Materiał sfinansowany ze środków KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
Strona główna / Artykuły partnerów / W czy pomoże Ci radca prawny?

W czy pomoże Ci radca prawny?

Zawód radcy prawnego jest szeroko rozpoznawany w kraju, jednak nie wiele osób wie, z jakim problemem może się do niego zgłosić. Dochodzi jeszcze kwestia niewielkich różnic między adwokatem a osobami, które prowadzą kancelarie radcowskie. Sprawdź, w jakich sprawach może Ci pomóc radca prawny i kiedy możesz się do niego zgłosić.

• Kim jest radca prawny?
• W jakich sprawach może Ci pomóc?
• Czy w poznaniu jest sprawdzona kancelaria radcowska?

Kim jest radca prawny?

Po wpisaniu tego hasła możemy znaleźć definicje, że jest to osoba, która wykonuje zawód zaufania publicznego i świadczy pomoc prawną. Jest to bardzo szeroka definicja, którą można zastosować do wielu zawodów prawniczych. Zawód radcy prawnego często jest mylony z adwokatem, a powodem jest bardzo zbliżony zakres obowiązków.

W jakich sprawach może Ci pomóc?

Radca prawny może nie tylko udzielić Ci porady prawnej, ale ma też możliwość reprezentowania Cię w sądzie. Ich ograniczenie stanowi zakres prawa, w jakim mogą Ci pomóc. Jeżeli potrzebujesz reprezentanta w sądzie lub urzędach a Twoja sprawa dotyczy prawa cywilnego, rodzinnego, administracyjnego czy ubezpieczeń społecznych, to wybranie kancelarii radcowskiej może być odpowiednim krokiem. Radca prawny nie może Ci jednak pomóc, gdy sprawa dotyczy kodeksy karnego lub karnoskarbowego – wtedy należy udać się do adwokata. W praktyce oznacza to, że jeżeli szukasz kogoś, kto poprowadzi Twoją sprawę rozwodową, alimentacyjną czy spadkową, to możesz wybrać radcę prawnego, a nie musisz szukać koniecznie adwokata.

Dodatkowo osoba, która wykonuje zawód radcy prawnego, może pomóc Ci w przygotowaniu opinii prawnych, opracowaniem aktów prawnych, a także będzie Cię reprezentować przed sądem i urzędem. Jego kancelaria jest też miejscem, gdzie należy się udać, gdy potrzebujesz zasięgnąć porady prawnej.

Nie należy mylić profesji radcy prawnego z doradcą prawnym. Mimo podobnej nazwy różnice są znaczące. Osoba, która wykonuje zawód doradcy prawnego, to ktoś, kto skończył studia prawnicze i uzyskał tytuł magistra. Radca prawny musi jeszcze do tego dołożyć 3 letnią aplikację radcowską, która organizowana jest przez Okręgowe Izby Radców Prawnych i Krajową Izbę Radców Prawnych.

Czy w Poznaniu jest sprawdzona kancelaria radcowska?

Jeżeli poszukujesz sprawdzonej kancelarii radcowskiej, która znajduje się na terenie Poznania, to kancelaria Śląski będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Jeżeli prawo umów dla przedsiębiorców stanowi dla Ciebie problem, to koniecznie się z nimi skontaktuj. Osoby indywidualne również mogą uzyskać pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>