Strona główna / Artykuły partnerów / Zwyżka dla młodych kierowców – czy można jej uniknąć?

Zwyżka dla młodych kierowców – czy można jej uniknąć?

Wysokość składki OC zależy od różnych czynników. Młodzi kierowcy są w gorszej sytuacji, ponieważ wiek i doświadczenie nie przemawiają na ich korzyść. Towarzystwa ubezpieczeniowe, bazując na policyjnych statystykach, postrzegają ich jako osoby stwarzające największe ryzyko na drogach, co przekłada się na cenę polisy.

Młode osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia (czasem górną granicą jest 28 czy 29 lat) płacą z tytułu OC parokrotnie więcej niż doświadczeni kierowcy z wieloletnim stażem ubezpieczeniowym. Z czego to wynika?

Prowadzone przez policję statystyki potwierdzają, iż ludzie we wspomnianym wcześniej przedziale wiekowym stanowią grupę podwyższonego ryzyka, ponieważ są najczęstszymi sprawcami kolizji i wypadków. Czy to jednak oznacza, że młodzi kierowcy są skazani na wysokie ubezpieczenie? Oto kilka sposobów pozwalających uniknąć zwyżek w OC.

Samochód z silnikiem o małej mocy i pojemności

Działa tu prosta zasada: im większa pojemność i moc silnika, tym droższa polisa OC. Autem o słabszych parametrach silnika nie da się zbytnio szarżować na drogach, a rozmiar ewentualnych szkód jest zazwyczaj mniejszy. Ubezpieczyciele biorą ten fakt pod uwagę. Ekonomiczny i niedrogi samochód to najrozsądniejsze rozwiązanie dla młodych osób.

Polisa z doświadczonym współwłaścicielem

Zwyżek w OC można uniknąć poprzez dopisanie do dowodu rejestracyjnego ubezpieczanego pojazdu odpowiedniego współwłaściciela – czyli doświadczonego kierowcy, któremu przysługują ulgi w OC.

Zniżki, które wypracował współwłaściciel auta, są honorowane przez firmy ubezpieczeniowe, aczkolwiek trzeba się liczyć z częściową ich stratą w przypadku spowodowania szkód. Na plus tej opcji przemawia natomiast to, że młodemu kierowcy przysługiwać będą ulgi za bezszkodową jazdę, dzięki czemu samodzielne ubezpieczenie samochodu w przyszłości będzie oznaczać mniejsze wydatki.

Rejestracja pojazdu w małej miejscowości

Jednym z czynników wpływających na cenę polisy OC jest miejsce rejestracji samochodu. Rozbieżności są spore – kierowcy rejestrujący pojazdy w dużych miastach płacą za ubezpieczenie średnio 16-20 proc. więcej niż ci z mniejszych miejscowości. Z czego to wynika? Im większe miasto, tym większe również natężenie ruchu, co powoduje wzrost ryzyka kolizji czy wypadku. Dlatego, jeżeli ktoś ma możliwość zarejestrowania samochodu w mniejszej miejscowości, zdecydowanie powinien z tego skorzystać.

Sposób płatności i zakup pakietu

Opłacanie składek co miesiąc jest dla wielu kierowców wygodniejsze, niemniej w skali roku nie kalkuluje się. Wychodzi po prostu drożej niż przy uiszczeniu całej opłaty z góry. Duże znaczenie ma też sposób płatności – kupując polisę OC online i realizując płatność za pośrednictwem internetu, można zaoszczędzić. Podobnie jest przy zakupie pakietu, np. OC z AC. Warto też rozglądać się za promocjami dla nowych klientów czy nabyć ubezpieczenie w dniu swoich urodzin – spora jest szansa, że towarzystwo ubezpieczeniowe przyzna jakiś rabat.

Bezszkodowa jazda

Nie sposób oczywiście mówić o zniżkach za bezszkodową jazdę, gdy ktoś dopiero zrobił prawo jazdy i kupuje pierwszy w życiu samochód. Jednakże w miarę nabierania doświadczenia na drogach warto mieć na względzie to, iż ostrożna jazda i brak na koncie kolizji czy wypadków są premiowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Porównywanie ofert

Nie jest żadną sztuką nabyć pierwsze lepsze OC i narzekać na jego cenę. Przy zakupie ubezpieczenia oc z ubezpieczamy-auto.pl trzeba pamiętać o pewnej ważnej sprawie. Otóż zakres ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z OC jest dla kierowców jednakowy. Czy droższa polisa, czy tańsza – to nie ma znaczenia, ponieważ u wszystkich ubezpieczycieli obowiązuje ten sam rodzaj ochrony. Kwestie te są uregulowane stosownymi przepisami, których każda firma ubezpieczeniowa musi przestrzegać. Ponadto pieniądze z polisy OC nie są wypłacane jej właścicielowi, a przeznaczane na likwidację wyrządzonych przez niego szkód.

W celu znalezienia ubezpieczenia w jak najniższej cenie należy zestawić co najmniej kilka ofert różnych towarzystw. Służą do tego porównywarki polis OC z wyglądu przypominające formularz, do którego wpisuje się informacje o pojeździe i kierowcy. Na tej podstawie wybierane są najlepsze propozycje – wystarczy wybrać jedną z nich, przejść na stronę ubezpieczyciela i sfinalizować transakcję. Bez porównania ofert nie da się znaleźć taniego OC – rozbieżności w cenach u poszczególnych ubezpieczycieli bywają niemałe.

W przypadku OC młody wiek to nie przywilej

Nikt nie chce płacić dużo za OC. Niemniej realia rynku są takie, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą ponosić zbędnego ryzyka. Cena polisy ustalana jest indywidualnie, lecz w tej sytuacji młody wiek kierowcy nie jest czymś, co stawia go na pozycji uprzywilejowanej. Wysokość składek OC dla młodych kierowców to temat wzbudzający mnóstwo kontrowersji, lecz nie mają oni wyjścia – muszą płacić. Brak polisy pociąga za sobą poważne konsekwencje w postaci m.in. kar finansowych i utraty ulg. Należy się pocieszyć, iż wraz z upływem czasu i nabieraniem doświadczenia ceny polis spadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ody>