Strona główna / Artykuły partnerów / Wybrałeś podatek liniowy? Dowiedz się, jak rozliczyć PIT-36L

Wybrałeś podatek liniowy? Dowiedz się, jak rozliczyć PIT-36L

Zdecydowałeś się założyć własną firmę? W trakcie rejestracji działalności musiałeś wybrać preferowaną formę opodatkowania. Teraz przyszła pora na złożenie deklaracji podatkowej. PIT za 2017 rok musisz wysłać do 30 kwietnia 2018 roku. Czasu pozostało niewiele, dlatego sprawdź, jak złożyć zeznanie i szybko i bezpiecznie.

Formy opodatkowania dla przedsiębiorców

Polskie prawo zezwala osobom, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, wybór jednej z czterech form opodatkowania:

 

  • opodatkowanie według zasad ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

 

W zależności od podjętej decyzji, dotyczącej rodzaju opodatkowania, przedsiębiorcy muszą złożyć inny formularz PIT. Ponieważ zarówno ryczałt, jak i karta podatkowa są przeznaczone jedynie dla wybranej grupy przedsiębiorców, większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą rozważają, czy zdecydować się na najpopularniejszą formę opodatkowania według skali, czy może korzystniejszy okaże się podatek liniowy. Co istotne, przedsiębiorcy wraz z początkiem roku mogą zrezygnować ze stosowanej dotychczas formy opodatkowania. W tym celu muszą złożyć do 20 stycznia 2018 roku odpowiednie oświadczenie.

 

Opodatkowanie podatkiem liniowym – wady i zalety

Ogólne zasady opodatkowania zakładają, że dochody są opodatkowane według dwustopniowej skali. Jeżeli roczne dochody podatnika nie przekraczają kwoty 85 528 zł, należy zastosować skalę
18-procentową. Jeśli natomiast roczne dochody są wyższe niż 85 520 zł, opodatkowuje się je skalą
32-procentową. Zasady ogólne odnoszą się nie tylko do przedsiębiorców, lecz także do osób fizycznych.

 

W przeciwieństwie do skali podatkowej podatek liniowy to jednolita, 19-procentowa stawka, którą opodatkowuje się wszystkie dochody bez względu na ich wysokość. Podatek liniowy choć wygodniejszy ma też swoje wady. Po pierwsze przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na ten rodzaj opodatkowania, nie mogą skorzystać z większości ulg. Po drugie podatek liniowy wyklucza możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Po trzecie przy rozliczeniu podatkiem liniowym nie można odliczyć kwoty wolnej.

 

Podatek liniowy – jaki PIT wybrać?

Pomimo licznych wad, wielu przedsiębiorców decyduje się na podatek liniowy. Dlaczego? Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, gdy działalność gospodarcza przynosi wysokie dochody, które należałoby zaliczyć do wyższego progu skali podatkowej. Osoby, które wybrały podatek linowy, muszą złożyć zeznanie na formularzu PIT-36L. Inne zasady obowiązują natomiast podatników, którzy oprócz dochodów z prowadzonej działalności uzyskują jeszcze dochody z innych źródeł (np. praca na etacie). Wówczas podatnik musi rozliczyć się na dwóch formularz – PIT-37 (za pracę etatową) oraz PIT-36L (dochody uzyskiwane w ramach firmy).

 

Najwygodniejszą formą złożenia  jest deklaracja online za pośrednictwem programu PIT Pro 2017/2018 -> www.podatnik.info/program_do_pit. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze biegłości w rozliczeniach podatkowych, powinni zwrócić szczególną uwagę na ten sposób rozliczenia. Program PIT wskaże, jakie dokumenty należy przygotować i ułatwi dostęp do wszystkich załączników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.