Strona główna / Artykuły partnerów / Kiedy zdecydować się domową rehabilitację?

Kiedy zdecydować się domową rehabilitację?

Rehabilitacja w domowym zaciszu to doskonała opcja dla osób, które z powodu różnych dolegliwości są ograniczone ruchowo. Gdy nie możemy samodzielnie dotrzeć do najbliższej placówki świadczącej tego typu usługi, zabiegi i ćwiczenia w domu będą najlepszym rozwiązaniem.

Fizjoterapia w domu – podstawowe zalety

Czasem, mimo posiadania samochodu, nie możemy samodzielnie dotrzeć do wybranej placówki. Przyczyną jest zazwyczaj ograniczona ruchomość, np. przez mocne dolegliwości bólowe, albo gips na nodze. Chociaż często możemy liczyć na pomoc ze strony najbliższych, nie zawsze jest to możliwe. Domownicy pracują, mają własne obowiązki i zajęcia, nie są dostępni w godzinach, w których musimy pojawić się na miejscu. Wszystko to staje się więc bardzo kłopotliwe dla obu stron. Zarówno ograniczona mobilność, jak i brak czasu to dwie największe przeszkody, które możemy napotkać na swojej drodze do odzyskania pełnej sprawności.

I właśnie wtedy pojawia się możliwość skorzystania z rehabilitacji domowej. To doskonały sposób na osiągnięcie wyznaczonego celu, poprawy samopoczucia, czy szybszego powrotu do zdrowia. Wszystko odbywa się bez konieczności forsowania pacjenta wychodzeniem z domu i dojazdem do gabinetu. Wiele osób obawia się jednak, że warunki domowe nie są odpowiednie do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów i ćwiczeń. Takie wątpliwości pojawiają się często i bywa, że są uzasadnione. Jednak na rynku pojawiają się firmy, które dojeżdżają do pacjenta  z własnym sprzętem. Przykładowo, MediStuff w Poznaniu dociera do klientów z kompletnym, niezbędnym wyposażeniem – profesjonalnym stołem do masażu i terapii, a także sprzętem wspomagającym leczenie.

Kto może skorzystać z domowej rehabilitacji?

Niektórzy pacjenci, cierpiący na poważniejsze schorzenia mogą skorzystać z domowej rehabilitacji refundowanej przez NFZ. Są to głównie osoby cierpiące m.in. na ciężkie uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego, z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu do 12 miesięcy od zachorowania, chorzy przewlekle, u których choroba postępuje, czy osoby w stanie wegetatywnym. Jednak nie każdy może się o to ubiegać, a terminy zazwyczaj są bardzo odległe, co często nie wchodzi w grę w przypadku pacjentów, którzy przebyli poważne urazy i zabiegi. Wówczas pozostaje nam skorzystać z odpłatnych zabiegów i ćwiczeń.

Na domowej rehabilitacji najbardziej korzystają osoby, które mają problemy z poruszaniem się, np. świeżo po zdjęciu gipsu, udarze mózgu, zabiegu operacyjnym, a także chorzy ze stwardnieniem rozsianym czy chorobą Parkinsona. Na szczęście w sieci znajdziemy firmy rehabilitacyjne oferujące dość niskie ceny takich usług. We wspomnianym już MediStuff w woj. wielkopolskim cena za godzinę rehabilitacji wynosi 80 zł z bezpłatnym dojazdem na terenie Poznania. Oferta obejmuje też masaże, m.in. klasyczny, leczniczy, sportowy, relaksacyjny, czy izometryczny w cenie 50 zł za godzinę, oraz terapię metodą NDT – Bobath (koszt 150 zł/godz).

Sprzęt medyczny: nie kupuj, wypożyczaj

Gdy potrzebujemy profesjonalnego sprzętu medycznego do korzystania na co dzień, doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej wypożyczalni. Jak wiadomo, koszt zakupu specjalistycznych urządzeń, łóżek, wózków, podnośników, balkoników, czy materacy, może być bardzo wysoki. Co więcej, zdarza się, że potrzebujemy ich tylko przez jakiś czas, np. na kilka tygodni czy miesięcy. Wówczas zakup sprzętu traci sens, ponieważ gdy proces dochodzenia do zdrowia się zakończy, tego typu rzeczy nie będą nam już potrzebne. I właśnie z tego względu powstały specjalne wypożyczalnie.

MediStuff jest jedną z takich firm. Pozwala na wypożyczenie sprzętu medycznego tanio i na dowolny okres czasu. W asortymencie dostępne są produkty przeznaczone zarówno dla osób chorych, jak i starszych. Wśród nich znajdziemy łóżka rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym, koncentratory tlenu, wózki ortopedyczne, podnośniki pacjenta, materace przeciwodleżynowe, stoliki przyłóżkowe, chodziki rehabilitacyjne, balkoniki, wózki specjalistyczne, ssaki medyczne, krzesła toaletowe stacjonarne i na kółkach, oraz szyny CPM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>