Strona główna / Artykuły partnerów / Jak zmniejszyć zużycia plastiku w Twoim domu? Poznaj 4 sprytne sposoby

Jak zmniejszyć zużycia plastiku w Twoim domu? Poznaj 4 sprytne sposoby

Plastik to jedno z najbardziej niebezpiecznych tworzyw dla naszego środowiska. Czy wiesz, że plastikowa butelka może rozkładać się nawet 1000 lat? Mimo, że naukowcy przedstawili wiele dowodów na to, że plastik ma dewastujący wpływ na naszą planetę, to ciągle pozostaje on najchętniej stosowanym tworzywem nie tylko przez wielkie przedsiębiorstwa, ale też przez zwykłych konsumentów. Zacznij zmianę od siebie i sprawdź 4 proste sposoby na zmniejszenie zużycia plastiku w Twoim domu.

Idź na zakupy z własną torbą

Wszystkie jednorazowe torby są wykonane z plastiku, dlatego też, idąc na zakupy weź ze sobą torby bawełniane. To jeden z najskuteczniejszych sposób na eliminację plastiku z codziennego użytku. Mimo, że często w supermarketach i dyskontach dostępne są ekologiczne i biodegradowalne jednorazowe torby, to od 1 stycznia 2018 nie są już bezpłatne. Zatem zawsze noś przy sobie materiałową torbę, nie tylko przyczynisz się do ochrony środowiska, ale też zaoszczędzisz kilka groszy.

Kupuj produkty na wagę

Obecnie w supermarketach dostępne są działy z produktami na wagę: suszone owoce, kasze, nasiona, czy orzechy. Zabierz ze sobą własne opakowania i kup dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Tym samym upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: nie kupujesz plastikowych opakowań oraz minimalizujesz ryzyko zmarnowania żywności. Coraz większą popularnością cieszą się też tzw. sklepy bez opakowań, które są tworzone w duchu “zero waste”. Produkty sprzedawane są tutaj na wagę, a klienci przychodzą z własnymi opakowaniami.

Przygotuj domowy kompost

Czy wiesz, że przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie? Co gorsza, z roku na rok liczba ta wzrasta. W redukcji takiej ilości śmieci ogromną rolę odgrywa segregacja i recykling. Znaczną część śmieci stanowią tzw. odpady organiczne, które możesz wykorzystać do przygotowania domowego kompostu. Taki naturalny nawóz nie tylko świetnie sprawdzi się w Twoim ogrodzie, ale też ułatwi pracę ludziom, którzy codziennie oddzielają odpady.

Zrób własne środki czystości

Detergenty nie tylko mają plastikowe opakowanie, ale są też toksyczne dla naszego środowiska. Na szczęście, wszystko, co jest potrzebne do produkcji środków czystości znajdziesz w swoim domu. Płyn do mycia naczyń z powodzeniem wykonasz z mydła, wody i olejku zapachowego. Do przygotowania płynu do mycia podłóg potrzebować będziesz octu, wody i olejku zapachowego. Natomiast proszek do prania przyrządzisz z mydła i sody oczyszczonej. Jeśli chcesz wyszorować wannę, doskonale sprawdzi się preparat przygotowany z octu, soli, wody destylowanej, skórki cytryny i olejku zapachowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>