• O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
poniedziałek, 8 czerwca 2026 04:37
slupca.pl
dodaj ogłoszenie drobne
  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Logowanie
  • Zarejestruj
  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
slupca.pl
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Home Wokół nas

Wojskowi boją się o swoją przyszłość

przez Admin1
2019-05-27
w Wokół nas
0 0
A A
6
Wojskowi boją się o swoją przyszłość
4.6k
OBEJ.
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Setki milionów dolarów trafią do Powidza w ramach rozbudowy rosnącej niczym grzyby po deszczu amerykańskiej bazy wojskowej. Wśród polskich mundurowych pojawia się coraz więcej obaw o ich przyszłość.

Kiedy w 2017 roku stało się jasne, że Powidz będzie miejscem stacjonowania amerykański wojsk, na witkowską społeczność, jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość o możliwym przeniesieniu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w inną część kraju. W grę wchodził Kraków lub Wrocław. Wiadomość ta wywołała ogromne poruszenie wśród witkowskiej społeczności – nie tylko tej związanej z wojskiem. Wielu z nich nie kryło zaskoczenia decyzją władz Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie brakowało również mundurowych, którzy zapowiadali przejścia na emerytury. Z dnia na dzień dowiedzieli się, że wraz ze zmianą miejsca pracy przyjdzie im zmierzyć się z rozłąką, będą opuszczać swoje domy, mieszkania, skończy się pewien etap w ich życiu. Jeszcze gorzej przedstawiała się sytuacja pracowników cywilnych – głównie witkowian, dla których oznaczało to utratę pracy. Dzięki interwencji władz zainteresowanych samorządów – m.in. Witkowa i Powidza, lokalnych parlamentarzystów, struktur związkowych i przedstawiciel wojskowego dowództwa, przeniesienie popularnego skrzydła nie doszło do skutku.

Obawy wróciły po 2 latach od przybycia do Powidza pierwszych przedstawicieli armii USA. W miejscu codziennej pracy wielu witkowian rośnie bowiem amerykańska potęga. Na łamach „Wall Street Journal” sekretarz generalny Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO przeznaczy aż 260 mln dolarów na zbudowanie w Powidzu magazynu sprzętu wojskowego, stacjonującego w regionie sił amerykańskich. Budowa ma potrwać dwa lata. W magazynie mają znajdować się pojazdy opancerzone, amunicja i broń dla brygady. Ogromny rozmach oraz postęp prac wywołał spory niepokój polskich żołnierzy i pracowników cywilnych wojska, co dało się słyszeć na kwietniowym spotkaniu w Małachowie Złych Miejsc z politykami Prawa i Sprawiedliwości – posłem Zbigniewem Dolatą oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Szymonem Szynkowskim vel Sęk. Pierwszy z nich uczestniczył nawet w pamiętnych negocjacjach zakończonych pozostawieniem 3. SLT w Powidzu.

– Na dzień dzisiejszy rozbudowa bazy amerykańskiej nie wiąże się z dyslokacją wojsk polskich. Jednym słowem – nasze wojsko tutaj zostaje. W przeszłości faktycznie pojawił się pomysł przeniesienia wojska do Krakowa. Jednak minister Antoni Macierewicz zapoznał się z sytuacją i podjął decyzję, że wojsko zostaje w Powidzu. Zaznaczam jednak, że nie wiemy o wszystkich rozmowach, które toczą się między Polską a pentagonem czy białym domem. Jeśli okazałoby się, że Fort Trump miałby powstać w Powidzu nie zależnie od likwidacji kilku miejsc pracy, podobnie jak baza w Rammstein byłaby to kura znosząca złote jajka. Oznaczałoby to gigantyczny rozwój dla tego terenu. Amerykanie to dla tej okolicy bezpieczeństwo i miejsca pracy. Wystarczy spojrzeć na budowę drogi będącej łącznikiem między autostradą a Powidzem, której nie doczekalibyśmy się nigdy, gdyby nie plan rozbudowy infrastruktury amerykańskiej – mówił poseł Dolata.

