Strona główna / Artykuły partnerów / Ustawa degradacyjna – jakie będą konsekwencje jej wprowadzenia?

Ustawa degradacyjna – jakie będą konsekwencje jej wprowadzenia?

Projekt ustawy degradacyjnej został przyjęty przez sejm w symbolicznym dniu – 1 marca 2018 r., czyli w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Głównym celem tej ustawy jest pozbawienie stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Ustawa umożliwia także pośmiertne odebranie stopni wojskowych, w tym stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi.

Ustawa degradacyjna – na czym polega?

Zapisy, które znalazły się w ustawie degradacyjnej, są szeroko komentowane na portalach informacyjnych, w tym na Salon24. Popularność tego tematu związana jest z jego kontrowersyjnością, ponieważ odbiera ona stopnie generalskie nieżyjącym już osobom, w tym: Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Głównym założeniem tej ustawy jest pozbawienie stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Projekt ustawy degradacyjnej został opracowany w MON jeszcze za czasów poprzedniego szefa resortu – Antoniego Macierewicza, którego pracę kontynuuje Mariusz Błaszczak. Ostatecznie projekt ustawy został przegłosowany 6 marca: 264 posłów głosowało za, 159 przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Na mocy ustawy degradacyjnej stopnie wojskowe stracą członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Znaczenie ustawy degradacyjnej

Ustawa degradacyjna została przyjęta przez sejm 1 marca 2018 r., czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czym nadano jej wymiar symboliczny. Jest to rozwiązanie prawne, które oczyszcza Siły Zbrojne RP w sferze symbolicznej, a tym samym sprzyja budowaniu etosu służby wojskowej w wolnej i niepodległej Polsce. Ustawa degradacyjna pozwala na odebranie stopni wojskowych osobom wyznającym ideologię komunistyczną, którzy wypełniali zadania, pozostające w konflikcie z interesem narodowym. Mowa tu przede wszystkim o osobach, które pozbawiali innych osób praw obywatelskich oraz dokonywali prześladowań ze względu na pochodzenie, poglądy i wyznanie religijne.

Poprawki do ustawy degradacyjnej

Po przegłosowaniu ustawy degradacyjnej w sejmie, trafiła ona do senatu, gdzie senator Jan Żaryn (PiS) złożył trzy poprawki, które jego zdaniem nadadzą ustawie większego znaczenia. Chce on, aby osoby, które poddane zostaną degradacji, równocześnie ze stopniami wojskowymi, tracili nadane im ordery, odznaczenia i tytuły honorowe. Druga poprawka zaproponowana przez Żaryna zakłada, że stopnia wojskowego, powinni zostać pozbawieni również ci, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, będąc sędziami lub prokuratorami w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości. Z kolei trzecia poprawka zaproponowana przez senatora PiS-u dotyczy wydłużenia okresu wznowienia postępowania ws. odebrania stopnia wojskowego, które zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem.

Ewa Zwolak

Czytaj także: Patriotyzm i wychowanie patriotyczne po reformie edukacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.