“To będzie droga śmierci”

Mieszkańcy Polanowa obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Przez ich miejscowość ma zostać puszczony cały ruch powiatowy w kierunku Powidza. – Ta droga jest nieprzystosowana do jakiejś dużej intensywności, jeżeli chodzi o ruch. Jak mówią, nikt do tej pory z nimi nie rozmawiał i zapowiadają, że w ostateczności zablokują cały ruch na tej drodze.
Kilka tygodni temu władze powiatu słupeckiego podały termin zamknięcia betonowej drogi powiatowej prowadzącej od Niezgody do Powidza. Zostanie ona wyłączona z ruchu od 1 stycznia 2021 r. Nowa droga pomiędzy Powidzem a Niezgodą oraz rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Niezgoda–Kochowo powinna zostać zakończona do połowy grudnia przyszłego roku. Na czas budowy wyznaczono drogi objazdowe, które zgodnie z komunikatem władz powiatu mają zostać jeszcze przed zamknięciem drogi powiatowej do Powidza wyremontowane. Komunikat określa, że na drogi objazdowe wyznaczono: drogę gminną nr 4180017P, drogę powiatową nr 3040P (ul. Strzałkowska w Powidzu) oraz drogę gminną nr 418038P (ul. Nowa w Powidzu).
Jedna z nich będzie biegła zatem wzdłuż Jeziora Powidzkiego przez niewielką miejscowość Polanowo. Mieszkańcy i właściciele działek letniskowych obawiają się, że puszczenie całego ruchu powiatowego drogą lokalną, zwłaszcza w okresie letnim, zdecydowanie obniży poziom bezpieczeństwa i doprowadzi de facto do jej dewastacji. Na całym odcinku zlokalizowany jest cały szereg 20-30 domostw, które są bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo, tym bardziej jeśli chodzi o małe dzieci. Mimo ograniczeń prędkości do 50 km/h, a miejscami do 30 km/h, mało kto tego przestrzega, samochody rozwijają prędkość nawet do 100 km/h, a że przy drodze nie ma chodnika, piesi bardzo często nie mają gdzie uciec. Więcej w Kurierze.

9 komentarzy

 1. Wszystkim dziś wszystko przeszkadza bo to ma być koło ich domków letniskowych i gdzie będą odpoczywać. Ale jak by zrobili przez sąsiednią wioskę to by im pasowało. W jakim kierunku idzie ten świat. Ale jak by mieli z tego kasę to by się nikt nie odezwał

 2. o co tu chodzi na tym zdjęciu nie ma żadnego mieszkańca Polanowa tak mi sie zdaje turysci sie boja ze nie beda mieli spokoju

  • Turyści czy stali mieszkańcy w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Kiedy kupowali działki i stawiali domy robili to na terenie spokojnym z dala od wielkiego ruchu. Po takiej reorganizacji ich posesje stracą na wartości i chociażby z tego powodu mają racje. Inna rzecz to niszczenie tak cennych przyrodniczo terenów tylko dla tego żeby zadowolić amerykanów. W tym przypadku wydaje się że ten cel jest przedkładany ponad dobro mieszkańców tych terenów.

  • to nie mieszkańcy, pozagradzali jezioro szlabanami tak że nawet nie można do niego dojść, martwią się tylko o swoją wygodę

 3. Turystom przeszkadza każda inwestycja. To, że mieszkańcy Powidza będą pozbawieni możliwości dojazdu do miasta powiatowego nie jest dla nich żadnym argumentem. Tylko, że sami przebywają w tych domach kilka tygodni w ciągu roku. Ci ludzie mówią o niszczeniu środowiska w wyniku rozbudowy bazy wojskowej a sami budują domki letniskowe, tworząc osiedla w miejscu dawnych pól i łąk. Wycinają też nielegalnie trzcinę nad jeziorem, aby mieć prywatne plaże. Przeszkadzają im samoloty i helikoptery choć wiedzieli, że 3 km dalej jest lotnisko, funkcjonujące od lat 50-tych. Szkoda, że wszyscy patrzą tylko na swój interes. Bardzo dobrze, że to właśnie tam pójdzie ta droga. Niech poczują się jak mieszkańcy Powidza w upalne dni skoro za takich się mają.

 4. ant – a dobro mieszkancow ( ktorzy budowali domy w czasach kiedy aut bylo jak na lekarstwo ) to sie nie liczy

  • Umiesz czytać ze zrozumieniem. Proponuję przeczytać moją wypowiedź jeszcze raz, tym razem wolniej.

 5. każda droga jest drogą śmierci, nie tylko ta w polanowie

 6. Mirosław Bartkowiak

  O ile dobrze pamiętam betonka miała być zamknięta i miała być pobudowana nowa droga. Nie było mowy o modernizacji starej drogi prowadzącej przez Polanowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.