• O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
sobota, 13 czerwca 2026 11:26
slupca.pl
dodaj ogłoszenie drobne
  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Logowanie
  • Zarejestruj
  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
slupca.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Home Wokół nas

Spotkanie z Adamem Bieleckim w Cieninie Zabornym

przez Joanna Przybylska
2026-05-16
w Wokół nas
0 0
A A
0
Spotkanie z Adamem Bieleckim w Cieninie Zabornym
280
OBEJ.
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

14 maja w sali OSP w Cieninie Zabornym odbyło się  spotkanie autorskie z Adamem Bieleckim, taternikiem, himalaistą i alpinistą.

Adam Bielecki to polski taternik, alpinista, himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013) oraz zdobywca K2 (31 lipca 2012), Makalu (30 września 2011) i Gaszerbrum II (16 lipca 2018).

Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków. Wspina się od 1996. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk.

W 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

30 września 2011 o 14:30 czasu lokalnego zdobył wraz z Arturem Hajzerem i Tomaszem Wolfartem bez używania tlenu piąty szczyt świata Makalu (8481 m n.p.m.)[3]. Był to pierwszy osiągnięty ośmiotysięcznik Adama Bieleckiego. Zejściu ze szczytu towarzyszyły dramatyczne okoliczności i dwójka himalaistów (Maciej Stańczak i Tomasz Wolfart) doznała poważnych odmrożeń palców zakończonych amputacją.

9 marca 2012, około godziny 08:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie, bijąc tym samym rekord wysokości osiągniętej przez człowieka zimą w Karakorum. Jest to 11. ośmiotysięcznik zdobyty zimą i drugi w Karakorum. Wejścia dokonano bez użycia tlenu, drogą chińską prowadzącą od strony północno-zachodniej. Była to wyprawa PZA w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015 pod kierownictwem Artura Hajzera.

31 lipca 2012 Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m). 5 marca 2013 roku Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki oraz Artur Małek dokonali pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Berbeka i Kowalski zaginęli podczas zejścia ze szczytu.

 

27 grudnia 2015 Adam Bielecki wraz z Jackiem Czechem rozpoczęli wspinaczkę, której celem było zdobyć, niezdobyty dotąd zimą dziewiąty co do wysokości szczyt świata, Nanga Parbat (8126 m n.p.m.).

 

27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Denisem Urubką, Jarosławem Botorem i Piotrem Tomalą przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Wspinając się wraz z Urubką, w godzinach nocnych, dotarł do Revol na ok. 6100 m n.p.m. Udało się sprowadzić ją do obozu. Dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe.

16 lipca 2018 o 17:00 czasu lokalnego, Adam Bielecki wraz z Felixem Bergiem, zdobyli Gaszerbrum II. 17 kwietnia 2023 Anuraga Maloo podczas zejścia pomiędzy obozem C3 a obozem C2 wpadł do szczeliny. 20 kwietnia 2023 na wysokości około 5800 m n.p.m. w szczelinie na głębokości 68 metrów Adam Bielecki odnalazł Anuraga Maloo. Szybko okazało się, że pomimo 3 dni spędzonych w szczelinie w skrajnych warunkach Anurag żyje. Akcja zmieniła się w walkę o jego życie. Po wydostaniu ze szczeliny, przetransportowaniu do szpitala, zespół ratunkowy z Adamem Bieleckim uratował życie Anuraga Maloo.

Organizatorzy spotkania w Cieninie Zabornym: gmina Słupca, Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym.






REKLAMA

Zobacz także

Władza zaczęła od dziennikarzy
Wokół nas

Władza zaczęła od dziennikarzy

2026-06-12
283
Julita i Arek. Wszystkiego, co najlepsze!
Wokół nas

Julita i Arek. Wszystkiego, co najlepsze!

2026-06-11
1.7k

Władza zaczęła od dziennikarzy

przez Kurier Słupecki
2026-06-12
0
283
Władza zaczęła od dziennikarzy

Historia Wiktora Marczuka, BGmedia i represji wobec niezależnych mediów oraz polskich księży na Białorusi po wyborach 2020 i emigracji redakcji...

Więcej...Details

Długo walczyli o życie kierowcy. Niestety…

przez slupca.pl
2026-06-12
1
3.2k
Długo walczyli o życie kierowcy. Niestety…

Tragiczny wypadek w Kokczynie Drugim koło Strzałkowa. Volkswagen uderzył w drzewo przy DW 260, kierowca zginął mimo akcji PSP, ZRM...

Więcej...Details

Odchodzi z Górnika

przez bazyl
2026-06-12
0
165
Odchodzi z Górnika

Górnik Polkowice nie przedłużył kontraktów z czterema piłkarzami. Z klubem żegnają się Szuszkiewicz, Ratajczak, Solarz i Frankowski. To zmiany kadrowe.

Więcej...Details

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogłoszenia promowane > dodaj <

Zatrudnimy do prowadzenia pojazdów

przez Joanna Przybylska
2026-06-12
0
0

Usługi różdżkarskie, wyszukiwanie żył wodnych

przez Joanna Przybylska
2026-06-12
0
0

sprzedam mieszkanie

przez Joanna Przybylska
2026-05-28
0
0

REKLAMA

Kurier Słupecki

kurier słupecki
Dodatek ślubny 2026

Komentarze

  • x - Długo walczyli o życie kierowcy. Niestety…
  • zzz - Tragiczny wypadek w gminie Strzałkowo
  • Xyz - Tragiczny wypadek w gminie Strzałkowo
  • Słowianin - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • hmmmm - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Anonim - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Kasia - Będzie wikariuszem w Słupcy. Już drugi raz
  • Buhaha - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Działkowicz - Problemy z ciśnieniem wody. Eksperci sprawdzają studnię, mieszkańcy czekają na rozwiązanie
  • Wściekły Marian - Boże Ciało w Kozalu. Zobacz zdjęcia
REKLAMA
Następny
Nowości na Festiwalu w Lądzie

Nowości na Festiwalu w Lądzie

  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Zarejestruj

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki

Witaj!

Zaloguj się do swojego konta

Zapomniałeś hasła? Zarejestruj

Utwórz nowe konto!

Uzupełnij formularz, aby się zarejestrować

Wszystkie pola wymagane Zaloguj

Odzyskaj hasło

Proszę podać nazwę użytkownika lub email, aby odzyskać hasło.

Zaloguj
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Zarejestruj

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki