
Mieszkańcy Łukomia chcą poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, na którym doszło do poważnych kolizji i wypadków – w tym śmiertelnym. Napisali oni petycję do Starostwa Powiatowego w Słupcy w tej sprawie.
Pod pismem skierowanym do starosty słupeckiego podpisało 78 mieszkańców. W petycji mieszkańcy piszą, że są zmęczeni czyhającym niebezpieczeństwem codziennego pokonywania skrzyżowania dróg w Łukomiu. Tym samym żądają poprawy bezpieczeństwa poprzez: wymianę obu pulsujących znaków STOP na nowszą generację w kierunku drogi Zagórów – Gizałki. Chcą również, aby drogowcy zamontowali progi zwalniające na drodze na odcinku Drzewce – Pyzdry. W sugestiach mieszkańców znalazły się także znaki drogowe, które wskazywałyby ograniczenie prędkości do 40 km/h, znaki podświetlane, które informowałyby o wypadkach, a także kamery monitoringu, które miałyby być zamontowane na maszcie – czytamy w petycji.
Swoją prośbę argumentują wydarzeniami, które miały miejsce 9 lat temu, kiedy w wypadku rana została młoda kobieta. W tym samym roku 49-kobieta poniosła śmierć na miejscu, a jej mąż walczył o życie w szpitalu. Mieszkańcy wskazują, że w przeciągu ostatnich lat liczba wypadków drogowych nie spadła. Ostatni miał miejsce w lutym tego roku, w którym rannych zostało 9 osób. – Koszty tych urządzeń nie powinny być problemem, bo ludzkie życie nie ma ceny – piszą mieszkańcy.
Petycję mieszkańców – jak informuje przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego Czesław Dykszak – analizowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji i przychyliła się do części zgłaszanych postulatów. Na skrzyżowaniu pojawią się znaki ograniczające prędkość, a także znaki pulsacyjne o pomarańczowej barwie, które będą zasilane energią słoneczną. Zamontowane zostaną również spowalniacze ruchu, czyli poprzeczne pasy o grubości 1,5 cm przy dojeździe do skrzyżowania.
Przewodniczący rady w piśmie informuje także o złożonym wniosku o wykonanie przyłącza energetycznego, które umożliwi zasilanie i montaż 1 kamery nadzorującej ruch uliczny. Z kolei wymiana pulsujących świateł STOP zasilanych energią słoneczną zostanie dokonana po zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie powiatu.
Komisja nie przychyliła się do montażu progów zwalniających w pobliżu skrzyżowania. Nie pozwalają na to bowiem przepisy o transporcie publicznym.