Strona główna / Sponsorowane / Czy leasing operacyjny samochodu osobowego to dobra opcja dla przedsiębiorców?

Czy leasing operacyjny samochodu osobowego to dobra opcja dla przedsiębiorców?

Nawet 65 proc. przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodów osobowych. Dla większości jest to rozwiązanie dużo korzystniejsze niż budowanie floty pojazdów za gotówkę czy w ramach zaciągniętego kredytu. Decydując się na leasing, warto wziąć pod uwagę leasing operacyjny samochodu osobowego. Sprawdź dlaczego.

Leasing operacyjny samochodu osobowego to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania. Podyktowane jest to nie tylko uproszczonymi procedurami, ale również wieloma innymi korzyściami.

Na czym polega leasing operacyjny?

Istotą leasingu operacyjnego jest przekazanie przez firmę leasingową pojazdu w użytkowanie na rzecz leasingobiorcy. W ramach podpisanej umowy, przedmiot leasingu cały czas pozostaje własnością leasingodawcy. W zamian za użytkowanie pojazdu, przedsiębiorca opłaca comiesięczne raty przez okres ustalony w umowie.

Zalety leasingu operacyjnego

Chociaż nie wszyscy przedsiębiorcy mogą w pełni skorzystać z walorów tej formy finansowania, leasing operacyjny samochodu osobowego najczęściej jest korzystną opcją. Dlaczego?

 • Możliwość osiągnięcia korzyści podatkowych

Przedsiębiorca ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wysokość raty leasingowej – zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej. Ponadto istnieje możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów pełnej opłaty wstępnej. Leasing operacyjny stanowi zatem jeden ze sposobów na optymalizację podatkową.

 • Możliwość zachowania płynności finansowej

Jako że przedsiębiorca nie musi pokrywać pełnej kwoty zakupu, a zobowiązanie rozkładane jest na raty (nawet do 60 miesięcy), istnieje mniejsze ryzyko zachwiania płynności finansowej. Zwykle wystarczy tylko dokonanie opłaty wstępnej. Niekiedy można ustalić ją na poziomie 0%.

 • Możliwość wymiany samochodu na nowy

Leasingobiorca wcale nie musi wykupywać użytkowanego pojazdu po zakończonej umowie. Przedsiębiorca może zrezygnować z aktualnego samochodu, podpisując kolejną umowę leasingową na korzystnych warunkach. Dzięki temu istnieje możliwość wymiany floty firmowych aut co 3-4 lata. Tak jest w przypadku oferty Toyota Leasing – Leasing SMARTPLAN.

Jak ubiegać się o leasing operacyjny samochodu osobowego?

Leasing operacyjny to opcja dostępna dla większości przedsiębiorstw. Proponowany w oparciu o uproszczone procedury, skraca do niezbędnego minimum ilość koniecznych do dostarczenia dokumentów.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą są to:

 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej
 • umowa spółki (w przypadku spółki cywilnej) zarejestrowana w urzędzie skarbowym
 • zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON
 • ksero dowodu osobistego leasingobiorcy lub leasingobiorców (w przypadku spółki).

W przypadku spółek handlowych wymagane dokumenty to:

 • wypis z KRS (z reguły ważny 3 miesiące)
 • umowa spółki w formie aktu notarialnego wraz z aneksami
 • zaświadczenie o numerze NIP i REGON.

W wyjątkowych sytuacjach leasingobiorca może zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów, np. deklaracji podatkowych, oświadczenia o stanie zobowiązań, deklaracji finansowej.

Poszukując korzystnej formy finansowania zakupu pojazdu firmowego, warto rozważyć operacyjny leasing samochodów osobowych. Dla większości przedsiębiorców ten rodzaj leasingu jest korzystniejszy niż leasing finansowy lub standardowy kredyt bankowy.

Jeden komentarz

 1. Łukasz Waszak

  Leasing jest najlepszą opcją dla przedsiębiorców którzy potrzebuję rozszerzyć swoją flotę. Rozliczenie kosztów, wybór czasu spłat auta, możliwość wyboru pakietu udogodnień powiązanych z kontraktem. Dodatkowo ilość firm udzielających pożyczki jest na tyle duża, że każdy znajdzie odpowiedni wariant dla siebie. Osobiście polecam sprawdzić ofertę ing, bz wbk, efl, mbanku i innych banków specjalizujących się na tej płaszczyźnie. Ciekawią mnie dane podane w artykule ponieważ z tego co kojarzę to już w 2016 roku udział leasingu w sprzedaży aut stanowiła około 70%…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.