Strona główna / Artykuły partnerów / Jak schudnąć zdrowo?

Jak schudnąć zdrowo?

Otyłość i nadwaga to problemy naszych czasów –  są one chorobami przewlekłymi, które dotyczą coraz częściej osób w młodym wieku – zwraca uwagę ekspert z https://greenbarleyplus.pl/. Niestety ten czas sprawia, że osoby młode decydują się na zastosowanie drastycznych metod na odchudzanie, które przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia. Wiele osób chce schudnąć w szybkim czasie, przez co najczęściej wybierane są diety głodówki, które mogą prowadzić do licznych niedoborów składników odżywczych, a nawet do niedożywienia. Przez to konieczne wydaje się wyjaśnienie, jak powinna wyglądać zdrowia dieta. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale powinna być ona długotrwała i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które dbają o zdrowie.

Dieta odchudzająca trwa kilka tygodni

Jeśli chcesz się odchudzać, to konieczne jest przygotowanie się na to, że proces odchudzania może trwać nawet kilka miesięcy. U niektórych osób odchudzanie trwa nawet lata. Bezpieczna i skuteczna dieta nie trwa tygodnia, czy trzy dni. Jest to długi czas, w których w organizmie człowieka dochodzi do wielu procesów złożonych, które kończą się zmniejszeniem się masy tłuszczowej ciała. Na początku dieta i wymagające ćwiczenia mogą nie dawać widocznych efektów, ale następne tygodnie przynieść mogą wiele zmian. Tak więc nie można tracić motywacji i poddawać się, ponieważ waga po dwóch tygodniach diety nie pokazuje żadnych zmian.

Dieta to nie wszystko

Jest wiele opinii na temat odchudzania. Jedni są zdanie, że 80 procent sukcesu zależy od diety, a 20 od ćwiczeń. Inni mówią, że drogą do sukcesu jest 70 procent ćwiczeń i 30 procent diety. O jednak nie do końca prawda. Do odchudzania konieczne jest zastosowanie nie tylko diety redukcyjnej, ale również aktywności fizycznej. Jednak bez dobrze zbilansowanej diety nawet wymagające i długotrwałe ćwiczenia mogą nie dawać żadnych efektów. Tak więc do osiągnięcia sukcesu konieczne jest połączenie tych dwóch czynników. Jeśli chcesz osiągnąć wymarzoną wagę i utrzymać ją na długo, to konieczne jest zadbanie o dietę i zwiększenie aktywności fizycznej.
Badania wykazują, że to właśnie sport i ruch najlepiej sprawdza się, jako pobudzacz organizmu do spalania tkanki tłuszczowej. Konieczne jest jednak odbycie treningu, który trwa dłużej niż pół godziny. To właśnie po tym czasie ciało zaczyna się ogrzewać, przez co w organizmie dochodzi do zmian. Organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, by wytworzyć energię, która przyczyni się do uregulowania ciepłoty ciała. W ten sposób ćwiczenia przyczyniają się sprawnego zmniejszenia masy tłuszczowej. Dodatkowo podczas aktywności fizycznej wydziela się w organizmie hormon wzrostu, a jest on niezbędny do procesu utleniania tkanki tłuszczowej.

Dbaj o zdrowy sen

W tym przypadku wiele osób może nie widzieć związku. Jednak sen i odchudzanie mają ze sobą wiele wspólnego. Jeśli chcesz schudnąć, to konieczne jest zrezygnowanie z zarywania nocy. Najlepiej jeśli wydłużysz swój sen do ośmiu- dziewięciu godzin. Jest to optymalny czas, którego potrzebuje organizm do regeneracji. Jednak nie to jest tutaj kluczowe. W czasie snu w organizmie intensywnie pracuje układ hormonalny. Po pierwsze wydziela się większe stężenie hormonu wzrostu, a jak już wspomnieliśmy jest to hormon, który ma ogromne znaczenie w odchudzaniu, ponieważ dba o zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jeśli budzimy się za wcześnie i wstajemy niewypoczęci, to zwiększa się poziom hormonu stresu, który sprawia, że mamy większy apetyt. Przez to po przebudzeniu będziemy głodni i zjemy większy i kaloryczny posiłek.
Badania wykazały, że osoby, które nie śpią wystarczająco długo są znacznie bardziej narażone na otyłość i nadwagę. Warto również wiedzieć, że sięgają one częściej po fast foody i kaloryczne dania. Jeśli więc chcesz zadbać o swoją sylwetkę i przyśpieszyć proces odchudzania, to warto poświęcić więcej czasu na sen.

Wybieraj dietę nisko węglowodanową

Wiele osób popełnia błąd podczas odchudzania i wybiera dietę nisko tłuszczową. Jednak nie jest ona tak samo skuteczna, jak dieta wykluczająca węglowodany z diety. Okazuje się, że to nie tłuszcze przyczyniają się do drastycznego wzrostu masy ciała. To właśnie węglowodany są za to odpowiedzialne. Badania wykazały, że dieta nisko węglowodanowa daje lepsze efekty i pozwala na szybszą utratę nadmiernych kilogramów.
Nie można jednak rezygnować z nich całkowicie. Co prawda podczas diety odchudzającej najlepiej ograniczyć ich spożywanie do minimum, to jednak są one jednym z największych źródeł energii. Tak więc należy jeść ich mniej, ale w posiłkach koniecznie powinny się znajdować ich niewielkie ilości, by organizm nadal miał siłę do wytwarzania energii, która przecież jest niezbędna do przeprowadzanie wszystkich procesów biochemicznych.

Pamiętaj o witaminach

W zdrowiej diecie odchudzającej nie może zabraknąć witamin i minerałów. To składniki odżywcze, które wspierają procesy metaboliczne i dbają o prawidłową pracę organizmu. A wszystkie zaburzenia mogą zwiększy ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej.

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł i porady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>