Strona główna / Artykuły partnerów / PIT przez internet – 4 powody, dla których powinieneś rozliczać się online

PIT przez internet – 4 powody, dla których powinieneś rozliczać się online

Już co drugi Polak rozlicza PIT przez internet. Z każdym rokiem coraz większa liczba podatników decyduje się na wykorzystanie tej możliwości. W ten sposób mogą wypełnić swój obowiązek szybciej, omijając kolejki w urzędach, i sprawniej, korzystając z podpowiedzi przeznaczonych do tego programów. Jeśli jeszcze nie wypełniałeś deklaracji podatkowej przez internet sprawdź, dlaczego powinieneś to zmienić.

1.     PIT przez internet to oszczędność czasu

Rozliczanie się z urzędem skarbowym to dla większości podatników przykry obowiązek. Przede wszystkim spowodowany czasem, jaki trzeba poświęcić najpierw na wypełnianie deklaracji, a później – na jej dostarczenie do odpowiedniego oddziału. Co więcej, kiedy zbliża się termin składania PIT-ów, w urzędach możemy natrafić na niemałe kolejki.

Rozliczenie PIT przez internet to całkowite ominięcie dostarczania zeznania do urzędu. Deklarację wypełnia się online lub po pobraniu przeznaczonego do tego programu. Następnie formularz trafia bezpośrednio do wybranego urzędu skarbowego. Cały proces trwa kilka minut, a podatnik nie musi robić już niczego więcej, by jego PIT został rozliczony.

2.     Oszczędność pieniędzy

Własnoręczne dostarczanie zeznania do urzędu generuje dodatkowe koszty. Jeśli wybierzesz przesłanie deklaracji, będzie to kwota przeznaczona na opłacenie przesyłki pocztowej. Jeżeli zdecydujesz się na osobiste stawienie się w urzędzie – czeka Cię opłata za bilet komunikacji miejskiej lub poniesienie kosztu paliwa.

Z kolei wypełnienie PIT przez internet jest całkowicie bezpłatne. Bez względu na to, jaką formę rozliczenia się wybierzesz (program online lub pobrany na dysk komputera), nie poniesiesz żadnych kosztów.

3.     Łatwość rozliczenia

Wielu podatników napotyka na problemy przy samodzielnym wypełnianiu deklaracji podatkowych. Niektórzy nie są pewni, czy wpisują dane w odpowiednie rubryki. Innym zdarza się popełnienie błędu rachunkowego lub nieprawidłowe zaokrąglenie wpisywanej kwoty. Dlatego też część z nas decyduje się na pomoc biura rachunkowego, co niesie za sobą dodatkowe koszty.

Z tą niedogodnością również radzi sobie program do wypełniania PIT-u przez internet. System wskazuje, które pola powinny być uzupełnione, a następnie sam dokonuje obliczeń. Jeżeli podatnik pozostawi nieuzupełnioną rubrykę, przez co deklaracja nie byłaby wypełniona poprawnie, program nie dopuści do przesłania formularza.

4.     Bezpieczeństwo danych

Niektórzy podatnicy mogą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych podczas wypełniania PIT przez internet, jednak niesłusznie. Program dopuszczony przez Ministerstwo Finansów musi spełnić wygórowane normy bezpieczeństwa. Wpisywane dane są szyfrowane, a więc nie ma możliwości, by przy przesyłaniu formularza przez internet informacje dostały się gdziekolwiek poza właściwy urząd skarbowy. Co więcej, nie ma też obaw, że PIT „zagubi się” po drodze i nie dotrze do organu. Podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla niego gwarancją, że deklaracja dotarła do urzędu na czas.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>