Strona główna / Artykuły partnerów / Soczewki kontaktowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Soczewki kontaktowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przychodzi moment, kiedy zaczynasz zastanawiać się nad stosowaniem soczewek kontaktowych. Niezależnie od tego, czy mają one być regularną, codzienną metodą korekcji wzroku, czy jedynie okazjonalną, nie można z dnia na dzień podjąć takiej decyzji. Użytkowanie szkieł kontaktowych nie jest skomplikowane, jednak trzeba do tego procesu przystąpić odpowiednio przygotowanym. Soczewki to produkt medyczny – źle zastosowane mogą być źródłem poważnych infekcji oczu. Nawet jeśli wcześniej stosowałeś okulary, nie ma 100% pewności, że możesz bez żadnych przeszkód stosować soczewki kontaktowe. Ponadto moce kontaktów nie są równe przepisanym mocom okularowym. Dodatkowo wszystko komplikuje mnogość soczewek kontaktowych na rynku – nie mając o nich zielonego pojęcia, nie ma możliwości trafnego doboru.

Soczewki kontaktowe – co musisz o nich wiedzieć

Cienka zaokrąglona soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka, korygująca różne wady wzroku, to soczewka kontaktowa. Może być przezroczysta, choć często jest także lekko zabarwiona, co ułatwia jej wyjęcie z blistra oraz aplikację. Koryguje takie wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię. Obecnie rozróżniamy kilka podziałów szkieł kontaktowych:

Ze względu na przeznaczenie:

•  soczewki korekcyjne,

•  soczewki terapeutyczne,

•  soczewki kosmetyczne.

Ze względu na materiał wykonania:

•  soczewki twarde,

•  soczewki miękkie:

◦  soczewki hydrożelowe,

◦  soczewki silikonowo-hydrożelowe,

•  soczewki hybrydowe.

Ze względu na tryb wymiany:

•  soczewki jednodniowe,

•  soczewki dwutygodniowe,

•  soczewki miesięczne,

•  soczewki kwartalne,

•  soczewki roczne.

Ze względu na tryb noszenia:

•  soczewki dzienne,

•  soczewki elastyczne,

•  soczewki całodobowe.

Ze względu na korygowaną wadę wzroku:

•  soczewki sferyczne,

•  soczewki toryczne,

•  soczewki multifokalne (progresywne).

Pomiędzy tymi podziałami istnieje wiele kombinacji. Na rynku można znaleźć na przykład soczewki jednodniowe hydrożelowe toryczne (np. soczewki 1-Day ACUVUE Moist for Astigmatism), czy soczewki miesięczne całodobowe silikonowo-hydrożelowe (np. soczewki Air Optix Aqua Night&Day). Mnogość rodzajów szkieł kontaktowych umożliwia bardziej zindywidualizowane dopasowanie soczewek do oczu pacjenta. Idealne soczewki powinny być komfortowe, wygodne w użyciu, bezpieczne oraz zapewniające wyraźne widzenie.

Polecane sklepy z oryginalnymi soczewkami w bardzo dobrych cenach to:

·         https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe

·         https://www.soczewki365.pl/148-soczewki-kontaktowe

 

Zanim kupisz soczewki kontaktowe:

1.      Wybierz się do okulisty lub optometrysty.

To specjalista dysponuje największą wiedzą na temat zdrowia oczu, a także wszelkich metod korekcji wzroku. Lepiej zdać się na jego wieloletnie doświadczenie oraz, oczywiście, poddać się badaniu wzroku. To na jego podstawie okulista lub optometrysta stwierdzi, czy możesz bez przeszkód stosować soczewki kontaktowe. Istnieją bowiem poważne przeciwwskazania do ich noszenia, takie jak:

jednooczność,

zapalenie przedniej komory oka,

infekcja bakteryjna oczu,

uraz rogówki.

Są także pewne czynniki, które znacznie utrudniają korzystanie z soczewek kontaktowych. Zaliczamy do nich:

zespół suchego oka,

cukrzycę,

zaburzenia hormonalne,

alergie,

ciążę.

2.      Specjalista dobierze ci soczewki próbne.

Po badaniu refrakcji oraz badaniu w lampie szczelinowej oraz wykluczeniu na tej podstawie przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, specjalista zaaplikuje ci próbne soczewki. Następnie oceni ich dopasowanie, ostrość wzroku i jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, przepisze te same szkła.

3.      Specjalista nauczy cię zakładać, zdejmować oraz pielęgnować soczewki.

Pod koniec wizyty specjalista zawsze instruuje pacjenta, jak prawidłowo aplikować soczewki, jak się z nimi obchodzić, jak często je wymieniać i co robić w przypadku dolegliwości. Czasem zdarza się, że niektórzy pacjenci mają specjalny harmonogram noszenia szkieł, który uwzględnia dni przerwy.

4.      Przez jakiś czas będziesz nosić soczewki próbne.

Jeśli przepisane przez specjalistę soczewki próbne sprawdzą się i na wizycie kontrolnej wszystkie badania przebiegną pomyślnie, będziesz mógł używać tych szkieł stale. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak zakupić dopasowane soczewki: w salonach optycznych lub sprawdzonych sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.