O tym, co gotują jesienią, o potrawach typowo…grzybowych, bo z nimi przecież kojarzy się jesień opowie Patrycja Kierzek z mamą Joasią z Anielewa (gm. Zagórów).
Jesień to kolory w aranżacji odcieni pomarańczy, czerwieni z dodatkiem przystrojonych polnych dyni oraz jarzębiny.
– Mieszkamy w okolicy dużych połaci lasów i sezon jesienny to dla nas czas wspólnych spacerów, dobrodziejstwa tego, co daje nam w swojej wspaniałości las. To też okres przygotowywania dań typowo grzybowych: jak zapiekana karkóweczka z sosem grzybowym, krem grzybowy czy też pierogi oczywiście z dodatkiem sosu – mówią nasze bohaterki.
Ale jak dodają jesień to też pora, kiedy w kuchni przychodzi czas na typowo rozgrzewające potrawy, a jedną z nich jest wspomniany krem, a także tradycyjna zupa grzybowa. – Tylko w tej porze roku zupy z dodatkiem tego składnika smakują tak … niepowtarzalnie! Myślę, że grzyby to po pierwsze obowiązkowy składnik, który w ususzonej formie dodajemy do wielu, naprawdę wielu potraw – tylko prawdziwy polski bigos smakuje z grzybami, tylko pierogi z farszem z kapusty musi być z dodatkiem właśnie grzybów, mogą być tylko dodatkiem, ale też głównym składnikiem potrawy – mówią.
Krem grzybowy
Składniki:
– 300 g grzybów leśnych – mrożone lub świeże
– mała cebula cukrowa
– średnia marchew
– 3 średnie ziemniaki
– 70 g masła
– 3 ząbki czosnku
– 100 ml śmietanki słodkiej 30 %
– pół litra wody lub bulionu warzywnego
– przyprawy: płaska łyżka soli, płaska łyżeczka pieprzu i gałki muszkatołowej
Wykonanie: Przygotuj nieduży garnek. Umieść w nim masło (najlepiej klarowane) i ustaw średnią moc palnika. Umyj i oczyść grzyby. Pokrój na mniejsze kawałki i umieść w garnku. Obierz i pokrój w kostkę ziemniaki oraz marchewkę i cebulę. Wszystkie składniki podsmażaj w garnku 10 minut bez przykrywki. Dodaj pół litra wody lub bulionu oraz przyprawy. Ząbki czosnku obierz i dodaj do garnka w całości na 10 minut przed wlaniem do garnka śmietanki. Zupę gotuj już pod przykrywką 25 minut.
Po tym czasie zmniejsz moc palnika do minimum i wlej śmietankę. Zamieszaj.
Rolada z sosem grzybowym
Składniki:
– polędwiczka wieprzowa,
– kasza gryczana (woreczek),
– 25 dag mięsa mielonego,
– 1 cebulka,
– słodka śmietanka,
– 200g suszonych namoczonych i ugotowanych grzybów (alternatywą mogą być kurki, które jedynie podpiekamy na maśle).
Wykonanie: roladę naciąć wzdłuż, ale nie do końca, rozbić, przyprawić solą, pieprzem, słodką papryką i mielonym czosnkiem. Cebulkę obrać, pokroić w kostkę, podpiec na maśle, dodać do 1 woreczka ugotowanej kaszy, wymieszać, dodać 25g roztopionego masła i troszeczką koperku. Dodać również przyprawione solą i pieprzem mięso mielone. Kaszę tzn farsz rozprowadzić na rozbitej polędwiczce, zawinąć, spiąć najlepiej wykałaczkami, włożyć do rękawa do pieczenia i piec w temp 150 stopni w piekarniku przez około 25 min.
Wyjąć i pokroić w średniej wielkości pasy . Podawać z sosem grzybowym. Ugotowane grzyby odcedzić, podpiec na maśle, dodać sól, pieprz oraz śmietankę, polać plastry mięsne.
Pierogi z grzybami, boczkiem i sosem grzybowym
Składniki:
– 250 g gotowanego boczku
– 200 g pieczonego boczku
– 3 solidne garście suszonych podgrzybków
– 2 cebule
– 3 łyżki oleju
– sól do smaku
– pieprz czarny do smaku.
Ciasto :600 g mąki pszennej typ 500, 300- 350 ml ciepłej wody, 1 jajko, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka soli.
Farsz : Grzyby namoczyć i ugotować. Potem odcedzić. Cebulę pokroić i w kostkę i podsmażyć na oleju. Oba boczki i grzyby zmielić do miski w maszynce do mięsa na grubym sitku. Do zmielonych składników dodać cebulę, przyprawy i wymieszać farsz. Ciasto : Do miski wsypać mąkę i sól. wlać wodę i rozbełtane z olejem jajka. Wymieszać ciasto a potem przełożyć je na stolnicę lub blat kuchenny i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Porcje ciasta wałkować, wycinać kółka ( u mnie o średnicy 10 cm ) nakładać porcje farszu i zlepiać pierogi po czym układać je na ściereczce aby się do siebie nie dotykały. Zagotować dużą ilość wody z odrobiną soli, na wrzątek kłaść partiami pierogi i gotować kilka minut od wypłynięcia. Ugotowane wyjmować łyżką cedzakową i kłaść na talerze. Sos grzybowy przygotować jak w przepisie powyżej.
a ja miałam grzyba i wcale to nie było takie fajne. Chyba Jacek mnie poczęstował.