Strona główna / Artykuły partnerów / Maszyny CNC i obróbka skrawaniem
mechanical technician operative of cnc milling cutting machine center at tool workshop

Maszyny CNC i obróbka skrawaniem

Maszyny CNC słyną przede wszystkim z szerokiego zastosowania. Doskonale sprawdzają się w branży przemysłowej – szczególnie w procesie wytwarzania nowych części do urządzeń, przedmiotów użytkowych, a także innych maszyn.

Dzięki tytułowym maszynom możliwe jest nadanie poszczególnych częściom odpowiedniego kształtu, wymiaru oraz właściwości powierzchni.

Skrawanie na maszynach typu CNC – co to?

Zanim zaczniemy opisywać techniki skrawania wespół z obsługą tytułowego rodzaju maszyn, warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie – czym tak naprawdę jest skrawanie na maszynach CNC? Zgodnie z definicją jest to rodzaj obróbki ubytkowej polegającej na ścinaniu niewielkich fragmentów danego materiału. To właśnie ten proces zowie się skrawaniem. Ubytkowe – drobne elementy zwane są wiórami, zaś kluczowym – poza techniką elementem jest odpowiednie wyposażenie. Co wchodzi w jego skład?

Istotna rola wyposażenia

Kluczową rolę w owym procesie odgrywa oczywiście maszyna CNC zwana potocznie obrabiarką. Nie obejdzie się również bez udziału materiału. Narzędzia które do niego należy dobrać zależą od kilku kryteriów – m.in. od rodzaju, gramatury oraz wymiarów. Uwzględnić trzeba odpowiednie oprogramowanie CNC, oraz sterowanie między innymi sterowniki silników krokowych, które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem –https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-197_1214_29.html Nie należy zapominać również o właściwych środkach ochrony osobistej. Zostały one wskazane w przepisach BHP, a do podstawowych zaliczamy – okulary, maski, ochronniki słuchu, a także fartuchy – najlepiej skórzane. Z odpowiednio przygotowanym zapleczem technicznym możemy przystąpić do działań.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Wyróżniamy wiele rodzajów obróbki skrawaniem na maszynach typu CNC. Do najpopularniejszych należy obróbka ścierna – jest to proces wykonywany poprzez zastosowanie luźnych, tudzież powiązanych spoiwem ziaren ściernych. Odbywa się on poprzez różne techniki, takie jak – polerowanie, szlifowanie, gładzenie oraz docieranie. Do kolejnego znanego rodzaju obróbki zaliczamy technikę wiórową polegającą na skrawaniu przy użyciu specjalnych narzędzi o odpowiednim kształcie i stosownej geometrii noża. Mowa tu o czynnościach takich jak frezowanie, struganie, czy tłoczenie. Do mniej popularnych technik skrawania należy zaliczyć obróbkę ubytkową oraz obwiedniową.

Zalety obróbki skrawaniem CNC

Podstawowym atutem tytułowej techniki jest jej ogromna precyzja. Mowa tu o dokładności na poziomie oscylującym wokół setnych części milimetra. Dzięki skrawaniu przy udziale maszyn CNC możemy także zaoszczędzić sporą ilość materiału, który można potem przetworzyć. W pełni zautomatyzowany proces skrawania pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w krótkim czasie.

Więcej ciekawostek odnośnie maszyn CNC znajdą Państwo w portalu Wiedza EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.