Strona główna / Sponsorowane / Jaki parkiet wybrać do domu, w którym są dzieci?

Jaki parkiet wybrać do domu, w którym są dzieci?

W domu, w którym mieszkają dzieci nietrudno o zniszczenia zabrudzenia itd. Bieganie w zabłoconych butach, upuszczanie przedmiotów (również ciężkich), szalone zabawy z czworonogiem – nasi milusińscy z upodobaniem i szczerą przyjemnością oddają się podobnym rozrywkom. Parkiet.pl: podpowiadamy, jaki parkiet wybrać w takiej sytuacji.

W domu, w którym żyją dzieci, mogą znajdować się dwa rodzaje podłóg: wyjątkowo wytrzymałe oraz takie, które od początku spisujemy na straty. Wybór wariantów pośrednich to nienajlepsza droga, pełna złości, frustracji i bezsilności. Częsta wymiana podłóg jest niewątpliwie kłopotliwa, dlatego najrozsądniejsze rozwiązanie to ułożenie podłogi z litego, doskonale zabezpieczonego drewna. Najlepiej stawiać na gatunki o imponujących właściwościach mechanicznych. Pierwsze skojarzenie, całkiem zresztą słuszne, to dąb. Podłogi wykonane z tego drewna są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć, a jednocześnie twarde. Wykonanie fachowych nacięć w odpowiednich miejscach sprawia, że drewno staje się bardziej sprężyste i nie pęka – mimo upływu czasu oraz silnych nacisków. Aby nie straciło swoich imponujących właściwości, należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Sposobem konserwacji drewna, którego stosowanie nie odbiera materiałowi elastyczności, jest olejowanie. Zanim zdecydujemy się na stosowanie podobnych zabiegów pielęgnacyjnych, musimy uświadomić sobie, że są one czasochłonne i wymagają systematyczności. Ogromne znaczenie ma częste powtarzanie nakładania kolejnych warstw oleju. Wcześniej należy jednak usuwać te stare. Systematyczne powtarzanie sprawia, że tłusta i gęsta ciecz wnika coraz głębiej w strukturę drewna, chroniąc ją nie tylko z zewnątrz, ale i od środka oraz poprawiając właściwości mechaniczne.

Deski, z których wykonuje się solidne parkiety, muszą być odporne na zadrapania, wgniecenia i ścieranie. Konieczne jest wybieranie odmian wyjątkowo trwałych, takich jak na przykład dąb albo gatunki egzotyczne. Pamiętajmy jednak, że drewno – nawet jeśli jest wyjątkowo trwałe i odporne – wymaga właściwej i systematycznej pielęgnacji. Częstotliwość powtarzania poszczególnych zabiegów konserwujących uzależniona jest od rodzaju, a także jakości specyfików, jakie stosujemy. Lakierowanie podłogi nie musi odbywać się tak często, jak jej olejowanie czy bejcowanie. Ewentualne zabrudzenia najłatwiej usuwa się z powierzchni pokrytych solidną warstwą lakieru. Dzięki takiej ochronie brud nie wnika głęboko do środka, ale pozostaje na powierzchni. Aby nadać powierzchni jeszcze większą trwałość, wybierajmy środki stworzone z myślą o pielęgnacji konkretnych rodzajów drewna. Pamiętajmy także o tym, by stawiać na sprawdzonych, renomowanych producentów.

Więcej o podłogach drewnianych dowiesz się na parkiet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.