Strona główna / Artykuły partnerów / Regularne przeglądy zębów – znajdź na nie czas!

Regularne przeglądy zębów – znajdź na nie czas!

O wizycie u dentysty myślimy najczęściej w momencie, gdy dzieje się coś niepokojącego – doskwiera nam ból zęba lub krwawienie z dziąseł. Zapominamy o regularnych wizytach kontrolnych, które pomagają zapobiec wielu problemom z uzębieniem.

Zdrowe nawyki

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny stać się zwyczajem już w dzieciństwie. Pozwalają one sprawdzić prawidłowość zgryzu, stan zębów mlecznych, a potem stałych, a także zwrócić uwagę na właściwą higienę jamy ustnej. Stomatolog może wskazać najlepsze sposoby dbania o zęby i pomóc w nauce dobrych nawyków.

Nie bez znaczenia jest także pokazanie maluchom, iż wizyta u dentysty nie musi kojarzyć się ze strachem i bólem. Wyrobienie dobrych nawyków w dzieciństwie jest najlepszą formą profilaktyki.

Systematyczność ma znaczenie

Rady, co do odpowiedniej higieny jamy ustnej mogą przydać się nie tylko dzieciom. Wielu dorosłych ma utrwalone złe nawyki, które mogą prowadzić do chorób – od próchnicy po różnego typu stany zapalne. Stomatolog w takich sytuacjach wskaże najlepszy sposób pielęgnacji, może też zaproponować podstawowe zabiegi, które poprawią nie tylko wygląd zębów, ale ogólny stan jamy ustnej, np. piaskowanie czy usuwanie kamienia.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologa pomagają wykryć wczesne objawy próchnicy i drobne ubytki, co pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia. Dzięki temu unika się poważnej degradacji tkanki zębowej, a nierzadko także groźnych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
Dentysta jest też w stanie dostrzec niepokojące zmiany, które towarzyszą procesom chorobowym toczącym się w organizmie, np. grzybicy, leukoplakii czy różnego typu nowotworom. Stomatolog, którego odwiedzamy regularnie, zareaguje już na pierwsze sygnały ostrzegawcze pojawiające się w jamie ustnej.

Nic nie trwa wiecznie

Trzeba jednak pogodzić się z tym, iż mimo odpowiedniej higieny, systematyczności i dbałości może przyjść moment, kiedy z różnych powodów utracimy część zębów. Pora wtedy na innego typu leczenie, takie, które pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu. Protetyka pomaga zadbać nie tylko o estetykę, ale także podtrzymuje funkcję żucia, zapewniając komfort w codziennym życiu.

Uzupełnienia utraconych zębów powinny być przeprowadzone możliwie najszybciej po ich usunięciu. Braki w uzębieniu prowadzą do stopniowego zaniku kości i niekorzystnych zmian kształtu szczęki, co po dłuższym czasie może przyczynić się do zaburzeń w pracy układu pokarmowego czy postępujących trudności w mówieniu. Niekompletne uzębienie sprzyja także powstawaniu i potęgowaniu się objawów chorób przyzębia.

Współczesna protetyka oferuje szereg możliwości w zrekonstruowaniu braków w jamie ustnej oferując implanty, korony, mosty czy różnego rodzaju protezy. Nie zwalniają one jednak od regularnych wizyt u dentysty – większość osób posiadających uzupełnienia protetyczne ma równocześnie własne zęby, a i same uzupełnienia również wymagają kontroli. Stomatolog podczas wizyty może sprawdzić stan dziąseł oraz zębów, także tych stanowiących podporę dla protez czy zauważyć stany zapalne pojawiające się w związku z uszkodzeniami protetycznych uzupełnień.

Związek na całe życie

Higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko ze względu na estetykę, ale ogólne zdrowie. Jej nieodzownym elementem są przeglądy kontrolne, które powinny być przeprowadzane raz na pół roku. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pomagają zachować ładny uśmiech i dobry stan jamy ustnej – stomatolog jest naszym sprzymierzeńcem w tym długodystansowym wysiłku.

Artykuł poleca renomowany gabinet stomatologiczny Allecoudent Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.