Strona główna / Artykuły partnerów / Wybór domeny krok po kroku

Wybór domeny krok po kroku

Podstawą sprawnie działającej strony internetowej, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony jej potencjalnej grupy odbiorców okazuje się przede wszystkim świetnie dobrana domena, czyli właściwie ustalony adres www kierujący do Twej wirtualnej wizytówki. Jakimi czynnikami warto się sugerować podczas jej wyboru?

Nie ma znaczenia charakter

Oczywistym jest, że domenę trzeba dopasować stricte do rodzaju strony, na jaką ma ona przekierowywać, ale niezależnie w zasadzie od tego, czy zakładamy blog, czy klasyczny serwis firmowy, zawsze powinniśmy przeprowadzić gruntowną selekcję dostępnych nazw, patrząc przy tym na takie kryteria jak między innymi historia domeny, linki do niej prowadzące, to czy nazwa jest w jakimkolwiek stopniu powiązana z branżą, w jakiej działasz, jaka jest aktualna sytuacja domeny w kontekście pozycjonowania i jej miejsca w rankingu Google. Te i mnóstwo innych kwestii mają niesamowicie silny wpływ na ogólny odbiór Twojej witryny przez internautów. Bardzo często potrzebujący zarejestrować domenę, wybierają zupełnie przypadkową nazwę, pierwszą lepszą jaka jest po prostu wolna, albo sugerują się tym, co wpada w ich gust. Nie jest to jednakże dobre rozwiązanie, ponieważ każda strona www to zupełnie odmienny przypadek jaki rządzi się wyłącznie swymi własnymi prawami. To, że dany typ domeny sprawdził się u Twego znajomego, który wystartował z biznesem online mniej więcej w tym samym czasie co Ty, wcale nie jest równoznaczne i z Twoim sukcesem.

To co kiedyś, a to co dziś

Historia domeny okazuje się mieć niesamowicie istotne powiązanie z bieżącym odbiorem domeny. Nim zarejestrujemy jakąkolwiek nazwę mającą stanowi adres internetowy naszej przyszłej wirtualnej strony, koniecznie powinniśmy zaznajomić się z jej historią, ponieważ pozwala to zdefiniować jakie treści widniały na serwisie pod tą domeną niegdyś i jak się one mają tematycznie i branżowo do tego, co Ty chcesz prezentować na niej aktualnie. W przypadku wieloletniego funkcjonowania domeny jako nazwy witryny zupełnie nienawiązującej do tego, co planujesz przedstawiać odbiorcom, raczej do mogą Cię czekać spore trudności z przekonaniem internautów do kompletnie nowej tematyki. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie, co niegdyś widniało na stronie opatrzonej daną domeną okazuje się skorzystanie z powszechnie dostępnego i banalnego w użyciu narzędzia jakim jest Internet Archive Wayback Machine. Bez żadnych opłat możesz wybrać konkretną datę i sprawdzić w tym czasie dana witryna wyglądała.

Jak długo

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, przesądzającym o wyborze bądź odrzuceniu konkretnej domeny powinien być jej wiek, jaki liczony jest od moment pierwszej rejestracji. Znów odsyłamy w tym celu do użycia wirtualnego narzędzia, całkowicie bezpłatnego, dostępnego w wyszukiwarce Google – przykładowo Webconfs.com. Wystarczy wpisać nazwę jaka nas interesuje i automatycznie otrzymujemy określone wiadomości na temat wieku adresu.

Backlinks

Wreszcie trzecie kryterium wyboru – linki przychodzące. Jeżeli będziesz już wiedzieć, jaką dana domena ma historię oraz wiek, koniecznie skontroluj jej backlinks. To zdecydowany priorytet podczas dokonywania selekcji nazw domenowych. Jeżeli nie jesteś w stanie zrealizować tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy doskonale się znają na rejestracji i sposobie doboru adresów www. Przykładem firmy godnej polecenia jest chociażby Linuxpl.com. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, że właściwy profil linkowy, a więc tak zwane dobre linki połączone z domeną, na pewno wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie serwisu. Jeżeli natomiast backlinks okażą się w większości spamowymi odnośnikami, lepiej z takiej domeny zrezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>