Strona główna / Artykuły partnerów / Meble do salonu – nowoczesne czy klasyczne

Meble do salonu – nowoczesne czy klasyczne

oszukujecie aktualnie mebli do salonu, ale ciągle wahacie się pomiędzy klasyczną, a nowoczesną stylistyką? To faktycznie spory dylemat biorąc pod uwagę, że obydwie mają do zaoferowania wiele dobrego wnętrzom. Chcąc ułatwić Wam podjęcie decyzji, w dzisiejszym artykule opiszemy zalety każdej z nich.

Meble do salonu w stylu klasycznym

Poruszając tak ważną kwestię jaką jest aranżacja salonu, najlepiej zacząć od podstaw, dlatego jako pierwsze weźmiemy pod lupę meble w stylu klasycznym. To chyba jedne z nielicznych modeli, które są dobrze znane wszystkim – ich popularność na przestrzeni lat nie maleje pomimo zmieniających się trendów we wnętrzach. Grono miłośników klasycznej estetyki także się nie zmniejsza, a to spora zaleta biorąc pod uwagę, że meble do salonu są aktualnie dostępne w różnych stylach, kolorach i kształtach.

W czym zatem tkwi siła klasyki? Przede wszystkim w ponadczasowym designie. Tego typu meble do salonu w niezwykle elegancki sposób łączą w sobie funkcjonalność i estetyczne piękno. Wykonane z solidnego litego drewna, bardzo często występują w ciemnych i szlachetnych odcieniach brązu. Nie oznacza to jednak, że jasna kolorystyka jest im zupełnie obca – meble w stylu klasycznym chętnie wykorzystują także odcienie w typie bieli, beżu i szarości.

Jak wyglądają klasyczne meble?

Musicie wiedzieć, że klasyczne meble do salonu mają nieco bardziej dekoracyjny charakter od modeli reprezentujących styl nowoczesny. Pierwsze z nich bardzo często posiadają ozdobne rzeźbienia, żłobienia i wzory nawiązujące do klasycznej estetyki. Stosowane do ich wykończenia detale nierzadko ubiera się też w ciepłe, połyskujące barwy mosiądzu lub złota. Wszystko jednak w odpowiednich proporcjach, bo przepych nie jest tutaj mile widziany.

Klasyczne meble doskonale wiedzą, że komfortowo urządzony salon nie może ograniczać się jedynie do pięknej estetyki. Właśnie dlatego stawiają na rozwiązania, które pozwalają wykorzystać ich potencjał w praktyczny sposób. Funkcjonalność w ich przypadku nie ogranicza się jedynie do sporej ilości elementów (wśród klasycznych mebli można znaleźć m.in. zapomniane już nieco witryny i kredensy), ale i dodatkowych udogodnień występujących pod postacią licznych półek, szafek i szuflad. Klasyczne meble do salonu przybierają przy tym co prawda bardziej masywne formy niż nowoczesne modele, ale dzięki temu też są trwałe i z sukcesem służą przez długie lata.

Nowoczesne meble do salonu

Meble w stylu nowoczesnym to z kolei zwolennicy minimalizmu i prostoty. I to dosłownie, bo w ich przypadku nie uświadczycie zbędnej dekoracyjności. Nowoczesne meble do salonu unikają nadmiaru, kochają za to proste rozwiązania i jasną kolorystykę. Czerpiące inspirację z geometrii konstrukcje posiadają tutaj formy, którym trudno zarzucić krzykliwość czy przerysowanie. To głównie, dlatego za ich największe zalety uznaje się uniwersalność i umiejętność współpracy z wieloma stylami. Nowoczesne meble dobrze odnajdują się zarówno w ekstrawaganckim stylu glamour, jak i w towarzystwie eleganckiej klasyki. Wpisany w ich charakter minimalizm pozwala wykorzystać potencjał, który posiadają w klimatach loftowej i industrialnej stylistyki.

Funkcjonalne meble do małych pomieszczeń

Nowoczesne meble do salonu wbrew pozorom różnią się od klasycznych modeli pod wieloma względami. Jednym z nich jest otwartość na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, kolejnym – chęć eksperymentowania z doborem materiałów i kolorystyki. Nowoczesne meble nie sprowadzają się w tej kwestii jedynie do drewna, a chętnie korzystają z zalet szkła, kamieni szlachetnych czy metalu. Tego rodzaju modele choć preferują uniwersalne kolory, nie ograniczają także swoich wyborów jedynie do odcieni z palety jasnych barw. Kolory czerni, granatu czy modnych w tym sezonie brązów także są tutaj mile widziane, zarówno w odniesieniu do całości, jak i w formie przykuwających uwagę akcentów.

Nowoczesne meble do salonu uwielbiają kreatywne rozwiązania. Modułowe zestawy składające się z kilku różniących się rozmiarami elementów, gdzie jeden można łatwo schować pod drugi to najlepszy dowód funkcjonalności. Innym są kółka zamiast klasycznych nóżek, mobilne półki czy pomysłowe schowki. Zastosowanie takich udogodnień to najlepsza recepta na niewielki metraż i nieustawne wnętrza.

Jak wybrać meble do salonu?

Jak z pewnością zauważyliście, niuansów pomiędzy nowoczesną, a klasyczną estetyką jest całkiem sporo. Dwa style, choć pozornie do siebie podobne, w rzeczywistości mają inne cechy charakterystyczne. Pierwszy z nich jest świetną alternatywą dla tych, którzy kochają elegancję i ponadczasowy design. Drugi wydaje się być idealną propozycją dla stawiających na minimalizm i funkcjonalność. Każdy z nich jest także rozwiązaniem na tyle uniwersalnym, aby bez większego problemu znaleźć zastosowanie w różnych wnętrzach. Musicie jednak pamiętać, że styl to nie wszystko, co powinniście rozważyć w temacie aranżacji. Meble do salonu powinny być przede wszystkim praktyczne i wygodne. Tylko wtedy będą w stanie spełniać swoje funkcje i dostosować się do Waszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>