W kuchni Krystiana Zauera cz.1
O tym, co w wolnych chwilach przygotowuje latem, o zaletach kuchni grillowej i jej dodatkach tym razem opowie Krystian Zauer ze Słupcy, kierowca z zawodu, strażak ochotnik z powołania.
Proste przepisy urozmaicą grillowe menu i będą doskonałym dodatkiem do mięsnych dań.
– Wspólne grillowanie to doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi, ale również do przygotowania ulubionych dań, dlatego zawsze tak bardzo wyczekuję pierwszych ciepłych dni. Na moim grillu zazwyczaj króluje mięso. Nie pamiętam grilla bez pieczenia wcześniej zamarynowanej karkówki czy banalnie prostej i szybkiej w przygotowaniu piersi z kurczaka. Zawsze staram się, by na ruszcie znalazły się także lżejsze przekąski z grilla, które będą doskonałym dodatkiem do mięsa, ale również będą smaczne jako danie samo w sobie. Myślę, że tutaj wachlarz kulinarny jest niesamowicie obszerny… Wielu myśli, że grill to tylko czy też głównie potrawy mięsne, a moim zdaniem kluczowe są tutaj rzeczy, które dodatkowo konsumujemy – grillowane warzywa, sałatki, przystawki. To łączy i scala to w niesamowicie ciekawe pomysły – tak naszą rozmowę zaczyna Krystian.
On oczywiście jest mistrzem przygotowań mięs: karkówki, kurczaka, szaszłyków czy kaszanki z kapustą kiszoną z koperkiem i masłem. Na ruszt najczęściej kładzie też słynne polskie pyzy. Dobrym pomysłem na grilla są też warzywne szaszłyki. Owoce z grilla również smakują wyśmienicie.
– Kluczowe moim zdaniem są też przystawki. W ostatnim czasie przekonałem się o zaletach mini kanapek, jako dodatek do potraw mięsnych czy grillowanych warzyw. Tutaj idealnie sprawdził się tatar podawany na pieczywie (może być grillowane, polane oliwą). Jeśli chodzi już o pieczywo, to tutaj kluczowym elementem jest na pewno masełko czosnknowe z ziołami – lekko słone w posmakiem i zapachem ziół to jedno z moich ulubionych i zarazem kluczowych potraw grillowych. Warzywa z grilla można maczać w sosach np. tzatziki ze świeżych ogórków, czosnku i jogurtu bądź w sosie czosnkowym. To też fajne i pomysłowe rozwiązanie – dodaje.
Tatar wołowy na mini kanapkach
Składniki:
– 15 dag polędwicy wołowej lub rostbefu,
– szalotka,
– 2 łyżki oleju,
– przyprawa maggi,
– łyżka natki pietruszki,
– korniszony,
– kromki chleba,
– żółtko,
– sól, grubo mielony pieprz.
Wykonanie: Mięso oczyścić z błon i ścięgien. Zmielić w maszynce lub bardzo drobno posiekać. Starannie wyrobić (najlepiej ręcznie), dodając odrobinę zimnej wody, olej oraz kilka kropli maggi. Przyprawić solą i pieprzem. Szalotkę obrać i drobniutko posiekać. Tatar rozsmarować na kromce chleba. Oprószyć szalotką oraz natką. Podawać z korniszonem, ew. z żółtkiem.
Masełko czosnkowe na grilla
Składniki:
– pół kostki prawdziwego masła
-2-4 ząbków czosnku
– płaska łyżka świeżych lub suszonych ziół
– niewielka szczypta soli
– suszone pomidory (ale przyprawa).
Wykonanie: Ząbki czosnku obierz i przepuść przez praskę. Jeśli więc wolisz wyraźniejszy smak, to polecam dać odrobinę więcej czosnku lub też innych przypraw (np soli). Minimalna ilość ziół na tę porcję masła, to płaska łyżeczka świeżych lub suszonych ziół. Ze świeżych ziół polecam natkę pietruszki, koperek, bazylię, oregano oraz suszone pomidory. Wszystko wymieszać.
Pomidory z mozzarellą czyli słynne Caprese
Składniki:
– 2 pomidory,
– 1 kulka mozzarelli (125 g),
– kilkanaście liści bazylii (ewentualnie może być bez),
– szczypta suszonego oregano,
-oliwa z pierwszego tłoczenia (extra vergine),
– sól i pieprz.
Wykonanie: Pomidory pokroić na plasterki. Mozzarellę wyjąć z zalewy i pokroić na cienkie plasterki. Ułożyć pomidory na półmisku na przemian z mozzarellą. Na każdym plasterku mozzarelli położyć listek bazylii. Sałatkę doprawić świeżo zmielonym pieprzem i polać 2 łyżkami oliwy z pierwszego tłoczenia. Solą doprawić przed samym podaniem. Można też posypać pomidory suszonym oregano. Rozbudowaną wersją sałatki może być zastąpienie oliwy pesto bazyliowym lub zagęszczonym octem balsamicznym.