Strona główna / Sponsorowane / Oto 5 zabytków, jakie musisz zobaczyć w Rzymie

Oto 5 zabytków, jakie musisz zobaczyć w Rzymie

Odwiedzając wieczne miasto, można zatracić się w ogromie wszystkich możliwości, jakie nam oferuje stolica Italii. Ponad smakami włoskiej kuchni i zakupami tutejszych specjałów, powinniśmy najpierw zaliczyć zwiedzenie kilku sztandarowych zabytków, stanowiących kwintesencję Rzymu.

Bazylika Świętego Piotra

Ta wspaniała świątynia jest oczywiście miejscem pielgrzymek nie tylko wiernych Kościoła katolickiego, ale również osób niereligijnych. Te ostatnie z powodzeniem doceniają jej kunszt architektoniczny. Budowa Bazyliki Świętego Piotra rozpoczęła się w 349 roku, gdy cesarz Konstanty nakazał budowę nad grobem św. Piotra – przez Kościół katolicki uznawanego za pierwszego papieża. Kościół ma imponującą powierzchnię 18 000 metrów kwadratowych. Wnętrze w szczególności zdobi mistrzowski ołtarz Berniniego i Pieta Michała Anioła.

Watykan

Będąc w tematyce zabytków o charakterze sakralnym, należy wspomnieć, że stolica Kościoła to nie tylko wcześniej wymieniona Bazylika Świętego Piotra, ale również zapierające dech w piersiach kościoły Watykanu. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Watykańskie ze wspaniałą Kaplicą Sykstyńską z freskami Michała Anioła.

Koloseum

Najbardziej rozpoznawalny symbol Rzymu, a jednocześnie jeden z najbardziej obleganych przez turystów zabytków. Koloseum ma długą i krwawą historię. Zostało ono otwarte w 80 roku naszej ery. Temu wydarzeniu towarzyszyło 100 dni rozgrywek, w tym walki gladiatorów i zwierząt. Był to największy amfiteatr w Cesarstwie Rzymskim, który – w czasach swojej świetności – prawdopodobnie mieścił do 50 000 osób. Mimo wieków zaniedbania w postaci traktowania Koloseum jako kamieniołomu (aż do XVIII wieku), zabytek ten w znacznej części pozostał nietknięty. Dzisiaj odwiedzają go blisko 4 miliony osób rocznie, co wiąże się z koniecznością rezerwacji z wyprzedzeniem lub z uwzględnieniem bardzo długiej kolejki.

Forum Romanum

Ruiny wielkiego placu miejskiego, jakim jest Forum Romanum, to także gigantyczne stanowisko archeologiczne, pozwalające wyobrazić sobie mieszkańców starożytnego Rzymu, chodzących po brukowanych uliczkach prowadzących do targowisk i świątyń. Początki tej dzielnicy sięgają około 500 lat p. n. e. Wraz z kolejnymi władcami Forum Romanum sukcesywnie powiększało swój obszar. Ze względu na brak oznaczeń ułatwiających samodzielne zwiedzanie, warto zaopatrzyć sie w audio przewodnik i słuchawki lub skorzystać z usług tradycyjnego przewodnika. Możesz też skorzystać ze zorganizowanej wycieczki oferowanej przez biuro podróży http://dreamtours.pl/.

Panteon

Choć nazwa sugeruje odniesienie do świątyni wszystkich bogów, Panteon jest w rzeczywistości miejscem pochówku władców Rzymu i innych znanych osobistości, w tym Rafaela Santiego. Obiekt został wzniesiony między 118 a 128 r. na terenie starszej świątyni. Jego dach stanowi największa do czasów współczesnych kopuła, a idealna pod względem architektonicznym całość jest najlepiej zachowanym zabytkiem cesarskiego Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.