Strona główna / Artykuły partnerów / Okna energooszczędne – jak powinny być montowane?

Okna energooszczędne – jak powinny być montowane?

Wybór drogiego okna nie gwarantuje zmniejszenia zużycia energii i komfortu termicznego w domu. Oczywiście dobre parametry izolacyjności to podstawa jeżeli chodzi o okna energooszczędne. Równie ważny pozostaje jednak ich profesjonalny montaż. Jak powinny być prawidłowo montowane okna energooszczędne, aby z ich eksploatacji czerpać maksymalne korzyści?

Okna energooszczędne zamontowane profesjonalnie

Wyposażenie domu w okna to spory wydatek. Inwestorzy są tego świadomi, dlatego coraz rozważniej podchodzą do wyboru stolarki okiennej. W polskich domach i obiektach użyteczności publicznej coraz częściej pojawiają się nowoczesne okna energooszczędne. Niestety, nie zawsze stanowią one skuteczną barierę przed stratami ciepła.

W przypadku okien prawidłowy montaż jest również ważny co jakość samej stolarki okiennej. Kluczowe znaczenie ma dokładne umocowanie okna w ścianie. W miarę upływu czasu na szyby i profile działają bowiem przeróżne czynniki zewnętrzne. Silny wiatr, ale także temperatury o skrajnych wartościach mogą prowadzić do osłabienia połączeń pomiędzy oknem i otaczającą go ścianą. Co za tym idzie, okna energooszczędne tracą swoje właściwości termoizolacyjne.

Profesjonalny montaż pozwala zapobiec takiemu scenariuszowi. Dlatego z całą mocą należy podkreślić jego znaczenie. – Wsparcie doświadczonego fachowca jest przydatne już na etapie wyboru techniki mocowania okien. Warto współpracować z osobami, które takimi zleceniami zajmują się na co dzień. Wiedzą, jak montować okna energooszczędne, by te oparły się upływowi czasu – podpowiada przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Specjalista zdaje sobie sprawę, że rodzaj profilu to nie wszystko. O sposobie montażu decyduje także to, z czego zbudowany jest dom. Nowoczesne okna powinny być montowane ze szczególnym uwzględnieniem styków. Złączenia te muszą być zabezpieczone przed wilgocią i chłodem zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. W przeciwnym razie powstaną mostki termiczne, które obniżą wskaźnik izolacyjności okna. Konsekwencją tego będzie natomiast chłód w domu oraz konieczność zużycia większej ilości materiału opałowego.

Jak izolować okna energooszczędne?

W ramach montażu okna konieczne jest zastosowanie izolacji. Wzmocni ona miejsca, w którym rama okienna łączy się z murem. To właśnie tam najczęściej pojawiają się nieszczelności, zwiększające ilość traconego ciepła. Okna energooszczędne to obecnie bardzo różnorodne produkty. Co za tym idzie, ich montaż często wymaga indywidualnego podejścia. Izolacja to tutaj dobry przykład, wykonuje się ją z wełny, ale stosowany jest w tym celu także spieniony polietylen. Można też wykorzystać połączenie pianki poliuretanowej z folią lub taśmą.

Mnogość rozwiązań dotyczących izolacji to kolejna przesłanka za wynajęciem profesjonalnej ekipy do wstawienia okien. Pozornie to nieco większy wydatek. Jednak w dłuższej perspektywie czasu poniesione koszty na pewno się zwrócą. Prawidłowo zamontowane okna energooszczędne nie będą tylko z nazwy. Rzeczywiście pomogą zredukować rachunki za energię, a dodatkowo uczynią dom przyjaźniejszym środowisku.

Współcześni producenci dokładają starań, by wytwarzać możliwie najszczelniejsze okna. Niektórych konsumentów martwi jednak, że utrudnią one wietrzenie pomieszczeń i uniemożliwią dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu. Jeżeli ma on być energooszczędny, to okna muszą być szczelne. W takich budynkach stosuje się natomiast mechaniczne systemy wentylacji. Okna energooszczędne mogą, ale nie muszą być ich elementem. Najlepiej omówić temat z przedstawicielem producenta jeszcze na etapie wybierania rodzaju stolarki okiennej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>