Zdaniem wielu mieszkańców oraz wojskowych, złotych jajek na razie nie widać. Pieniądze mogą liczyć przede wszystkim przedstawiciele branży gastronomicznej i firmy taksówkarskie, z których usług korzystają stacjonujący Amerykanie.

REKLAMA

Zobacz także

Lady Gaga w nowej odsłonie. Młodzi artyści zapraszają na koncert
Wokół nas

Lady Gaga w nowej odsłonie. Młodzi artyści zapraszają na koncert

2026-06-07
10
I Komunia św. w Kowalewie Opactwie
Wokół nas

I Komunia św. w Kowalewie Opactwie

2026-06-07
520

I Komunia św. w Kowalewie Opactwie

przez Joanna Przybylska
2026-06-07
0
520
I Komunia św. w Kowalewie Opactwie

Więcej...Details

Festiwal w Lądzie

przez Joanna Przybylska
2026-06-07
0
452
Festiwal w Lądzie

Więcej...Details

I Komunia św. w Lądku

przez Joanna Przybylska
2026-06-07
0
318
I Komunia św. w Lądku

Więcej...Details

Comments 6

  1. szurek says:
    7 lat temu

    I tak się to kończy. Koniec polskiego wojska w Powidzu.

    0
    0
    Odpowiedz
  2. Rybcio says:
    7 lat temu

    Treść słaba, same bzdety i odgrzewane kotlety. Lepiej już pisać o pogodzie.

    0
    0
    Odpowiedz
  3. vty says:
    7 lat temu

    Cytuje pewnego klasyka:
    PO Was tak nie wyru*alo jak PIS was wyru*a. Amen.

    0
    0
    Odpowiedz
  4. janusz says:
    7 lat temu

    Przywódcy naszego nieszczęśliwego bantustanu, nie potrafią już funkcjonować bez nadzorcy z obcego państwa, a zaczęło się 1226r sprowadzeniem Krzyżaków.

    0
    0
    Odpowiedz
  5. Obywatel says:
    7 lat temu

    Trochę bawi mnie ten artykuł bo ja to dowódca generalny mówił wojsko służy wiec panowie w czym problem ?? Rozkaz jest rozkazem prawda ? To tylko zmiana dyslokacji !!

    0
    0
    Odpowiedz
  6. Mister says:
    7 lat temu

    A wójcik o przyszłość się nie boi bo ma zrównoważony rozwój

    0
    0
    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogłoszenia promowane > dodaj <

sprzedam mieszkanie

przez Admin1
2026-05-28
0
0

Zatrudnimy do prowadzenia pojazdów

przez Admin1
2026-05-12
0
0

REKLAMA

Kurier Słupecki

Dodatek ślubny 2026
kurier słupecki

Komentarze

  • Mietzke - Na tę informację czekają kierowcy. Wiemy, kiedy otwarcie drogi
  • M - Ks. Stanisław opuszcza Słupcę
  • Gal - Proboszcz przechodzi na emeryturę
  • Logika - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • wyborca - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Mac Ma Czek - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Anonim - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Polak z Polski - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • Marcin Bogdan - Głośno o kilometrówkach posłów. Ile wydał Pyrzyk?
  • POK - Już 10 lat są w Słupcy. Będą atrakcje w Bricomarche
REKLAMA
Następny
PiS wygrywa w powiecie

PiS wygrywa w powiecie

  • Strona główna
  • Ogłoszenia drobne
    • Przeglądaj ogłoszenia
    • Dodaj ogłoszenie
  • Reklama
    • Tygodnik Kurier Słupecki
    • Portal slupca.pl
    • Logo do pobrania
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Zarejestruj

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki

Witaj!

Zaloguj się do swojego konta

Zapomniałeś hasła? Zarejestruj

Utwórz nowe konto!

Uzupełnij formularz, aby się zarejestrować

Wszystkie pola wymagane Zaloguj

Odzyskaj hasło

Proszę podać nazwę użytkownika lub email, aby odzyskać hasło.

Zaloguj
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • O nas
  • Regulamin
  • Kontakt
  • Logowanie
  • Zarejestruj

© 2021 Graffi Studio Kurier Słupecki