Strona główna / Sponsorowane / Spinki do mankietów u eleganckiego mężczyzny

Spinki do mankietów u eleganckiego mężczyzny

Elegancki ubiór traci ostatnio na popularności. Wolimy się ubierać wygodnie, luźno, sportowo lub ekstrawagancko, natomiast po ubiór klasyczny sięgamy wtedy, gdy okoliczności sprawiają, że nie można inaczej. Dość pocieszny jest widok młodzieńców w porze matur i egzaminów wstępnych: z daleka widać, że noszenie garnituru to dla wielu z nich niełatwe przeżycie. Czują się w nim nienaturalnie, sztywno, czasem wręcz śmiesznie. „Wszyscy się za mną oglądają”, myśli niejeden z nich.

Życie bez garnituru

I ma trochę racji. W swoim „gajerku” powinien raczej wsiąść do eleganckiego samochodu i ruszyć z fasonem, a tymczasem musi czekać na przystanku na autobus. Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym, dorosłym życiu będzie miał raptem jeden garnitur na szczególne okazje (ślub, pogrzeb). Włoży go raptem kilka razy i z wielką ulgą zdejmie. W pracy najprawdopodobniej nie będzie go obowiązywał dress code, a spotkania towarzyskie, w których będzie brał udział, będą wymagały w najgorszym razie marynarki.

Znak czasów. Codzienne noszenie garnituru to już rzeczywistość biznesmenów i pewnej części urzędników, np. ministerialnych. Musi je wkładać wyższa kadra kierownicza, ale już niekoniecznie w „młodych, prężnych firmach”. Pod marynarką królują koszule zapinane na guziki.

Spinki – oznaka elegancji?

Zdecydowanie tak. Spinki do koszuli mają swoją długą historię, sięgającą połowy XIX wieku. Pojawiły się, gdy moda nakazała krochmalenie mankietów. Stawały się one przez to tak sztywne, że zapięcie guzika graniczyło z cudem. Wymyślono więc spinki – solidniejsze i lepiej dające sobie radę z twardą, wykrochmaloną materią.

Dziś koszule z dziurkowanymi mankietami noszą tylko mężczyźni „skazani na elegancję” poprzez swoją pozycję i status społeczny albo przez wyjątkowo uroczystą okazję. Nie jest dobrze widziane na przykład wystąpienie bez krawata albo w samej koszuli, za to ze spinkami. Nie robi też najlepszego wrażenia noszenie spinek „tematycznych”, a więc o wymyślnych kształtach, obrazujących profesję albo zainteresowania danego mężczyzny. W dobrym tonie są spinki eleganckie w swej prostocie, zwłaszcza wykonane ze złota, srebra lub platyny.

Spinki to rodzaj biżuterii, a noszenie biżuterii przez mężczyzn ma swoje ograniczenia. Nie należy więc zanadto przykuwać uwagi otoczenia tym, co spina mankiety. Spinki do koszuli powinny też pasować do zegarka, paska i ewentualnie spinki do krawata. Prawidłowo dobrane, dodają stylu i elegancji, świadczą o dobrym guście mężczyzny.

Albo jego żony…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.