Strona główna / Artykuły partnerów / Siłowniki hydrauliczne – serwis i naprawa na najwyższym poziomie

Siłowniki hydrauliczne – serwis i naprawa na najwyższym poziomie

Przeważająca liczba maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłowych czy innych urządzeń wykorzystywanych w życiu codziennym ma zamontowane siłowniki hydrauliczne. Bez nich niemożliwe byłoby funkcjonowanie wszystkich tych urządzeń, dla których charakterystyczne są znaczne obciążenia, a z którymi nie radzą sobie inne rodzaje napędu. Wielkie walcarki hutnicze i niewielkie siłowniki pozwalające na automatyczne otwieranie lub zamykanie bram czy okien łączy jedno – zastosowanie siłownika hydraulicznego.

Siłowniki – czym są i jak działają?

Siłowniki hydrauliczne nazywane inaczej silnikami hydrostatycznymi to urządzenia, w których wykorzystuje się siłę ruchu posuwistego tłoczyska. Tłok, nurnik czy membrana umieszczone w korpusie o kształcie cylindra przesuwane są za pomocą cieczy wtłaczanej do cylindra. Jeśli suw roboczy siłownika odbywa się w jedną stronę, mamy do czynienia z siłownikami jednostronnego działania. W przypadku suwu roboczego odbywającego się w kierunkach przeciwstawnych mówimy o siłownikach dwustronnego działania.

W siłownikach bardzo istotnym parametrem jest siła, z jaką tłoczysko napiera na określoną powierzchnię oraz zasięg suwu roboczego, który zależy od długości tłoczyska. Dla zwiększenia wartości tego drugiego parametru w siłownikach stosuje się tłoki teleskopowe.

Aby nie uszkodzić powierzchni, na którą oddziałuje siłownik, często stosuje się hamulce końca suwu, czyli zawory dławiące, uruchamiane pod koniec suwu.

Awarie siłowników

Jak każde urządzenie techniczne siłowniki hydrauliczne ulegają awariom. Naprawa siłowników hydraulicznych jest czasem skomplikowana, czasochłonna oraz pociąga za sobą znaczne koszty.

Bywa, że awarie są zdarzeniami nagłymi i trudnymi do przewidzenia. Z praktyki wynika jednak, że siłownik przed awarią wysyła dość charakterystyczne sygnały, świadczące o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu. Jeśli podczas pracy słychać będzie nadmierny hałas, odczuwalne będą nietypowe wibracje, pojawią się stuki i grzechotanie albo nagłe skoki ciśnienia i wyciek płynów, to znak, że w układzie siłownika coś się psuje. W takiej sytuacji najlepiej natychmiast wezwać serwis i sprawdzić, czy silnik nie uległ uszkodzeniu oraz przywrócić mu sprawne funkcjonowanie.

W siłownikach przyczyn awarii należy szukać głównie w:

– uszkodzeniach tłoczyska,

– rozszczelnieniu systemu,

– uszkodzeniach mechanicznych,

– zużyciu materiału,

– przedostaniu się zanieczyszczeń do cylindra,

– skokach ciśnienia (zbyt niskie lub zbyt wysokie wartości).

Awaryjność siłowników w znacznej mierze wywołuje nieprawidłowe użytkowanie, często niewłaściwa i nieterminowa konserwacja, niedostosowanie zabiegów konserwacyjnych do warunków atmosferycznych. Poważne awarie mogą doprowadzić do zniszczenia tłoczyska, zerwania gwintów, pęknięcia tłoka, nieszczelności, a nawet wyrwania dławicy, uszkodzenia cylindra. Poszukanie pomocy dobrej firmy serwisującej oraz naprawiającej sprzęt jest wówczas konieczne.

Przywracanie sprawności uszkodzonym siłownikom

Doświadczenie oparte na wieloletniej praktyce uzupełnionej wartościową i szeroką wiedzą merytoryczną to cechy odróżniające firmę Fluiconnecto od setek innych serwisów działających na rynku siłowników hydraulicznych. Zarówno w siedzibie firmy w Mysłowicach, jak i w kilku oddziałach na terenie całego kraju świetnie wyszkoleni fachowcy służą pomocą w systemie 24/7. Każdy użytkownik borykający się z awarią silnika może liczyć na pomoc zarówno w zakresie zakupu urządzeń czy ich części, wymiany części na nowe, jak i regeneracji zużytych. Gwarancja udzielana przez firmę daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, a możliwość naprawy i serwisu w każdej miejscowości czyni Fluiconnecto firmą przystępną i przyjazną. Doskonale opracowana graficznie i łatwa w nawigacji strona internetowa wyjaśnia wszelkie wątpliwości i podaje informacje niezbędne dla użytkowników siłowników poszukujących rzetelnego kontrahenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>