Strona główna / Artykuły partnerów / Prysznic czy wanna? Rozwiewamy łazienkowe dylematy

Prysznic czy wanna? Rozwiewamy łazienkowe dylematy

Gorąca kąpiel czy szybki prysznic? Idealnie byłoby móc wyposażyć łazienkę w wannę i kabinę. Często ze względu na ograniczony metraż zmuszony jesteś jednak podjąć decyzję, jakie urządzenia sanitarne wybierasz. Przeczytaj nasz tekst i odpowiedz sobie na pytania, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Ten wybór nigdy nie jest łatwy. Niektórym ciężko jest zrezygnować z relaksu wśród gorących bąbelków, inni uznają kąpiel za stratę czasu. Szybki prysznic doskonały jest o poranku, ale wieczorem nie wystarczy, aby się odprężyć po całym dniu. Wśród Polaków panuje rozłam w kwestii najpraktyczniejszych i najwygodniejszych urządzeń sanitarnych. Zebraliśmy kilka argumentów, które ułatwią podjęcie decyzji, jakie wyposażenie łazienki wybrać. Zanim dokonasz zakupu, weź pod uwagę przede wszystkim osobiste preferencje, założony budżet i metraż pomieszczenia.

Ile to kosztuje?

Jeżeli chodzi o samą inwestycję i wyposażenie łazienki, koszty mogą być porównywalne. Wszystko zależy oczywiście od modelu urządzenia, które wybierzesz. Koszt najtańszych wanien czy kabin prysznicowych zaczyna się już od 300 złotych. Jeżeli zdecydujesz się na produkty wyposażone w opcje hydromasażu lub designersko wykończone, koszt zakupu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Różnice są widoczne oczywiście na późniejszym etapie eksploatacji. Liczne obliczenia i obserwacje wskazują, że za wodę mniej zapłacą użytkownicy pryszniców. Napełnienie wanny wymaga bowiem około 80 litrów, podczas gdy w czasie przeciętnego natrysku zużywamy około 70 litrów wody. Te dane są jednak również teoretyczne — prysznic może trwać dłużej niż zakładano na potrzeby badań.

Wygoda

Szybki prysznic może być jednocześnie wygodny. Wszystko zależy od wielkości kabiny prysznicowej — te bardziej obszerne nie ograniczają swobody ruchów. Dodatkowo mogą zostać wyposażone w deszczownice, hydromasaż czy brodzik z miejscem do siedzenia.

Komfort kąpieli w wannie jest jednak zdecydowanie wyższy – zwłaszcza, gdy zdecydujesz się model z wyprofilowanym zagłówkiem czy funkcją jacuzzi. Warto mieć na uwadze, że ta przyjemność trwa jednak znacznie dłużej, już sam fakt napełnienia brodzika zajmuje kilkanaście minut.

Design

Jeżeli jesteś fanem nowoczesnej armatury łazienkowej możesz rozważyć następujące propozycje:

  • kabiny prysznicowe walk-in — pozbawione brodzika ze szklanymi ścianami. Są spójnym elementem łazienkowej aranżacji, doskonale wyglądają zestawione z glazurą imitującą beton. Są eleganckie i nienachalne, a jednocześnie łatwo utrzymać je w czystości,
  • wanny wolnostojące — przykuwają wzrok niecodziennym charakterem i dają wiele możliwości w zakresie rozplanowania wnętrza. Są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim pełnią rolę dekoracyjną.

Tego rodzaju wyposażenie łazienek dostępne jest w ofercie sklepu Rea. Możesz więc dokonać wyboru adekwatnego do potrzeb i oczekiwań.

Metraż

Nawet najbardziej pobożne życzenia o wannie nie spełnią się, jeżeli dysponujesz niewielką łazienką. Najmniejsze modele są szerokie na 70 cm i długie na 140 cm. Dokładny pomiar wnętrza pozwoli Ci uniknąć ewentualnych niespodzianek na etapie wyposażenia łazienki. Większe kabiny także potrzebują przestrzeni, ale dla modeli standardowych wystarczy płaszczyzna o powierzchni 80 x 80 cm.

Kiedy nie możesz pozwolić sobie jednocześnie na wannę i prysznic nie oznacza to, że musisz od razu odrzucić jedno z nich. Współczesne rozwiązania sanitarne umożliwiają osiągniecie zadowalającego kompromisu. Jak? Kabina z wysokim brodzikiem lub wanna z przesłoną i prysznicem to alternatywa, która – podczas w wyposażania łazienki – pogodzi gusta wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>