
O tym znalezisku mówi się już na całym świecie. Badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazły w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu kolejne książki z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów. To 27 woluminów, które wcześniej uważane były za zaginione podczas wojny.
Poszukiwania cennych woluminów prowadziły prof. Eliza Pieciul – Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Jak mówią – księgi te mają niezwykłą wartość, bo widnieją na nich odręczne notatki słynnych braci. – To wartość historyczna, materialna, sentymentalna, a przede wszystkim filologiczna ze względu na obecności bardzo obfitych odręcznych notatek obydwu braci – mówiły badaczki. Wśród woluminów znalazły się różne książki. – Mamy tam książki z XV wieku, biblię, ale mamy także średniowieczne francuskie opowieści, zbiory baśni. Notatki braci dotyczą motywów, postaci oraz miejsc, które Grimmowie uznawali za istotne, a które my teraz będziemy rozszyfrowywać – mówiła prof. Eliza Pieciul-Karmińska.
Poznańskim znaleziskiem w mgnieniu oka zainteresował się cały świat. Nic dziwnego, w końcu Grimmowie są rozpoznawalni na całym świecie właśnie za sprawą baśni. Jako pierwsze zareagowała Hiszpania, później węgierscy dziennikarze, tureccy. Wieść doszła nawet do Singapuru. – Jest to ogromna radość, przy czym również ogromny przypadek, że książki Wilhelma i Jakuba Grimmów znajdują się właśnie w bibliotece mojej własnej uczelni. Zajmuję się twórczością Grimmów od lat i do głowy by mi nie przyszło, że ten największy skarb czeka na mnie w domu, tuż pod nosem – dodała proc. Pieciul – Karmińska. – Tropem dla nas był katalog inkunabuł w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu prof. Wiesława Wydry, w którym odnotowano 6 woluminów należących właśnie do Jakuba i Wilhelma Grimmów. I to była dla nas inspiracja. Zimą 2023 roku udałam się do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu do oddziału zbiorów specjalnych. Zapytałam, czy moglibyśmy rozpocząć poszukiwania kolejnych ewentualnych znalezisk z biblioteki braci Grimm. I tam – dzięki wsparciu kierownika oddziału – razem z kustosz Renatą Wilgosiewicz Skutecką podjęłyśmy poszukiwania – mówiła prof. Pieciul – Karmińska.
Grimm, to nazwisko rozpoznawalne w całym świecie za sprawą baśni. W ich ojczyśnie dodatkowo znani są jako naukowcy, historycy języka niemieckiego, twórcy filologi germańskiej, czy fundamentalnego języka niemieckiego. Nie są oni autorami baśni. Bracia Grimm gromadzili je do celów naukowych. Chcieli zachować dla potomności teksty z tradycji pisanej i ustnej dawnego języka niemieckiego.