsce i na świecie dań, zakosztuj w regionalnych specjałach. Do najpopularniejszych potraw zaliczają się m.in. kofty oraz falafele. Warto sięgnąć również po słodkie przysmaki, takie jak chałwa, pudding z ryżu lub świeżo zerwane daktyle.

Przygotuj dodatkową torbę na pamiątki

Będąc w Egipcie, nie sposób ominąć bazarów. To jedne z bardziej charakterystycznych miejsc. Tutejsza ludność uwielbia się targować. Nie istnieje dla nich stała cena za towar. Im więcej uda im się wynegocjować, tym bardziej są z siebie dumni. Rozmowa na temat kosztów produktów bywa bardzo emocjonalna. Sprzedawcy podają się za Twoich najlepszych przyjaciół, a chcąc zdobyć przychylność, wymieniają polskie słowa lub zwroty. Zachęcamy Cię do wypróbowania swoich sił w handlu, bo pamiątki, które można nabyć, są naprawdę wyjątkowe. Turyści chętnie zaopatrują się w wyroby tekstylne i skórzane, papirusy, orientalne przyprawy. Panie uwielbiają kupować biżuterię z egipskimi motywami, np. alabastrowe figurki przedstawiające Wielkie Piramidy w Gizie, papirusy z podobizną Królowej Nefretete, przynoszącego szczęście skarabeusza lub Oko Horusa.

Szukaj ofert Last Minute

Urlop w Egipcie stanowi wyjątkowe przeżycie. Czas spędzony w Kraju Faronów będziesz wspominał jeszcze przez wiele długich lat. Pamiętaj jednak, by starannie wybierać oferty. Polecamy skorzystać z propozycji Last Minute, które charakteryzują się bardzo atrakcyjną ceną. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć m.in. na fakultatywne wycieczki lub zakup dodatkowych pamiątek z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>