Strona główna / Artykuły partnerów / Sprzedałeś auto? Sprawdź jaki podatek musisz zapłacić od sprzedaży samochodu
Autor zdjęcia: reynermedia@Flickr. Lic. Creative Commons

Sprzedałeś auto? Sprawdź jaki podatek musisz zapłacić od sprzedaży samochodu

Zarówno zakup i sprzedaż samochodu są czynnościami, które zdarzają się wielu osobom. Co pewien czas decydujemy się zmienić samochód na inny albo dokupić kolejny. W przypadku zakupu samochodu mamy obowiązek zapłacić podatek PCC(podatek od czynności cywilnoprawnych), z czego większość kupujących zdaje sobie sprawę. Jednak prawdopodobnie nie każdy wie, że w przypadku sprzedaży posiadanego samochodu także może być konieczne odprowadzenie podatku z tytułu uzyskanego dochodu.

Podatek od sprzedaży samochodu

Sprzedawca auta jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od zysku ze sprzedaży. Jednak nie zawsze podatek ten obowiązuje. Wszystko zależy od tego w jakim terminie sprzedamy nasz samochód. Jeżeli właściciel samochodu zdecyduje się go sprzedać w czasie krótszym niż sześć miesięcy od dnia zakupu, wtedy fiskus upomni się o podatek. natomiast w sytuacji gdy właściciel sprzeda auto po czasie sześciu miesięcy od jego zakupu, wtedy podatku płacić nie musi.

Warto wiedzieć także jak liczony jest wymieniony czas. Kolejne miesiące liczy się od tego, który następuje po miesiącu kupna pojazdu. Czyli przykładowo jeżeli podatnik kupi samochód 14 maja, to sprzedając go od daty 1 grudnia nie zapłacić podatku do urzędu skarbowego. Natomiast jeżeli zdecyduje się na zbycie pojazdu przed 1 grudnia, będzie musiał uiścić podatek od otrzymanego dochodu.

Rozliczenie podatku od sprzedaży pojazdu

Gdy mamy obowiązek zapłacenia podatku od sprzedaży auta i korzystamy ze skali podatkowej, wtedy jesteśmy zobowiązani jako podatnicy złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36. Zeznanie złożyć musimy w terminie do 30 kwietnia roku następnego, po  roku podatkowy, z którego się rozliczamy. Jeżeli zbyliśmy samochód w danym roku, wtedy nie korzystamy już z druku PIT-37, tylko wszelkie nasze dochody dokumentujemy na formularzu PIT-36.

Dochód powstały w wyniku sprzedaży pojazdu należy umieścić w punkcie, którego nazwa brzmi: „Inne źródła”. Podatek od zbycia samochodu jest obliczany tak samo, jak ten z pozostałych źródeł dochodu. Podstawę opodatkowania wylicza się odejmując od przychodu koszty jego uzyskania. W przypadku zbycia pojazdu przychodem jest kwota jego sprzedaży zapisana w umowie, natomiast kosztem jest cena jego nabycia. Ponadto do kosztów zaliczyć można również inne czynności, takie jak: naprawy pojazdu, zakupy części, koszty modernizacji, czy nawet wydatki na tuning.

Co w przypadku straty?

Jeżeli okaże się, że koszty przewyższają przychody lub są równe, podatnik i tak ma obowiązek rozliczyć się ze sprzedaży pojazdu. Oczywiście w takiej sytuacji podatek nie jest wymagany. Warto wiedzieć również, że gdy wykażemy stratę związaną ze zbyciem auta, możemy ją odliczyć od dochodu w następnych pięciu latach od sprzedaży. Jednak odliczenia można dokonać dopiero od kolejnego roku i maksymalnie do 50% kwoty straty. Pozostałą część straty możemy odliczyć w kolejnych latach(oczywiście z limitem 5 lat od sprzedaży). Trzeba mieć także świadomość, że odliczona strata musi pochodzić z tego samego źródła przychodu.

Podsumowanie

Sprzedając samochód pamiętajmy, że w razie jego zbycia przed upływem sześciu miesięcy od zakupu, musimy zapłacić podatek. Korzystając ze skali podatkowej zapłacimy daninę w wysokości 19% dla pierwszego progu i 32% dla drugiego progu. Pamiętajmy o konieczności złożenia zeznania PIT-36 w opisanej sytuacji. Termin składania tego zeznania to 30 kwietnia. Za spóźnienie się ze złożeniem zeznania lub w wyniku zatajania informacji o dochodach, grożą różnego typu sankcje w postaci kar pieniężnych albo nawet pozbawienia wolności.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>