Strona główna / Artykuły partnerów / Smog i zanieczyszczone powietrze – najważniejsza jest świadomość zagrożenia!

Smog i zanieczyszczone powietrze – najważniejsza jest świadomość zagrożenia!

Media nieustannie alarmują, że w Polsce oddychamy silnie zanieczyszczonym powietrzem. Największy problem pojawia się w miesiącach zimowych, kiedy częstym zjawiskiem atmosferycznym jest nie śnieg, a smog. Wiosną i latem także nie jesteśmy od niego całkowicie wolni. Z problemem smogu borykają się nie tylko mieszkańcy wielkich aglomeracji miejskich, ale także mniejszych miast i wsi.

Smog najbardziej niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży

Aby chronić się przed smogiem niezwykle istotne jest regularne kontrolowanie jakości powietrza. Tylko bowiem znając aktualny stan powietrza, którym oddychamy, możemy obronić siebie i swoich bliskich przed negatywnymi skutkami oddziaływania na nasz organizm smogu. A o tym, jak smog jest niebezpieczny, nikogo nie trzeba już przekonywać. Na szczęście, z roku na rok, dzięki intensywnym kampaniom w mediach, rośnie świadomość społeczna zagrożeń, jakie niesie za sobą silnie zanieczyszczone powietrze.

Smog jest bowiem niebezpieczny dla każdego z nas, a szczególnie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Ich organizm jest bowiem najbardziej narażony na negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Według badań naukowych, długotrwała ekspozycja na smog sprzyja alergiom i rozwojowi astmy u dzieci, może przyczyniać się do wystąpienia wad rozwojowych (w tym ADHD i autyzmu) u niemowląt oraz silnie osłabia organizm starszych osób, których odporność z powodu podeszłego wieku jest znacznie obniżona.

Jak zapobiegać negatywnemu wpływowi smogu na nasz organizm?

To tylko niektóre z zagrożeń, jakie niesie za sobą oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że aby żyć, musimy przecież oddychać. Wydawałoby się więc, że od smogu nie ma ucieczki i musimy zaakceptować jego negatywne skutki.

Okazuje się, że ze smogiem możemy jednak skutecznie walczyć i nie musi być to walka z góry skazana na porażkę. Najważniejsza jest bowiem świadomość zagrożenia oraz znajomość aktualnej jakości powietrza w naszej najbliższej okolicy. W jaki sposób można to sprawdzić?

Zła jakość powietrza – aby skutecznie zapobiegać trzeba wiedzieć

Aktualnych danych o stanie zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy dostarcza nam miernik czystości powietrza. Jest to specjalne urządzenie, których sieć jest rozmieszczona w większości polskich miast. Miernik czystości powietrza pozwala nam na sprawdzenie stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz dostosowanie swojego trybu życia do aktualnie panujących warunków.

Dla przykładu, wiedząc, że danego dnia powietrze jest silnie zanieczyszczone, nie otwieramy okien i nie wietrzymy mieszkania. W ten sposób przynajmniej powietrze w naszym domu będzie dobrej jakości, gdyż nie wpuścimy do niego smogu. W dni, w których w naszej najbliższej okolicy panuje smog, powinniśmy ograniczyć czas spędzany na podwórku oraz zrezygnować z aktywności fizycznej. Osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży powinni z kolei zostać w domu, a jeśli muszą wyjść na zewnątrz, powinni zrobić to tylko w maskach przeciwsmogowych z dobrej jakości filtrem.

Miernik czystości powietrza dostarcza danych pomiarowych w czasie rzeczywistym, w każdej chwili mamy więc podany aktualny pomiar jakości powietrza. Urządzenia są bowiem na stałe podłączone do Internetu i za jego pośrednictwem przekazują dane pomiarowe do aplikacji. Każdy z nas może więc zupełnie bezpłatnie pobrać na swój telefon aplikację mobilną, z którą komunikuje się miernik czystości powietrza w Airly.eu i na bieżąco być informowanym o jakości powietrza w jego najbliższej okolicy.

Jeden komentarz

  1. A jeśli sąsiad pali miałem, a dym z jego komina zawsze leci w dół i snuje się po ziemi, to przy wietrze na mnie potrzebny jest mi miernik smogu??, po co mi wiedzieć o smogu jak jestem zadymiony!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.