Strona główna / Artykuły partnerów / Okulary korekcyjne męskie i damskie – 3 podstawowe rodzaje wad wzroku

Okulary korekcyjne męskie i damskie – 3 podstawowe rodzaje wad wzroku

Dobór okularów niejednokrotnie sprawia problemy, dlatego właśnie – przynajmniej pod względem zdrowotnym – pomagają w tym lekarze specjaliści. Później pojawia się jeszcze kwestia wizualnego dopasowania oprawek, którą zazwyczaj zajmują się już sami zainteresowani. Okulary korekcyjne męskie i damskie muszą być dopasowane do posiadanych wad wzroku. Jakie są ich trzy podstawowe rodzaje?

  1. Okulary korekcyjne męskie i damskie a krótkowzroczność

  2. Czym jest dalekowzroczność?

  3. Astygmatyzm

  4. Jak dobierać okulary?

Okulary korekcyjne męskie i damskie a krótkowzroczność

Krótkowzroczność jest bardzo często spotykaną wadą wzroku. Objawia się ona w taki sposób, że dobrze widzimy z bliska, jednak obiekty oddalone mogą ulegać już rozmazaniu. Oczywiście, wszystko zależy od stopnia natężenia wady, gdyż zaawansowana krótkowzroczność potrafi obejmować już nie tylko przedmioty umieszczone bardzo daleko, ale również te położone o wiele bliżej.

Czym jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność jest natomiast przeciwieństwem krótkowzroczności. Najczęściej kojarzona jest ona z osobami starszymi, gdyż wśród nich jest bardzo popularna, jednak nie oznacza to, że ludzie młodsi nie mogą mieć tego rodzaju problemu. Przy nadwzroczności widać lepiej obiekty położone w oddaleniu, a gorzej – te blisko nas. Wówczas czynności takie jak chociażby czytanie mogą sprawiać kłopot.

Astygmatyzm

Astygmatyzm polega na zniekształceniu widzenia wywołanym niesymetryczną budową rogówki oka. Światło pada pod niestandardowym kątem, co może prowadzić do powstawania nieostrego obrazu, a także do zaburzeń w umiejętnościach szacowania odległości. W takich przypadkach stosuje się najczęściej soczewki cylindryczne.

Jak dobierać okulary?

Okulary korekcyjne męskie lub damskie trzeba wybierać pod okiem lekarza, który uświadomi nam, jakiego rodzaju wady wzroku posiadamy. Jeżeli mamy przed sobą zakup okularów dioptrycznych, warto pamiętać, że ważna jest tutaj wysoka jakość zarówno szkieł, jak i oprawek. Nierzadko okulary wyposażone są również w dodatkowe funkcje ochronne, na co dobrze jest zwrócić uwagę. Wszystko zależy jednak od zaleceń specjalisty. Nieco inaczej wygląda kwestia oprawki. Tutaj już musimy sami podjąć decyzję odnośnie tego, jaka estetyka nam odpowiada. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak kształt twarzy, kolor oczu, a także karnacja. Niewątpliwie warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie, ponieważ na rynku dostępne są rozmaite warianty, a dopasowanie estetyczne oprawek jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>