Strona główna / Sponsorowane / Zamieszkać na obrzeżach?

Zamieszkać na obrzeżach?

Statystyki mieszkaniowe wyraźnie pokazują współczesne upodobania Polaków. O ile jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej decydowaliśmy się na mieszkania jak najbliżej centrum, tak coraz chętniej wybieramy domy i szeregówki na obrzeżach lub nawet poza granicami miast. Z czego to wynika i dlaczego coraz częściej decydujemy się na wyprowadzkę z miasta?

Już na samym początku rozważań na temat zalet i wad oraz powodów, dlaczego coraz częściej przeprowadzamy się na obrzeża i poza granice miast wypada wyraźnie podkreślić, że za cenę niewielkiego mieszkania w centrum jesteśmy w stanie z powodzeniem kupić gotowy lub wybudować od podstaw dom na obrzeżach.

Przede wszystkim przestrzeń!

Budowa domów na obrzeżach i pod miastami nabrała większego tempa w momencie, gdy Polacy zorientowali się, że za te same pieniądze można mieć znacznie większy dom z własnym ogrodem dający nam znacznie więcej możliwości odpoczynku i cieszenia się własną przestrzenią. Któż z nas nie chciałby móc w każdej chwili rozłożyć koca na trawie, popatrzeć w gwiazdy czy chociażby hodować własnej, ekologicznej marchwi w przydomowym ogródku? To właśnie między innymi takie możliwości płynące z posiadania własnego ogródka wpływają na to, że coraz chętniej patrzymy zupełnie inaczej na rynek mieszkaniowy oraz własne potrzeby mieszkaniowe.

Firma budowlana – gotowy dom czy budowa od podstaw?

Zmiana upodobań Polaków dostrzeżona została również przez firmy budowlane zajmujące się budową domów, jak i deweloperów zajmujących się sprzedażą gotowych domów i mieszkań. Z tego też powodu coraz częściej mamy możliwość zamieszkania w szeregówkach czy domach wolnostojących, które czekają na nowych mieszkańców – czy to w stanie surowym zamkniętym, czy nawet w wersji „na gotowo”.

Co jest bardziej opłacalne?

Które rozwiązanie jest jednak bardziej opłacalne? Budowa domu od podstaw czy zakup domu od dewelopera? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy tutaj od warunków na lokalnym rynku budowlanym oraz naszych zdolności kierowniczych. Odległe terminy realizacji wskazywane jednak przez większość firm budowlanych oraz szybkość sprzedaży gotowych domów przez deweloperów wskazują, że oba rozwiązania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem!

Pamiętać należy jednak, że decydując się na zakup gotowego domu od dewelopera mamy w większości przypadków możliwość zamieszkania w nim już w kilka tygodni po podpisaniu umowy sprzedaży nieruchomości. W przypadku samodzielnej chęci budowy domu czas ten należy określić przynajmniej na kilkanaście miesięcy.

Podsumowując, czy sytuacja na rynku nieruchomości ulegnie jakiejkolwiek dalszej zmianie? Nic na to nie wskazuje. Stajemy się coraz bardziej majętni, chcemy ciszy i spokoju w miejscu zamieszkania, a jednocześnie dom daje nam znacznie więcej przestrzeni niż przeważnie nawet największe mieszkanie oferowane we współczesnej zabudowie miejskiej (nie dotyczy to jednak starych kamienic, które posiadają przy tym wiele innych wad – między innymi duże koszty ogrzewania wysokich pomieszczeń).

Artykuł poleca firma budowlana PRB Adam z Szamotuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.