Strona główna / Sponsorowane / Co należy wiedzieć o zawale mięśnia sercowego?

Co należy wiedzieć o zawale mięśnia sercowego?

Epidemiologia zawału serca w Polsce

Choroba niedokrwienna serca, w tym szczególnie zawał mięśnia sercowego stanowi jedną z najczęściej występujących przyczyn nagłych hospitalizacji oraz wszystkich przypadków zgonów, dotyczących społeczeństw krajów rozwiniętych, w tym także Polski. Mimo iż od początku lat 90. obserwuje się spadek liczby przypadków zgonów spowodowanych zawałem mięśnia sercowego, to nadal odsetek ten jest dużo wyższy niż w pozostałych krajach europejskich. Na podstawie badań epidemiologicznych szacuje się, że w 2020 roku może przekroczyć nawet dwieście tysięcy zgonów w skali roku. Zatem nie bez powodu choroby serca określane są mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Czym jest zawał serca?

Zawał mięśnia sercowego, potocznie nazywany atakiem serca to nic innego jak uszkodzenie miocytów wskutek ich niedokrwienia. W wyniku niedostatecznego zaopatrzenia serca w krew, a tym samym niedotlenienia oraz deficytu składniki odżywczych dochodzi do szeregu zmian metabolicznych, strukturalnych oraz czynnościowych komórek mięśnia sercowego, które prowadzą do ich nieodwracalnej śmierci, czyli martwicy. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z portalu http://dbamoserce.pl/.

Jakie są przyczyny zawału mięśnia sercowego?

Najczęściej występującą przyczyną zawału serca jest nagłe zamknięcie światła jednej z tętnic wieńcowych w następstwie toczącego się w jej obrębie stanu miażdżycowego. Powstające blaszki miażdżycowe w miarę upływu czasu mogą pękać i rozwarstwiać się tworząc wewnątrznaczyniowe zakrzepy, hamujące przepływ krwi do serca. Poza powikłaniami miażdżycowymi wśród przyczyn zawału mięśnia sercowego wyróżnia się także nagły skurcz lub zator tętnicy wieńcowej, arytmie, tachy- i bradykarię, anemię, nadciśnienie oraz niedociśnienie tętnicze, a także niewydolność oddechową.

Zawał serca objawy

Najbardziej charakterystyczne kliniczne objawy zawału serca to przede wszystkim ból i/lub dyskomfort w klatce piersiowej, zlokalizowany za mostkiem. Ból ten opisywany jako dławiący i piekący. Najczęściej nasila się podczas wysiłku fizycznego i może promieniować do kończyn górnych, pleców, nadbrzusza oraz żuchwy. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć mogą bladość, zlewne poty, kołatanie serca i przyspieszone tętno. Często pojawiają się też problemy z oddychaniem, uczucie lęku, mdłości, a nawet wymioty.

Aktualnie zawał mięśnia sercowego stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. Hospitalizacja, trwały uszczerbek na zdrowiu, konieczność dożywotniego zażywania leków nie tylko znacząco obniżają jakości życia lecz także przyczyniają się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej naszego kraju, dlatego tak istotna jest prewencja chorób układu sercowo-naczyniowego w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.