Strona główna / Artykuły partnerów / Powietrzna pompa ciepła – kiedy podjąć decyzję o zakupie?

Powietrzna pompa ciepła – kiedy podjąć decyzję o zakupie?

Obecnie rynek oferuje coraz więcej możliwości ogrzewania domów za pomocą pomp ciepła. Wśród nich dużą popularnością cieszą się pompy powietrzne. O czym warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o zakupie?

Dopasuj pompę do potrzeb

Czy pompa ciepła sprawdzi się w moim domu? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto rozważa instalację takiego urządzenia. Działanie pompy polega na przekazywaniu energii cieplnej pobranej z otoczenia do instalacji grzewczej budynku. W tym procesie istotne jest tzw. źródło dolne, czyli sposób, w jaki będzie pozyskiwana energia.

Przy zakupie pompy należy także precyzyjnie oszacować zapotrzebowanie domu na ciepło. W takim wypadku trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar ogrzewanej powierzchni, ale także ilość domowników. Na przykład w 4-osobowym gospodarstwie najlepiej powinien sprawdzić się podgrzewacz do gromadzenia zasobów o pojemności 200 l., z kolei w 6-osobowym będzie to już 300 l.

System przyjazny dla środowiska

Powietrzna pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku systemów ogrzewania. Źródłem jej energii jest właśnie powietrze. W tym procesie pompa nie wydziela żadnych substancji lub odpadów nieprzyjaznych dla środowiska. Dodatkowo zużycie energii elektrycznej potrzebnej do jej wykorzystania jest stosunkowo niskie. Warto zwrócić także uwagę na funkcjonalność pompy, która latem może służyć w procesie chłodzenia budynku.

Ciepło niskim kosztem

Powietrzna pompa ciepła to wśród wszystkich rodzajów pomp zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. W innych przypadkach połączenie urządzenia z dolnym źródłem ciepła wymaga kosztownej instalacji. Przy montażu systemu gruntowego niezbędne jest wykonywanie skomplikowanych prac terenowych. W wypadku pompy wodnej warunkiem koniecznym jest dostęp do źródła wody. Pompa powietrzna jako jedyna nie wymaga złożonej instalacji, ponieważ pobiera energię z powietrza. Dzięki temu takie urządzenia mieszczą się w najtańszym przedziale cenowym.

Optymalne rozwiązania

Głównym argumentem przeciwko zakupowi powietrznej pompy są panujące w naszym kraju warunki klimatyczne. W miesiącach zimowych temperatura powietrza spada zazwyczaj poniżej zera, co obniża wydajność urządzenia. Nowoczesne pompy są w stanie pracować przy temperaturze -20 °C, warto jednak w czasie dużych mrozów korzystać z niej w systemie hybrydowym na zmianę w innym źródłem ciepła np. kotłem węglowym.

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.