Strona główna / Artykuły partnerów / Kredyt hipoteczny w euro – w jakim banku to możliwe?

Kredyt hipoteczny w euro – w jakim banku to możliwe?

Możliwości, jakie daje komputer i internet, są nieocenione. Dzisiaj alternatywą dla wyjazdu za granicę za chlebem jest zdalna współpraca z zagranicznymi firmami. Przybywa więc osób, które otrzymują pensję w euro, dolarach czy funtach. Takim osobom może być trudno zaciągnąć kredyt hipoteczny. Banki zgodnie z rekomendacją KNF udzielają zobowiązań długoterminowych wyłącznie w walucie, w której zarabia kredytobiorca. Sprawdź, w jakim banku otrzymasz kredyt hipoteczny w euro i jakie warunki musisz spełnić.

W ofertach polskich banków spotkać można kredyty walutowe, z tym że udzielane są one wyłącznie osobom, które uzyskują dochody w obcej walucie. Wśród nich największą popularnością cieszy się kredyt hipoteczny w euro. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie wszystkie banki są skłonne go udzielić. Te, które oferują kredyt hipoteczny, nierzadko wymagają lepszej zdolności kredytowej niż w przypadku kredytu udzielanego w złotówkach czy konieczności dopełnienia licznych formalności.

Kredyt hipoteczny w euro – jakie warunki trzeba spełnić?

Część wymagań, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt w euro, jest taka sama, jak w przypadku kredytów w złotówkach. Różnice dotyczą za to źródła zatrudnienia. Jeszcze niedawno banki akceptowały jedynie umowę o pracę na czas nieokreślony, ale od jakiegoś czasu z przymrużeniem oka patrzą na umowę o dzieło czy umowę zlecenie. W przypadku klientów zarabiających w euro nie ma odstępstw – muszą przedstawić umowę o pracę, umowę terminową lub kontrakt. Zwykle banki oczekują też, że staż pracy u jednego pracodawcy będzie nie krótszy niż 12 miesięcy.

By nie było żadnych wątpliwości warto podkreślić, że banki pozwalają finansować zakup lub budowę nieruchomości położonej wyłącznie na terenie Polski. Dlaczego nie jest udzielany kredyt na dom lub mieszkanie za granicą? Odpowiedź jest prosta – w takiej sytuacji nie dałoby się ustanowić na nim zabezpieczenia.

Pozostaje jeszcze kwestia dokumentów. Kredytobiorca musi zadbać o przetłumaczenie wszystkich dokumentów, jakie wymaga od niego bank, na język polski. W tym celu należy skompletować wykaz dokumentacji i udać się do tłumacza przysięgłego. Nawet jeśli bank tego nie wymaga to i tak warto przetłumaczyć dokumenty, gdyż znacznie skraca to procedurę rozpatrywania wniosku i wydawania decyzji. Niestety, generuje też dodatkowe koszty.

Kredyt hipoteczny w euro – wymagane dokumenty

Wykaz niezbędnych do wzięcia kredytu hipotecznego w euro dokumentów będzie różnić się w zależności od banku i przypadku. Jeśli chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, instytucja bankowa może poprosić o przedłożenie takich dokumentów jak:

  • umowa o pracę z aneksami (jeśli takowe istnieją),
  • wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 6 lub 12 miesięcy,
  • deklaracja podatkowa z ostatniego roku lud dwóch,
  • pozwolenie na pracę,
  • pozwolenie na pobyt stały za granicą,
  • dokumenty przedstawiające historię kredytową.

O czym pamiętać biorąc kredyt w euro?

Biorąc pod uwagę, że banków udzielających kredytów hipotecznych w euro nie jest dużo, warto skontaktować się z każdym i dopytać o warunki kredytu, konkretne wymagania i niezbędne dokumenty. Warto również porównać ich oferty posiłkując się rankingiem kredytów hipotecznych (https://www.totalmoney.pl/ranking-kredytow-hipotecznych). Dobrze jest też wcześniej przeliczyć zgromadzony kapitał i przeanalizować, ile możemy przeznaczyć na wkład własny. Część środków możesz odłożyć np. na remont lub wcześniejszą spłatę rat.

Zanim sięgniesz po kredyt hipoteczny, zaplanuj swoją przyszłość, na tyle, na ile to możliwe. Tyczy się to szczególnie osób pozostających poza granicami kraju. Po rozpoczęciu budowy ktoś z bliskich powinien nadzorować cały jej przebieg. Dlatego, jeśli jesteś pewien, że na powrót do kraju dopiero przyjdzie czas, postaraj się o nadzór budowlany lub kierownika budowy, który będzie sprawował pieczę nad Twoją inwestycją.

Kredyt hipoteczny w euro – gdzie dostać?

Kiedyś do zaciągania kredytów w innej walucie niż złoty klientów zachęcał fakt, iż obarczone one były niższym oprocentowaniem, a rata była mniej dotkliwa. Te czasy już minęły, teraz warunki kredytów hipotecznych w obcej walucie nie są już tak atrakcyjne. Nawet jeśli oprocentowanie takiego kredytu jest niższe niż oferty w złotym, to musimy pamiętać, że rata wyrażana jest w walucie kredytu i przeliczana na złotówki wg kursu z dnia spłaty, którego wysokości nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć.

Sprawdziliśmy, które banki obsługują klientów zarabiających w euro. Jednym z nich jest mBank, wymagający od osób zainteresowanych ofertą kredytu w obcej walucie zarobków rzędu 10 tys. zł (po przewalutowaniu). Klientów mieszkających za granicą obsłuży też Deutsche Bank i Bank Zachodni WBK. Pierwszy oczekuje dochodów w wysokości 12 tys. zł, a drugi 15 tys. zł, podobnie zresztą jak Alior Bank, który też nie odsyła klientów zarabiających w euro z kwitkiem. O podobną ofertę można zapytać jeszcze w Getin Noble Bank, gdzie do jej zaciągnięcia powinny wystarczyć miesięczne zarobki po przewalutowaniu w wysokości 6 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>